Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Sprytna ochrona przed słońcem? To może dla dziecka skończyć się szpitalem!

| 01.08.2016, aktualizacja: 01.08.2016 | 1

Stosując ten stary trick, chcemy dobrze, ale według lekarzy, zamiast chronić dziecko, zwiększamy ryzyko szoku termicznego albo nawet SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Albo w tym przypadku – wózkowej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Dziecko w wózku
fot. Fotolia
Pierwszy fakt: każde niemowlę powinno być latem bezwględnie chronione przed słońcem. Już kilka lat temu badania naukowe wykazały, że promienie słoneczne wnikają głęboko w cienką skórę niemowlęcia i powodują zmiany w kodzie DNA komórek skórnych, a to może w przyszłości prowadzić do czerniaka. 

Drugi fakt: dziecko przez pierwsze 6 miesięcy, a nawet według wielu dermatologów, przez cały 1. rok życia nie powinno być smarowane kremami z filtrami przeciwsłonecznymi.

Jak w takim razie chronić niemowlę przed słońcem? 

Dla takich maluszków najlepszą ochroną przeciwsłoneczną jest przebywanie w cieniu, nic więc dziwnego, że rodzice radzą sobie na spacerach jak mogą i po prostu zakrywają wózek pieluszką albo lekkim kocem. 

Tylko, że to wcale nie jest dla dziecka takie dobre. Więcej nawet – to dla niego może być groźne, i to nawet śmiertelnie! Pediatra z dziecięcego szpitala w Sztokholmie, Svante Norgren, ostrzega, że zakrywanie wózka sprawia, że w środku robi się bardzo gorąco i duszno jak w termosie, a to może prowadzić do kłopotów dziecka z oddychaniem, szoku termicznego i nawet śmierci łóżeczkowej.

To nie jest tylko puste zasiewanie strachu wśród młodych rodziców. Naukowcy przeprowadzili eksperyment: okazało się, że jeśli w ciepły dzień zakryjemy gondolę kocem, to po pół godzinie temperatura w środku wózka może wzrosnąć do 34 stopni C, a po godzinie nawet do 37 stopni C! 

Co więcej – w eksperymencie badacze nie używali żadnego wełnianego, nieprzewiewnego koca, ale wykonanego z lekkiej i przewiewnej tkaniny. 

– Taki szybki i wysoki wzrost temperatury jest bardzo niebezpieczny dla organizmu niemowlęcia – ostrzega Svante i przypomina, że jednym z czynników zwiększających ryzyko SIDS jest przegrzewanie dziecka, szczególnie podczas jego snu.

OK, to może w takim razie nakryć wózek leciuteńką pieluszką tetrową?
Jasne, jest to jakieś wyjście – tylko z drugiej strony: po co mielibyśmy to robić? Lekka pieluszka tetrowa nie stanowi skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, jedyne co, to może chronić oczy dziecka przed nadmiernym światłem, ale i to też tylko w małym stopniu. W dodatku, kiedy zakryjemy wózek pieluszką nie widzimy, czy dziecko nie ulało, nie zakrztusiło się, albo czy nie ma kłopotów z oddychaniem. Lepiej więc po prostu tego nie robić. 

Zasady pielęgnacji niemowlęcia w upał

Zobacz, jak ulżyć dziecku w gorące dni:
  • nie wychodź z dzieckiem na spacer między godziną 10. a 16.
  • częściej przystawiaj dziecko do piersi albo, jeśli karmisz mieszanką, podawaj między posiłkami letnią wodę
  • ochładzaj je letnimi prysznicami albo kąpielami
  • nie narażaj je na przeciągi ani na mocne podmuchy wiatraków
  • w samochodzie reguluj klimatyzację tak, żeby różnica między temperaturą na zewnątrz a tą wewnętrz nie przekraczała 10 stopni C.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

zoja
zoja | 2016-08-03 07:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kilka lat temu w Darłowie wydarzyła się tragedia właśnie przez takie postępowanie. Z przegrzania zmarło malutkie dziecko. Rodzice będąc na plaży zakryli wózek pieluchą i dziecko zasneło ....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?