Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Od kiedy można wozić dziecko w foteliku rowerowym?

| aktualizacja: 11.08.2014 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Dziecko w foteliku rowerowym
fot. Fotolia.pl
Sezon rowerowy w pełni. Rodzice, będący miłośnikami tej formy aktywności nie mogą doczekać się, kiedy będą mogli wsiąść z dzieckiem na rower. Czy z rocznym maluchem już można? - odpowiada Kamil Sawicki, fizjoterapeuta dziecięcy.

Kiedy pierwsza przejażdżka z dzieckiem?

Wiele mam zastanawia się od jakiego wieku malucha  można zabierać w podróż rowerem. Producenci zapewniają, że w odpowiednim – atestowanym - foteliku można przewozić dziecko już od 9 miesiąca życia, o ile swobodnie i samodzielnie siedzi. Zapaleni cykliści zabierają swoje pociechy na pierwsze przejażdżki, zanim dziecko skończy pierwszy rok życia. Wielu pediatrów zezwala na podróż w fotelikach rowerowych dzieciom, które mają około 1,5 roku życia. Fizjoterapeuta dziecięcy Kamil Sawicki uważa, że ze względu na niedojrzałość  aparatu kostno-stawowo- mięśniowego dziecko nie powinno się przewozić w ten sposób dopóki nie ukończy 1 roku życia.
- Tak będzie najbezpieczniej dla dziecka – mówi Kamil Sawicki, fizjoterapeuta dziecięcy z warszawskiej NZOZ Niepubliczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna "Konwaliowa". – Lepiej chwilę poczekać, niż nadwyrężyć delikatny kręgosłup malucha.
Najlepiej, by dziecko już pewnie i stabilnie samo siedziało; miało rozwinięte mechanizmy  ruchowe i amortyzacyjne.
- Pamiętajmy, że maluch jest narażony na wstrząsy – dodaje Kamil Sawicki.
Fizjoterapeuta zwraca również uwagę na to, ile czasu tak małe dziecko może spędzić w foteliku rowerowym.
- Pierwsze przejażdżki powinny być krótkie, a potem można je stopniowo wydłużać – dodaje fizjoterapeuta. – Należy robić przerwy na odpoczynek dziecka.

Polecamy: Jak przewozić małe dziecko na rowerze?

Zrób przerwę, jak dziecko zaśnie

Trzeba uważać również na zasypianie malucha w foteliku rowerowym. Dzieci bardzo często zasypiają podczas wycieczki rowerowej. Kołysanie, podskakiwanie powodują znużenie malucha, który zasypia.
- Ważne jest, by fotelik miał funkcje rozkładania do pozycji półleżącej – dodaje fizjoterapeuta. – Mamy wtedy możliwość rozłożenia fotelika, jeśli dziecko zaśnie. Jednak i tak najlepiej dla dziecka jest, jeśli zaśnie, żeby przerwać podróż. Wtedy należy zrobić przerwę; wyjąć dziecko z fotelika i poczekać jak się zdrzemnie w wygodnej pozycji, np. na rozłożonym na trawie kocu.

Czytaj także: Z dziećmi na rowery - porady policjanta.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

tata
tata | 2017-07-11 18:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Wiele mam zastanawia się od jakiego wieku malucha można zabierać w podróż rowerem" - no tak, bo ojcowie na pewno się nad tym nie zastanawiają ;)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?