Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Od siedzenia do siadania

| aktualizacja: 29.01.2016 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
dziecko, niemowlak
fot. Panthermedia
To wielka zmiana w życiu. Maleństwo potrzebuje jednak ładnych paru miesięcy, by nauczyć się siedzieć, a potem kolejnych tygodni, by opanować samodzielne siadanie.
Gdybyś spróbowała (do czego nie namawiamy)posadzić bez podparcia trzy-, czteromiesięcznego malucha, to od razu przechyliłby się na boczek i przewrócił albo złożył wpół (tułów poleciałby do przodu, na nóżki). W tym wieku mięśnie brzuszka i te wokół kręgosłupa nie są jeszcze na tyle mocne, by utrzymać tułów w pionie. Na to potrzeba czasu i gimnastyki, dlatego codziennie układaj dziecko na brzuszku. W tej pozycji, unosząc coraz pewniej główkę, a potem także klatkę piersiową, niemowlę systematycznie ćwiczy mięśnie karku oraz niższych partii plecków. Tak samo przygotowuje się do siadania (i do nauki wielu innych umiejętności ruchowych). Oto kolejne etapy tej nauki:

5 MIESIĘCY
Dziecko ułożone np. w leżaczku może próbować przyjąć pozycję bardziej pionową: stara się unieść główkę i oderwać plecki od oparcia – ciągnie w ten sposób tułów do siedzenia. Pamiętaj, by maluch był zawsze przypięty w leżaczku (inaczej przy próbach dźwignięcia plecków łatwo może z niego wypaść).
Gdy niemowlę leży na brzuszku, z głową i ramionami wyżej od reszty ciała, unosi główkę, często razem z ramionkami, opierając się na łokciach. A gdy leżącemu na pleckach podasz dwa palce, całą górną połowę ciała ciągnie do siadu. Dziecko nie utrzyma się jeszcze samo w takiej pozycji, więc trzeba je ponownie położyć. Nie będzie mu się to podobać, bo chciałoby wciąż robić coś, co jest nowe, fascynujące i takie przyjemne. Warto przy różnych okazjach powtarzać te ćwiczenia – są dla malucha nie tylko wielką frajdą, ale też dobrym treningiem mięśni grzbietu i brzucha. Ciesz się, że twój maluszek jest taki sprawny, silny i chętny do podejmowania nowych wyzwań. Pamiętaj jednak, że to jeszcze nie jest prawdziwe siadanie.

6 MIESIĘCY
Pod koniec pierwszego półrocza życia większość dzieci uczy się samodzielnego siedzenia. Z początku siad jest chwiejny, maluch upada lub podpiera się wyciągniętymi do przodu rączkami. A w siódmym miesiącu wiele niemowląt już pewnie siedzi – nawet przez 15 minut! Niektóre dzieci czują się w tej pozycji jeszcze niezbyt komfortowo, ale z czasem siedzą coraz pewniej i dłużej. Po kilku tygodniach, zwykle przed upływem ósmego miesiąca życia, potrafią już mocno trzymać plecki. Bywają i takie uparciuszki, które  gdy tylko zdobędą umiejętność siedzenia, nie pozwalają się położyć. Krzyczą i protestują, bo na siedząco świat podoba im się najbardziej... Niektóre dzieci z pozycji siedzącej potrafią przejść do leżenia na brzuszku. Są to zazwyczaj te maluchy, które bardzo chcą się przemieszczać. Opadają więc z siedzenia na brzuszek, żeby móc trochę popełzać.
Jeśli u twojej pociechy neurolog zdiagnozował osłabione napięcie mięśniowe, możesz spodziewać się, że nauczy się siedzieć nieco później. Pamiętaj, by w takiej sytuacji przestrzegać rad specjalisty i nie rezygnować z rehabilitacji i zaleconych ćwiczeń.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

beszania
beszania | 2010-11-26 09:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W artykule nie ma ani słowa o podpieraniu dzieci poduszkami i sadzaniu na siłę więc nie rozumiem skąd to oburzenie osoby dodającej opinię.Jasno i rzetelnie jest przedstawiony rozwój dzieci.Mój syn od kiedy nauczył przewracać się z plecków na brzuszek leży praktycznie tylko na brzuchu. Kilka dni temu skończył 7 miesięcy a od 1.5 miesiąca pełza.Ale siedzi od może 2 tygodni, trzymając się rączką jakiegoś oparcia.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Dotik
Dotik | beszania | 2010-11-26 13:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

podczas jednego ze szczepień i kontrolnej wizyty u pediatry pytałam o sadzanie dziecka ponieważ mój szkrab (tak jak to pisano w artykule) po podawaniu rąk bardzo szybko zaczął się podnosić i siedzieć, buntując się kiedy go kładłam, bałam się czy to nie za wcześnie na siedzenie, od pediatry otrzymałam informację że jeśli mały chce siedzieć to mam mu na to pozwolić ale nie podpierać go poduszkami, by jego kręgosłup jak się zmęczy miał możliwość powrotu do pozycji leżącej. Tak więc mój maluch w wieku ok. 6 m-cy siedział sobie tak długo jak sam był w stanie się utrzymać w tej pozycji i nie było to krzesełko, tylko najczęściej koc rozłożony na podłodze lub łóżko :)

Odpowiedz

Melulu
Melulu | 2010-11-25 14:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy na pewno ten artykuł był konsultowany z lekarzami? Osobiście od trzech rehabilitantów dziecięcych i dwóch ortopedów usłyszałam zalecenie:
"dziecko należy zacząć sadzać wtedy... kiedy samo usiądzie"!!! Sadzanie dziecka zbyt wcześnie i np. podpieranie go poduszkami to już w ogóle proszenie się o kłopoty z kręgosłupem. Żeby się nie okazało, że teza w tym artykule (najpierw siedzi posadzone przez rodziców, a dopiero po paru tygodniach samo siada) jest błędna i może komuś zrobić krzywdę!!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?