Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Zaczął się poród - skąd to wiadomo?

| 25.01.2008, aktualizacja: 05.10.2016 | 1

Zaczyna się poród? A może to, co bierzesz za objawy porodu, to tylko fałszywy alarm. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy akcja porodowa ruszyła już pełną parą.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
ciąża, badanie w ciąży, brzuch w ciąży, poród
fot. Fotolia

Oczami wyobraźni widzisz, że zaczyna się poród, a ty spóźniasz się do szpitala. Albo odwrotnie – boisz się, że niepotrzebnie będziesz zawracała głowę położnej lub lekarzom. Postaraj się tak nie zamartwiać. Koniecznie przeczytaj, jakie objawy świadczą o tym, że zbliża się poród, i kiedy powinnaś zadzwonić do położnej. Poczujesz się spokojniejsza.

Objawy, po których poznasz, że poród się zbliża

W ostatnich tygodniach ciąży twoje ciało przygotowuje się do narodzin dziecka. Wszystkie objawy porodu mogą (choć nie muszą!) się pojawić – i niekoniecznie je zauważysz.

Macica się obniża przed porodem
Na 3–4 tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu (a niekiedy dopiero w jego trakcie), główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Brzuch wtedy „opuszcza się”, dlatego wreszcie łatwiej będzie ci oddychać.

Odejście czopa śluzowego przed porodem
Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodem – czop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).

Pojawiają się skurcze przepowiadające poród
Pojawiają się w ciągu 3–4 tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do wykonywania ćwiczeń oddechowych, które znasz ze szkoły rodzenia!

Częste wizyty w toalecie przed porodem
To oczyszczanie się organizmu. Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że twój organizm próbuje „się oczyścić” przed porodem.

Przypływ energii przed porodem
Dzień lub dwa przed godziną „zero” możesz poczuć potrzebę zabrania się do porządków, przygotowywania rzeczy dla dziecka itd. Nie przepracowuj się jednak – w czasie porodu będziesz potrzebować bardzo dużo sił.

Objawy, które wystąpią tuż przed porodem

Gdy poród się zacznie, trudno określić, ile czasu upłynie, nim przytulisz dziecko. Miej pod ręką wyprawkę do szpitala, gdy:

  • Odejdą wody płodowe. Najczęściej sączą się powoli, rzadko wypływają silnym strumieniem. Świadczy to o tym, że poród rozpocznie się w ciągu kilku godzin. Czas dzwonić do położnej! Między nogi włóż grubą podpaskę lub biały ręcznik, który pochłonie płyn. Przyjrzyj mu się – powinien być przezroczysty lub białawy. Jeśli wody są zielone lub brązowe, jak najszybciej jedź do szpitala (może to świadczyć o zakażeniu).
  • Zaczną się skurcze. Gdy zacznie się poród, pojawią się pierwsze skurcze porodowe. Mogą być bezbolesne, ale ich intensywność rośnie. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch i na dolną część pleców. Każdy może trwać 15–30 sekund. Z czasem wydłużają się do 30–90 sekund. Przerwy między nimi się skracają (na początku to 10–20 minut). Zadzwoń do położnej, gdy odstępy wyniosą 5–7 minut (te zalecenia mogą się nieco różnić – jeśli droga do szpitala jest długa, powinnaś wyruszyć wcześniej).
Pamiętaj: jeżeli skurcze mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz – to znak, że twoje dziecko na pewno rozpoczęło swoją pierwszą w życiu podróż.


Na drugiej stronie możesz sprawdzić, jakie są nietypowe objawy porodu i co możesz zrobić przed wyjazdem do szpitala
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?