Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Od butelki do łyżeczki

| aktualizacja: 02.06.2011 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, niemowlę, kuchnia, karmienie
fot. Panthermedia
Masz dosyć wyparzania smoczków i butelek? Może już nadeszła pora, by twój malec nauczył się jeść łyżeczką i pić z kubeczka? Sprawdź, jak i kiedy zacząć naukę.
Co prawda, kiedy już maluszek przejmie łyżeczkę w swoje ręce, jego posiłki będą trwać dwa razy dłużej niż dotąd, a stół po obiedzie będzie przypominał pobojowisko, ale mimo to warto uczyć go samodzielnego jedzenia. Zalety wynikające z tej umiejętności są ogromne. Maluch, który je sam, czuje się niezależny i nabiera wiary w siebie – nawet jeśli gdzieś na trasie między talerzem a buzią cała zawartość łyżeczki spłynie na podłogę...

Wybierz dobry moment
Najlepiej, jeśli z nauką jedzenia poczekasz, aż dziecko nauczy się już stabilnie siedzieć (czyli mniej więcej do 6–7. miesiąca życia). O tym, że dziecko jest już gotowe na nowe wyzwania, wyraźnie świadczy jego zachowanie przy stole. Maluch, który podczas karmienia usiłuje złapać łyżeczkę i który interesuje się tym, co ma na talerzu, na pewno już może zacząć jeść sam.

Naucz nowej techniki
Aby ułatwić dziecku jedzenie łyżeczką, wkładaj mu ją do buzi płytko i trzymaj ją poziomo. Postaraj się także, aby łyżeczka lądowała na języku, a nie pod nim. Ten sposób karmienia wymusza na malcu zamykanie buzi, aby zgarnąć jedzenie, a także rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zaczynaj oczywiście od bardzo małych porcji (dosłownie na czubek łyżeczki) i nie przejmuj się tym, że podczas pierwszych prób broda maluszka okaże się dziurawa. Dopiero kiedy malec zrozumie, o co chodzi w gryzieniu i połykaniu stałych pokarmów, nadejdzie czas na oddanie mu łyżeczki do rąk własnych.

Skompletuj dobry sprzęt
Do nauki nowego sposobu jedzenia najlepsza będzie niewielka, plastikowa i płytka łyżeczka. Najlepiej, by miała normalny kształt, zbliżony do tych, jakie mają zwykłe łyżki dla dorosłych. Na początku nauki jedzenia dawaj maluchowi łyżeczkę do zabawy (możecie np. przesypywać ryż z jednej miseczki do drugiej albo wybierać wodę z wanienki).

Usiądź obok przy stole
Wiesz, w czym tkwi sukces niejadków, które w przedszkolu zaczynają zjadać całe posiłki? Tam dzieci siedzą przy wspólnym stole. Podobnie jest z uczącym się samodzielnego jedzenia maluchem. Gdy zobaczy was trzymających sztućce, nabierających zupę, szybko zacznie was naśladować.

Ucz picia z kubka

Wprowadzenie łyżeczki to dobra okazja, aby pożegnać się na zawsze z butelką. Mleko albo soczki podawaj maluchowi w kubku niekapku. Na początek wybierz kubek z miękkim ustnikiem, który dziecko może ssać podobnie jak smoczek. Po każdym użyciu dokładnie myj i wyparzaj dzióbek, aby jego wewnętrzna część nie stała się siedliskiem bakterii.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Marti
Marti | 2011-06-09 12:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

może jestem dziwna, ale uważam, że jedzenie to nie zabawka i nie ma sensu uczyć dziecka, że może rozmazywać kiesiel po stole! może warto raczej uczyć od samego początku swoje dziecko, że jedzenie służy to... jedzenia :), no chyba, że ktoś lubi po dziecku sprzątać pobojowisko. w każdym razie jak dla mnie rada głupia i nietrafiona.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

sc
sc | Marti | 2011-06-11 20:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moze jeszcze zanim skonczy rok wyslac na kurs dobrego zachowania i calkiem pozbawic dziecinstwa?? dziecko UCZY sie przez zabawe a dzieki ciaglemu strofowaniu tylko sie buntuje

Odpowiedz

marti
marti | sc | 2011-06-17 14:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nic nie pisałam o strofowaniu! jak się coś wyleje to trudno, chyba pisałam o tym, żeby nie dawać dziecku jedzenia do zabawy, a jak nie umiesz czytać ze zrozumieniem to nie komentuj.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?