Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zmiany w ZUS! Od stycznia nie będzie macierzyńskiego?

| aktualizacja: 12.10.2017 | 41

Od nowego roku zmienią się przepisy dotyczące zasiłków. Koniec z chorobowym, urlopem macierzyńskim i ojcowskim. Nie będzie też urlopu opiekuńczego na chore dziecko. Jakie drastyczne zmiany szykuje nam ZUS?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
Zmiany w ZUS, nie będzie urlopu macierzyńskiego
fot. Fotolia
Od nowego roku mamy, nawet jeśli płacą składki na ZUS, mogą nie dostać po urodzeniu dziecka zasiłku macierzyńskiego, a w czasie zwolnienia — zasiłku chorobowego. Bez pieniędzy mogą też zostać osoby, które biorą urlop opiekuńczy na chore dziecko.

Macierzyński wzięty pod lupę

Jeszcze do niedawna kobieta, która prowadziła własną działalność gospodarczą, w razie pójścia na zwolnienie lekarskie, mogła otrzymać zasiłek chorobowy, a następnie po urodzeniu dziecka, wysoki zasiłek macierzyński, przysługujący jej na rok. Oczywiście kwoty wypłacanych świadczeń zależały od wysokości składek, jakie opłacała ona w trakcie prowadzenia działalności. Dotychczas przyszła mama mogła założyć firmę nawet na miesiąc przed porodem, a po urodzeniu dziecka otrzymać zasiłek macierzyński w wysokości nawet do kilku tysięcy złotych. Zmiany, jakie zaszły w 2016 roku, zlikwidowały nadużycia ze strony kobiet, które zakładały działalność w ostatniej chwili i opłacały jedną dużą składkę. Nowe przepisy zezwalały kobietom-przedsiębiorcom na otrzymanie zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem, że składki były opłacane regularnie przez okres co najmniej kilku miesięcy.

Ruszają nowe przepisy

Tym razem jednak zmiany będą o wiele bardziej dotkliwe. Od 2017 roku ZUS chce w inny sposób dysponować pieniędzmi płatników. Do tej pory przedsiębiorcy dokonywali kilku przelewów na osobne konta ZUS – na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Od nowego roku ma obowiązywać tylko jedno konto, a ZUS będzie rozdzielał pieniądze na poszczególne fundusze. W pierwszej kolejności pieniądze przedsiębiorcy mają być przeznaczone na spłatę zaległości, jakie firma ma wobec ZUS-u. Według nowych przepisów nawet 1,5 miliona przedsiębiorców może tracić prawo do różnego rodzaju zasiłków, w tym do zasiłków dla rodziców! Do 20 października ZUS ma wysłać informację do przedsiębiorców, na temat tego, jakie czekają ich zmiany.

Co sądzicie na temat nowych przepisów w ZUS? Czekamy na komentarze!

Zobacz też:

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze – sprawdź, czy przysługują ci pieniądze na dziecko
Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?

 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (41)
avatar

bdrty
bdrty | 2017-10-17 02:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miesięczna składka na zus 1200zł .Co roku jest podnoszona ,więc zasiłki tez powinny być adekwatne do płaconych składek.

Odpowiedz

przedsiębiorca
przedsiębiorca | 2017-10-16 10:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakiś dziwny artykuł. Nic konkretnego poprostu ktoś pisze o czymś o czym nie ma pojęcia. Z artykułu wynika że 1.5 mln osób straci zasiłek bo przedsiębiorcy będą wpłacać na wspólne konto. Ale co ma piernik do wiatraka to nie napisali....

Odpowiedz

Mariola
Mariola | 2017-10-15 21:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najgorsze w tym wszystkim jest to ze najbardziej poszkodowani będą uczciwi przedsiębiorcy, którzy płaca regularnie i jak któraś mama będzie chciała iść na macierzyński to ZUS tak to prześwietli żeby tylko nie wypłacić zasilku

Odpowiedz

Ald Ona
Ald Ona | 2017-10-15 17:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Akurat zmany dotyczą tylko przedsiębiorców i to właśnie tych NIEUCZCIWYCH. Znam kilka osób, które zakładały DG na m-c albo dwa od razu starając się o dziecko, a potem przez prawie 2 lata pobierały świadczenie w wysokości kilku tysięcy zł!!! Bardzo dobrze, że takie oszustwa zostaną ukrucone. Dzięki temu dla wszystkich Tych, którzy płacą UCZCIWIE zostanie więcej pieniędzy na zasłużone i zapracowane świadczenia! W końcu nadeszły czasu porządku zamiast kombinatorstwa!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ola
Ola | Ald Ona | 2017-10-17 08:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tylko że pracownik nie ma wpływu na to czy rzeczywiście pracodawca zapłaci ci składkę do ZUS (nikt nie ma wglądu na konto pracodawcy), potem tylko może być przykre rozczarowanie

Odpowiedz

Mona
Mona | 2017-10-15 15:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pytanie. Gdy pracodawca opłaca regularnie ZUS, czy tym matka będzie przysługiwać macierzyńskie?

Odpowiedz

Js
Js | 2017-10-14 17:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No pewnie ze trzeba zmian najlepiej to dowalic tym co uczciwie pracują i te składki opłacają z których korzyści nie mają, bo państwo musi mieć na tych nierobow co 500+ biorą i do pracy się iść nie chce bo po co jak pieniądze same do domu przychodzą. Dowalmy przedsiębiorca i pracownikom niech jak te 🐂 dalej tyraja a co tam. A jak im dzieci chorują to
Niech sobie radzą szlak może człowieka trafić

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Eda
Eda | Js | 2017-10-14 18:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się w 100% z tą opinia. Niech przedsiębiorca radzi sobie sam. Propaguje się darmowe pieniądze z 500+ a cała reszta uczciwie pracujących niech na nich zarabia. Masakra co za kraj!!!!

Odpowiedz

Ald Ona
Ald Ona | Js | 2017-10-15 17:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Akurat zmany dotyczą tylko przedsiębiorców i to właśnie tych NIEUCZCIWYCH. Znam kilka osób, które zakładały DG na m-c albo dwa od razu starając się o dziecko, a potem przez prawie 2 lata pobierały świadczenie w wysokości kilku tysięcy zł!!! Bardzo dobrze, że takie oszustwa zostaną ukrucone. Dzięki temu dla wszystkich Tych, którzy płacą UCZCIWIE zostanie więcej pieniędzy na zasłużone i zapracowane świadczenia! W końcu nadeszły czasu porządku zamiast kombinatorstwa!!!

Odpowiedz

graham
graham | 2017-10-14 13:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

|Macie dobra zmiane-teraz i Matki rodzace zaplaca za 500+

Odpowiedz

jagabaga
jagabaga | 2017-10-14 09:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja się zgadzam ze zmianami, uważam,że te zmiany są konieczne bo za dużo jest nieuczciwych kobiet, które korzystały z luki i dostawały ogromne pieniądze - powinni takie kobiety jeszcze pociągnąć do odpowiedzialności i zwrotu pieniędzy.

Odpowiedz

iw
iw | 2017-10-13 20:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nagłówek strażacy i tendencyjny dość z cwaniactwem niektórych osób.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Iw
Iw | iw | 2017-10-13 20:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Strażacy oczywiscie

Odpowiedz

mama - własna firma
mama - własna firma | 2017-10-13 19:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bardzo dobrze. dlaczego Ci którzy płaca zus mają finansować zasiłki dla tych którzy go nie płacą? Wreszcie będzie porządek

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?