Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

3 ważne objawy owulacji - poznaj je!

| aktualizacja: 07.02.2017 | 0

Naucz się rozpoznawać wszystkie objawy owulacji, by zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Szczęśliwa kobieta z testem ciążowym
fot. fotolia

Przedstawiamy 3 podstawowe objawy owulacji oraz kilka dodatkowych, które nie występują u każdej kobiety. Poznaj je wszystkie, by lepiej móc zaplanować swoje starania o dziecko.

1. Wzrost podstawowej temperatury ciała

Jednym z podstawowych objawów owulacji jest podwyższona temperatura ciała. Żeby obserwacja była miarodajna, należy mierzyć temperaturę ciała codziennie po przebudzeniu. Ważna jest tu systematyczność! Gwałtowny wzrost temperatury o kilka kresek (najczęściej o pół stopnia) oznacza moment owulacji. Niestety istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na błędną interpretację. Należą do nich: przeziębienie, przyjmowanie leków, zmiana klimatu, alkohol itp.


 

2. Zmiana śluzu szyjkowego

Kolejnym objawem owulacji, który sama możesz zaobserwować, jest zmiana wyglądu śluzu szyjkowego, produkowanego przez gruczoły szyjki macicy. W przypadku tego objawu pora obserwacji nie jest istotna, ważna za to jest systematyczność prowadzonych obserwacji. Wygląd śluzu w trakcie cyklu miesiączkowego zmienia się. W okresie płodnym możesz zaobserwować zwiększone wydzielanie śluzu. Przejrzysty i rozciągliwy śluz jest objawem owulacji.
Uwaga! Stany zapalne w pochwie, infekcje mogą wpływać na błędną interpretację.

3. Ból owulacyjny

Ból owulacyjny jest objawem, który nie występuje u wszystkich kobiet. Ból ten pojawia się w podbrzuszu najczęściej w postaci kłucia z jednej strony. Może również występować w formie pobolewania całego podbrzusza. 

Pamiętaj, że twoje szanse na precyzyjne określenie momentu owulacji zwiększą się, jeżeli zastosujesz jednocześnie wszystkie wymienione powyżej metody obserwacji. Istnieje również kilka mniej charakterystycznych i rzadziej występujących objawów owulacji. Nie mogą one być jedynym jej wyznacznikiem, ale mogą stać się pomocnymi w ogólnej obserwacji. 

Pozostałe objawy owulacji:

  • tkliwość piersi – często w okresie owulacji są obolałe,
  • obrzmienie warg sromowych,
  • plamienie,
  • wzrost libido, 
  • poprawienie stanu włosów i cery.

Uwaga! Dni płodne nie występują jedynie w momencie owulacji! Zaczynają się już około 3 dni przed owulacją (i jej objawami) i trwają do około 2 dni po owulacji. 

Skorzystaj z naszego kalendarza dni płodnych!
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?