Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

3 główne objawy ząbkowania

| aktualizacja: 29.01.2014 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
dziecko, niemowlę
fot. materiały prasowe
Są dzieci, które ząˆbkują niemal niepostrzeżenie. Jednak to wyjąˆtki. Najczęściej pojawieniu się pierwszego ząbka towarzyszą przykre objawy: gryzienie, ślinienie się czy płacz. Poznaj je i dowiedz się, jak łagodzić ból rozpulchnionych dziąseł.

1. Ślinienie się

Ząˆbkowanie zbiega się z rozwojem gruczołów ślinowych. Większa ilość śliny jest niezbędna do połykania stałych pokarmów. Gruczoły często właśnie za taki "pokarm" uznająˆ wyrzynajˆący się ząˆb. Czasem śliny jest tak dużo, że po prostu wypływa z buzi. Może podrażniać brodę i powodować wysypkę. Aby temu zapobiec, trzeba delikatnie osuszać skórę pieluszkąˆ lub mokrym ręcznikiem. Dopiero gdy wyschnie, można jąˆ zabezpieczyć kremem łagodząˆcym podrażnienia. 

2. Gryzienie

Rozpulchnione dziąˆsła swędzą, a zaciskanie ich na czymś przynosi ulgę. Dziecko gryzie więc wszystko, co ma pod rękąˆ: zabawki, kołderkę, pierś mamy. Gdy dziąˆsła sąˆ bardzo spuchnięte może dojść do stanu zapalnego. To odruch obronny przed rosnąˆcym ząˆbkiem, który organizm uważa za intruza. Trzeba zgłosić się do pediatry lub dentysty. Takie intensywne objawy na szczęście towarzysząˆ najczęściej tylko pierwszemu zˆąbkowi. Powtarzajˆ się czasem przy zębach trzonowych. 
 

3. Płacz i brak apetytu

Maluch domaga się piersi, ale dotyk rozpulchnionych dziąˆsełek boli, więc rezygnuje z jedzenia. To automatycznie sprawia, że jest marudny. Podczas ząˆbkowania u wielu dzieci pojawia się też wysoka temperatura i biegunka, choć często nie ma to bezpośredniego zwiąˆzku z samym ząˆbkiem, tylko z osłabieniem organizmu spowodowanym niejedzeniem i stresem.  
 
JAK ZŁAGODZIĆ BÓL ZĄBKOWANIA
  • Daj dziecku coś do gryzienia. Dobrze ukoi ból gryzaczek schłodzony w lodówce. Zimno zmniejsza opuchlizn« dziąˆseł. Im młodszy maluch, tym gryzaczek powinien być mniejszy i lżejszy. Jeśli dziecko nie chce gryźć, daj mu schłodzony soczek lub herbatkę. 
  • Masuj dziąˆsła. Jeśli dziecko ci na to pozwoli, włóż do buzi czysty palec i delikatnie uciskaj dziąˆsła. Możesz też owinąć palec sterylnym gazikiem zamoczonym w naparze z rumianku albo nałóż na niego silikonowąˆ nasadkę. Pomaga też głaskanie po buzi i policzku. 
  • Znieczulaj ból. Zˆąbkowanie boli, bo ząˆbek rozrywa tkankę tworząˆc małe ranki. Najbardziej dokucza w nocy i podczas ssania. Smaruj dziąˆsła malucha łagodząˆcymi żelami i maściami (Calgel, Dentinox, Bobodent, Solcoseryl). Zawierajˆ lodokainę, która działa przeciwbólowo  i substancję, które zapobiegajˆ zapaleniom jamy ustnej. Posmaruj nimi dziąˆsła malucha także pół godziny przed karmieniem. Gdy dziecko bardzo cierpi, podaj mu paracetamol.
  • Zaśpiewaj kołysankę. Łagodnie brzmiący głos mamy działa jak balsam na wszystkie smutki!
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

annawianna
annawianna | 2015-12-07 21:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek podczas ząbkowania bardziej niż zwykle się ślini jest płaczliwy i nie chce jeść za to wkłada zabawki do buzi. Ulgę przynosi mu maść dentinox i masowanie dziąseł silikonowa szczoteczką.

Odpowiedz

obeznana w temacie
obeznana w temacie | 2014-09-22 16:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"zawierają lodokainę" , dowiedziałam się czegoś zupełnie nowego. Znam tylko i wyłącznie lidokainę. A autorka artykułu niech się douczy!

Odpowiedz

Ewa23
Ewa23 | 2014-03-02 20:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas sprawdzały się schłodzone w lodówce gryzaki, odwracanie uwagi od problemu a na wieczór najczęściej podawałam milifen- ibuprofen w syropku który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe jest bezpieczny już od 3 miesiąca życia. Moje dziecko na szczęście nie jest niejadkiem ale faktycznie w te dni marudziła przy jedzeniu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marei
Marei | Ewa23 | 2015-04-02 15:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nieźle trzeba mieć zrytą psyche żeby dziecko faszerowac prochami typu ibuprom

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?