Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Krwawiące wypryski na buzi? Tak wygląda wysypka „bostonki”

| aktualizacja: 14.11.2016 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
bostonka objawy
fot. arch. pryw.
Choroba stóp, dłoni i ust – to potoczna nazwa choroby bostońskiej, coraz powszechniejszej wśród polskich dzieci. Przedstawiamy autentyczne zdjęcia chorego malucha, one pomogą ci w razie potrzeby rozpoznać ją u twojego dziecka. Oto objawy i sposoby leczenia wciąż jeszcze nieco tajemniczej „bostonki”.
Jeszcze kilka lat temu diagnozy choroby bostońskiej zdarzały się w Polsce raz, dwa razy w roku. Od dwóch lat bostonka jest coraz powszechniejsza. Swoją wdzięczną  nazwę zawdzięcza miastu, w którym pierwszy raz zanotowano epidemię tej choroby – Bostonowi w Stanach Zjednoczonych. Nie jest groźna, jednak do przyjemnych bynajmniej nie należy...
 

Objawy choroby bostońskiej – ze zdjęciami!

Chorobę bostońską wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów (są odpowiedzialne też m.in. za zatrucia pokarmowe). Najczęściej atakuje dzieci  (poniżej 10 roku życia), ale może dotknąć też dorosłych (szczególnie narażone są na nią wychowawczynie w przedszkolach i żłobkach i oczywiście rodzice chorego dziecka). Oto najczęstsze objawy bostonki:
  • gorączka, trwająca maksymalnie kilka dni, nie przekraczająca jednak 39 stopni
  • afty (a właściwie otwarte ranki, wrzody lub wypryski), najsilniej atakujące okolice ust dziecka, ale występujące również na stopach (maluch wygląda, jakby miał czerwone skarpetki do kostek) i dłoniach (analogicznie: smyk ma czerwone, plamiaste „rękawiczki”)
  • rzadziej: wysypka w pachwinach, między pośladkami, na udach
  • pęcherze surowicze w gardle i jamie ustnej, które zmieniają się w owrzodzenia i nadżerki, powodując ból przy przełykaniu. To najbardziej dokuczliwy objaw bostonki.
Zdjęcie wysypki choroby bostońskiej na twarzy w pierwszych dniach choroby:
 

Leczenie bostonki

Choroba bostońska to wirusówka, jej leczenie jest więc jedynie objawowe.
 
  1. Najważniejsze jest nawadnianie. Może być trudne, ponieważ często wypryski to otwarte ranki, bardzo bolesne podczas przełykania.
  2. Najlepiej podawać choremu maluchowi chłodną wodę i chłodne posiłki, należy zaś unikać soków, które podrażniają nadżerki i powodują pieczenie.
  3. W przypadku wysokiej temperatury podajemy dziecku środki przeciwgorączkowe. Możemy też podać mu środek przeciwbólowy dla dzieci, jeśli zmiany skórne w jamie ustnej powodują dyskomfort, utrudniają jedzenie i picie.

Zdjęcie wysypki po kilku dniach od pojawienia się choroby bostońskiej:Uwaga, po 3-4 tygodniach po przebytej chorobie bostońskiej mogą się zdarzać jej nawroty!  Niestety, raz przebyta choroba bostońska nie uodparnia dziecka na całe życie.

Zobacz też:
Katalog chorób zakaźnych wieku dziecięcego
Zmiany na skórze, guzki – co to za choroba?


 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

KUKA
KUKA | 2017-02-05 21:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie to kiła

Odpowiedz

Wojtas
Wojtas | 2016-11-17 10:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

sam to przeżyłem zeszłej zimy z synkiem 2 letnim on ozdrowiał w ciągu 2 dni ja tydzień dochodzie do siebie. Młody miał bardziej stan podgorączkowy i niewielką wysypkę na stopach (nie bolało go latał jak nakręcony) a ja masakra.Gorączka pod 40 stopni przez 3 dni i ta wysypka ja miałem na stopach i dłoniach makabra ból jakbym przy każdym dotyku wbijał sobie igły w miejscach plamek tragedia (trwa to około 14 dni ). Najstraszniejsze jeżeli są plamki pod paznokciami, gwarantowana zmiana paznokcia stary odpada nowy nastaje :O a poza paznokciami to skóra schodzi z okolicy plam. Skóra i paznokcie zaczynają schodzi po ustaniu bólu. Powodzenia ;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama przedszkolaka
Mama przedszkolaka | Wojtas | 2016-11-18 11:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potwiedzam. Schodzące paznokcie to koszmar. U mnie jeszcze krwawe wybroczyny w gardle - nawet wody nie można było wypić bez bólu.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?