Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sprytna ochrona przed słońcem? To może dla dziecka skończyć się szpitalem!

| aktualizacja: 01.08.2016 | 8

Stosując ten stary trick, chcemy dobrze, ale według lekarzy, zamiast chronić dziecko, zwiększamy ryzyko szoku termicznego albo nawet SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Albo w tym przypadku – wózkowej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
Dziecko w wózku
fot. Fotolia
Pierwszy fakt: każde niemowlę powinno być latem bezwględnie chronione przed słońcem. Już kilka lat temu badania naukowe wykazały, że promienie słoneczne wnikają głęboko w cienką skórę niemowlęcia i powodują zmiany w kodzie DNA komórek skórnych, a to może w przyszłości prowadzić do czerniaka. 

Drugi fakt: dziecko przez pierwsze 6 miesięcy, a nawet według wielu dermatologów, przez cały 1. rok życia nie powinno być smarowane kremami z filtrami przeciwsłonecznymi.

Jak w takim razie chronić niemowlę przed słońcem? 

Dla takich maluszków najlepszą ochroną przeciwsłoneczną jest przebywanie w cieniu, nic więc dziwnego, że rodzice radzą sobie na spacerach jak mogą i po prostu zakrywają wózek pieluszką albo lekkim kocem. 

Tylko, że to wcale nie jest dla dziecka takie dobre. Więcej nawet – to dla niego może być groźne, i to nawet śmiertelnie! Pediatra z dziecięcego szpitala w Sztokholmie, Svante Norgren, ostrzega, że zakrywanie wózka sprawia, że w środku robi się bardzo gorąco i duszno jak w termosie, a to może prowadzić do kłopotów dziecka z oddychaniem, szoku termicznego i nawet śmierci łóżeczkowej.

To nie jest tylko puste zasiewanie strachu wśród młodych rodziców. Naukowcy przeprowadzili eksperyment: okazało się, że jeśli w ciepły dzień zakryjemy gondolę kocem, to po pół godzinie temperatura w środku wózka może wzrosnąć do 34 stopni C, a po godzinie nawet do 37 stopni C! 

Co więcej – w eksperymencie badacze nie używali żadnego wełnianego, nieprzewiewnego koca, ale wykonanego z lekkiej i przewiewnej tkaniny. 

– Taki szybki i wysoki wzrost temperatury jest bardzo niebezpieczny dla organizmu niemowlęcia – ostrzega Svante i przypomina, że jednym z czynników zwiększających ryzyko SIDS jest przegrzewanie dziecka, szczególnie podczas jego snu.

OK, to może w takim razie nakryć wózek leciuteńką pieluszką tetrową?
Jasne, jest to jakieś wyjście – tylko z drugiej strony: po co mielibyśmy to robić? Lekka pieluszka tetrowa nie stanowi skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, jedyne co, to może chronić oczy dziecka przed nadmiernym światłem, ale i to też tylko w małym stopniu. W dodatku, kiedy zakryjemy wózek pieluszką nie widzimy, czy dziecko nie ulało, nie zakrztusiło się, albo czy nie ma kłopotów z oddychaniem. Lepiej więc po prostu tego nie robić. 

Zasady pielęgnacji niemowlęcia w upał

Zobacz, jak ulżyć dziecku w gorące dni:
  • nie wychodź z dzieckiem na spacer między godziną 10. a 16.
  • częściej przystawiaj dziecko do piersi albo, jeśli karmisz mieszanką, podawaj między posiłkami letnią wodę
  • ochładzaj je letnimi prysznicami albo kąpielami
  • nie narażaj je na przeciągi ani na mocne podmuchy wiatraków
  • w samochodzie reguluj klimatyzację tak, żeby różnica między temperaturą na zewnątrz a tą wewnętrz nie przekraczała 10 stopni C.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Ania_mama
Ania_mama | 2017-06-10 22:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Używam parasolki do wózka i otwieram taki wywietrznik w budce. Wydaje mi się, że jest ok o_O

Odpowiedz

Kinga
Kinga | 2017-06-08 10:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

generalnie najlepszą ochroną w tych pierwszych miesiącach jest odpowiednio dobrany wózek i ja na nim polegałam, chociaż nawet nie wiedziałam, że tych filtrów nie wolno stosować, wózek mamy vicco z adamexu i zarówno daszek jest odpowiedni, do tego wózek jest pianką chroniony a nie samym materiałem więc też jest to wsparcie i wiem że spokojnie możemy na spacer po słoneczku ruszać

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Magda
Magda | Kinga | 2017-06-25 17:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też tak uważam. Dobry wózek to podstawa. Ja mam model barletta od adamexu i też jestem spokojna o ochronę mojej córeczki przed słońcem. A latem długie spacery najprzyjemniejsze. :)

Odpowiedz

lm
lm | 2017-06-02 18:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja zakrywałam (pieluchą tetrową) tyle że nie cały a np. połowę z której świeciło słońce i tylko w momencie kiedy nie mogłam na spacerze tak obrócić wózka żeby do niego nie świeciło. Nigdy nie trwało to dłużej niż 10-15 min i dziecko cały czas widziałam wiec nie uważam żeby to było niedopuszczalne. Trzeba to po prostu robić z głową.

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-05-29 14:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niczym sie nie przykrywa.Ludzie chyba nie zdaja sobie sprawy że tym samym zwiekszaja w wózku temperature jeszcze o pare stopni.Wystarczy wychodzic czesto ale na kilka minut.A niemowle ma naturalna bariere ochronna skory.O ile jakas madra mama noworodka nie kapie codziennie ,to ta bariera jesst minimum do 6mies

Odpowiedz

Ja
Ja | 2017-05-28 13:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najlepiej to nie wychodzic z domu z dzieciakiem dopuki nie nauczy sie chodzic.
Okrywalam pielucha tetrowa jednego i drugiego zeby slonce nie swiecilo. Jakos nic mu nie bylo. A kocem to chyba tylko duren okryje wozek w upal 30 stopniowy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

koka
koka | Ja | 2017-05-28 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Koc latem??? Jak juz to pielyszka tetrowa która chroni przed słońcem, inaczej dziecko się tam spali. Nie mowie o całkowitym zaslonieciu, przewiew musi być

Odpowiedz

zoja
zoja | 2016-08-03 07:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kilka lat temu w Darłowie wydarzyła się tragedia właśnie przez takie postępowanie. Z przegrzania zmarło malutkie dziecko. Rodzice będąc na plaży zakryli wózek pieluchą i dziecko zasneło ....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?