Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Obligacje zamiast gotówki w ramach 500 Plus? Wraca pomysł!

| aktualizacja: 02.06.2016 | 3

Zamiast 500 zł na dziecko rodzice dostawaliby 400 zł w gotówce, a 100 zł w formie obligacji: taki pomysł zgłosiła Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych. Wszystko po to, by rodzice oszczędzali, a nie wydawali pieniądze. Czy skończą się wypłaty 500 zł w gotówce?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
500 zł na dziecko
fot. Fotolia
Większość rodziców pieniądze otrzymywane w ramach programu 500 Plus wydaje (lub zamierza wydawać) na bieżące potrzeby (zakupy, bieżące wydatki, wakacje). Stąd kolejny raz pomysł, żeby zmobilizować ich do oszczędzania: np. na przyszłą edukację dziecka.

Czytaj też: 500+: nie wydawaj tych pieniędzy! Radzi ekspert

Pomysł prosto z Giełdy

100 zł w formie obligacji, a 400 zł w formie pieniężnej - taki pomysł zgłosiła Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych. - Uważam, że program 500 Plus jest bardzo dobrym momentem do uświadomienia Polakom, rodzinom, potrzeby oszczędzania, przede wszystkim długoterminowego - powiedziała Małgorzata Zaleska, prezes GPW (cyt. za serwisem money.pl.)
- Należy uświadamiać rodzicom potrzebę odłożenia części tych pieniędzy na przyszłość. Jednym z pomysłów jest to, aby w ramach 500 zł część z tych środków, np. 100 zł, była wypłacana w postaci instrumentu finansowego, np. prostej obligacji, czyli papieru wartościowego bezpiecznego. Każdy mógłby go od razu upłynnić, jeśli uznałby, że te pieniądze są mu tu i teraz potrzebne - wyjaśniła swój pomysł prezes GPW.
Według pomysłu prezes GPW, jeśli rodzice uznaliby, że mogą te pieniądze odłożyć, mogliby przeznaczyć je w przyszłości np. na edukację dzieci albo ułatwienie im lepszego wejścia w dorosłe życie.

Co na to ministerstwo?

Podobne pomysły (wypłacania pieniędzy w formie obligacji) były zgłaszane już wcześniej, jeszcze przed startem programu: był to jeden z pomysłów Ministerstwa Finansów. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, była temu przeciwna, uważając, że do rodziców powinny trafić pieniądze.
Jak teraz Ministerstwo Rodziny odnosi się do nowej propozycji prezes Giełdy Papierów Wartościowych?
Jej wypowiedź skomentował wiceminister Bartosz Marczuk na Twitterze:A co wy o tym myślicie? Rodzice powinni mieć taką "wolność", czy dostawać np. obligacje?

Czytaj też: Wszystko o 500 Plus: jak dostać 500 zł na dziecko

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

anna
anna | 2016-06-09 09:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chcą skończyć wypłacać, a nawet jeszcze nie zaczęli w niektórych rejonach Polski. 2 miesiące od złożenia wniosku, a decyzji i pieniędzy dalej nie ma, woj. dolnośląskie

Odpowiedz

matka z Wrocławia
matka z Wrocławia | 2016-06-07 12:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mija drugi miesiąc od zlozenia wniosku , a decyzji i pieniedzy na 2 (nie 1 dziecko gdzie to zalezy od syt finansowej rodziny) nadal nie ma. Wrocłąw.

Odpowiedz

ja
ja | 2016-06-03 21:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak tu oszczędzać w tych czasach!niech spadną ceny to zacznę oszczędzać

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?