Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zmiany w ZUS! Od stycznia nie będzie macierzyńskiego?

| aktualizacja: 31.10.2017 | 86

Od nowego roku zmienią się przepisy dotyczące zasiłków. Koniec z chorobowym, urlopem macierzyńskim i ojcowskim. Nie będzie też urlopu opiekuńczego na chore dziecko. Jakie drastyczne zmiany szykuje nam ZUS?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(18)
Zmiany w ZUS, nie będzie urlopu macierzyńskiego
fot. Fotolia
Od nowego roku mamy, nawet jeśli płacą składki na ZUS, mogą nie dostać po urodzeniu dziecka zasiłku macierzyńskiego, a w czasie zwolnienia — zasiłku chorobowego. Bez pieniędzy mogą też zostać osoby, które biorą urlop opiekuńczy na chore dziecko.

Macierzyński wzięty pod lupę

Jeszcze do niedawna kobieta, która prowadziła własną działalność gospodarczą, w razie pójścia na zwolnienie lekarskie, mogła otrzymać zasiłek chorobowy, a następnie po urodzeniu dziecka, wysoki zasiłek macierzyński, przysługujący jej na rok. Oczywiście kwoty wypłacanych świadczeń zależały od wysokości składek, jakie opłacała ona w trakcie prowadzenia działalności. Dotychczas przyszła mama mogła założyć firmę nawet na miesiąc przed porodem, a po urodzeniu dziecka otrzymać zasiłek macierzyński w wysokości nawet do kilku tysięcy złotych. Zmiany, jakie zaszły w 2016 roku, zlikwidowały nadużycia ze strony kobiet, które zakładały działalność w ostatniej chwili i opłacały jedną dużą składkę. Nowe przepisy zezwalały kobietom-przedsiębiorcom na otrzymanie zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem, że składki były opłacane regularnie przez okres co najmniej kilku miesięcy.

Zgłoś się do testowania i zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Ruszają nowe przepisy

Tym razem jednak zmiany będą o wiele bardziej dotkliwe. Od 2017 roku ZUS chce w inny sposób dysponować pieniędzmi płatników. Do tej pory przedsiębiorcy dokonywali kilku przelewów na osobne konta ZUS – na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Od nowego roku ma obowiązywać tylko jedno konto, a ZUS będzie rozdzielał pieniądze na poszczególne fundusze. W pierwszej kolejności pieniądze przedsiębiorcy mają być przeznaczone na spłatę zaległości, jakie firma ma wobec ZUS-u. Według nowych przepisów nawet 1,5 miliona przedsiębiorców może tracić prawo do różnego rodzaju zasiłków, w tym do zasiłków dla rodziców! Do 20 października ZUS ma wysłać informację do przedsiębiorców, na temat tego, jakie czekają ich zmiany.

Co sądzicie na temat nowych przepisów w ZUS? Czekamy na komentarze!

Zobacz też:

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze – sprawdź, czy przysługują ci pieniądze na dziecko
Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?

 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (86)
avatar

niezadowolony obywatel
niezadowolony obywatel | 2017-12-08 17:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wszystkie zmiany w zusie nie są po to by polepszyć sytuacje płatników składek tylko żeby ich bardziej naciągnąć na koszty i wyciągnąć od nich jak najwięcej kasy w zamian za coraz niższe świadczenia. czasem Zus przypomina mafie której płaci sie za ochrone a ochrona jest tylko teoretyczna gdyż niemam możliwości dostać sie do specjalisty lekarza od ręki i trzeba nawet na wizyte czekać 1.5 roku a emerytury są głodowe. prowadzę działalność od 11 lat i składka na zus cała nieprzekraczała kiedyś 800 zł. a świadczenia były na tym samym poziomie bądź wyższym np. zasiłek pogrzebowy. Gdzie są moje pieniądze!!!??? Co z pieniędzmi z otwartych funduszy emerytalnych gdzie zniknęły. dlaczego nie uwolni sie rynku ubezpieczeń społecznych.

Odpowiedz

Bez dziecka laska
Bez dziecka laska | 2017-10-30 09:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy wam ciężarnym mózg kaszka zalała? Czytanie ze zrozumieniem ludzie. Mają ograniczyć proceder wyłudzeń dla kobiet 1 osobowa działalnośc tylko. Że 1 miesiąc składki przed porodem to wyłudzenie. Pewnie będzie trzeba założyć działalność przed ciążą prawdopodobnie ale tego nie napisali konkretnie. A tytuł artykułu specjalnie napisali tak by ludzi przyciągal.

