Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak obliczyć wiek wcześniaka?

| aktualizacja: 09.01.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
noworodek
Jeśli dziecko jest wcześniakiem, czy powinno obliczać się dla niego wiek korygowany? Jak to zrobić i do czego te wyliczenia służą? Odpowiada neonatolog.
Moja córeczka jest wcześniakiem, słyszałam, że powinnam obliczać dla niej wiek korygowany. Jak to zrobić i do czego te wyliczenia służą?
Aleksandra Niesielska z Wrocławia


Ustalenie wieku korygowanego nie jest trudne. Wystarczy odjąć od wieku metrykalnego córeczki czas, którego zabrakło do wyznaczonego przez lekarza terminu porodu. Przykładowo: gdy dziecko kończy trzeci miesiąc życia, a urodziło się o miesiąc za wcześnie, jego wiek korygowany wynosi dwa miesiące. Takie obliczenia wykonuje się po to, by sprawdzać, jak przebiega rozwój dziecka.

Trudno porównywać wcześniaki z normami, które zostały stworzone dla dzieci urodzonych o czasie. Wiek korygowany wskazuje, na jakim mniej więcej etapie rozwoju, np. ruchowego, powinien być teraz wcześniak. Pojęciem tym należy posługiwać się do ok. 18. miesiąca życia dziecka.

Ewentualne rozbieżności, opóźnienia w rozwoju nie powinny być jednak źródłem zmartwienia dla rodziców. Warto o nich rozmawiać z lekarzem prowadzącym, pamiętając jednocześnie,  że wszystkie dzieci, a szczególnie te, które urodziły się przed czasem, rozwijają się bardzo indywidualnie.

Czytaj więcej: Wcześniak może rozwijać się zdrowo
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?