Odpowiedz

alexia
alexia | 2017-10-27 14:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w ciazy w firmie pracuje 5 lat rozumiem ze jak urodzi sie dziecko mam wracac do pracy bo z czego mam zyc?czy zastanowil sie ktos robiac takie przepisy co zrobia kobiety ktore uczciwie pracuja ??za 500 plus mam wyzywic siebie i moja rodzine??w Polsce nie ma przyszlosci by godnie zyc!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gość
gość | alexia | 2017-10-30 12:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

możesz wyjechać na zachód , jak większość to robi.

Odpowiedz

nit
nit | alexia | 2017-11-02 19:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czytaj ze zrozumieniem, to będziesz wiedziała z czeo bedziesz żyć......ech....

Odpowiedz

Smok
Smok | 2017-10-25 09:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale co wy opowiadacie...? Cwaniactwa nie ma już dawno nie wystarczy już zapłacić jednej składki bo dostaje się 1/12 podstawy (w skrócie mówiąc) a spłata zadłużenia dotyczy chyba jednostki a nie ogółu. A w artykule są błędy i jest niejasno napisany. A dla jeszcze innych hipokrytów tak matką prowadzącym firmy (płacących zawsze składki normalnie bo prowadziła firmę już od dawna) należy się zasiłek i to nie ma najmniejszej wątpliwości!!

Odpowiedz

m
m | 2017-10-24 21:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

z jednej str cwaniactwa a z drugiej str różnie w życiu bywa co jeśli hymmm.... pojawi się nieplanowane.... rozumiem że nie dostaną jeśli otwiera się firme w trakcie ciąży lub miesiąc przed to jest dziwne ale po roku dwóch

Odpowiedz

Elka
Elka | 2017-10-24 20:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Koniec cwaniactwa!!!

Odpowiedz

n
n | 2017-10-24 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

lepiej niech pijakom 500+ na alkohol dają!!!

Odpowiedz

ole
ole | 2017-10-24 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nareszcie!! Rodziły co roku i nigdzie nie pracowały całe zycie a państwo utrzymywało nierobów!! Zakładały fikcyjne firmy sprzątające!!! Muszą mieć firmę przynajmniej 3 lata a nie miesiąc.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ola
Ola | ole | 2017-10-24 12:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie do końca.... i ciebie tez to spotkać może wystarczy że twój pracodawca nie odprowadzi składek na wskazane konta i jestes w du....

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-10-24 10:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem załamana tym co chce ZUS z4obic i wprowadzić... czym my matki zawinilysmy żeby aż tak dotkliwe metody finansowe stosować. ?? Masakra....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ja
ja | Kasia | 2017-10-24 14:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram , ci co płaca całe życie nie korzystają z tego a takie młode tylko potrafią wykorzystywać, nie chce im się robić i tylE, powinni jeszcze zrównać składki KRUSU z ZUSEM A DZIAŁALNOŚĆ PO SKORZYSTANIU Z DOFINANSOWANIA I MAŁEGO ZUS powinno się prowadzić działalność przynajmniej 5 lat , najpierw trzeba cos na siebie zarobić a nie żebrać na innych.

Odpowiedz

nik
nik | Kasia | 2017-11-02 19:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zawiniłyście krętactwami, oszustwami i wyłudzeniami - wszystko jest w tekście

Odpowiedz

pola
pola | 2017-10-24 10:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bravo ......
Ja mam takie przypadki w rodzinie. Opłacone dwie składki i po 7tys póżniej chorobowego, macierzyńskiego itp.....Nareszcie się za to wzięli

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ola
Ola | pola | 2017-10-24 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z artykułu nie wynika że sie za to wzieli tylko wynika że wystarczy że nasz pracodawca nie odprowadzi składek na odpowiednie konta i jestesmy w szarej du...

Odpowiedz

kiki
kiki | pola | 2017-10-24 14:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przeciez TY tez masz takie samo prawo .zaloz firme i tez dostaniesz . w czym problem

Odpowiedz

n
n | pola | 2017-10-24 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zazdrość

Odpowiedz

ABEDEZ
ABEDEZ | pola | 2017-10-27 12:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?