Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

3 najlepsze pozycje do odbijania po karmieniu

| 19.08.2008, aktualizacja: 21.10.2015 | 0

Odbijanie niemowlaka po karmieniu jest obowiązkowe. Tylko jak prawidłowo ułożyć niemowlę do odbijania? Jest na to kilka sposobów. My wybraliśmy trzy najlepsze.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(19)
odbijanie po karmieniu, pozycje do odbijania
fot. mat. arch. edipresse

Odbijanie po karmieniu jest dla niemowlaka obowiązkowe. Często też potrzebna jest dziecku krótka przerwa na odbicie już w trakcie jedzenia. Wtedy ucieknie powietrze, które połknęło. Jeżeli jednak po minucie niemowlęciu nie odbije się, wróć do karmienia. Butelkowym maluchom trzeba pomóc pozbyć się zbędnego powietrza nawet kilka razy w ciągu karmienia. To ważne, bo gdy gromadzi się ono w żołądku, dziecko może już nie chcieć dalej ssać, a ty tak naprawdę nie wiesz, czy noworodek się najada. Poza tym może pojawić się ból brzuszka, a nawet kolka u noworodka.

Możesz wybrać jeden z trzech sposobów na odbijanie. Wszystkie są bardzo skuteczne.

1. Odbijanie po karmieniu niemowlaka na ramieniu

Oprzyj dziecko, tak by jego rączki leżały na twoich plecach. Podeprzyj jego pupkę (nóżki powinny być lekko zgięte). Zwróć też uwagę, by tułów i główka nie odchylały się. Drugą ręką podtrzymuj bok ramienia i główki niemowlaka. Nie ściskaj jego szyjki i nie klep po pleckach. To nie pomaga, a może spowodować ulewanie noworodka

2. Odbijanie po karmieniu niemowlaka na udach

Ułóż dziecko brzuszkiem na swoim udzie, tak by jego ramionka i piersi były uniesione, a rączki nieco opadały w dół. Unieś udo. Pupę niemowlaka podeprzyj drugim udem lub ręką (możesz ją wesprzeć na kolanie). Jego nóżki będą zwisać swobodnie. Delikatnie poklepuj mu pupkę – świetnie będzie się przy tym bawił, jednocześnie pozbywając się powietrza. Możesz też delikatnie przetaczać dziecko po swoim kolanie – to z kolei super masaż brzuszka niemowlaka. Drugi wariant masażu: niemowlę leży na twoich kolanach, a ty powolutku unosisz na zmianę jedno i drugie udo. To zdecydowanie poprawi perystaltykę jelit.

3. Odbijanie po karmieniu niemowlaka na siedząco

Posadź sobie dziecko na jednym udzie, drugim – nieco uniesionym – podeprzyj jego plecki (powinno półleżeć). Jedną dłonią podtrzymuj główkę, drugą przez chwilę delikatnie masuj brzuszek, „przesuwając” go (nie ugniatając!) od siebie i do siebie.

Odbijanie po karmieniu - ważne podpowiedzi

  • Po każdym posiłku trzeba potrzymać niemowlaka do odbicia. Czasem zabiera to kilka sekund, czasem kilka minut. W przeciwnym razie może go boleć brzuszek, może też być niespokojny.
  • Jeśli niemowlakowi się nie odbije, nie kładź go od razu na wznak, by nie zakrztusił się cofniętym mlekiem. Możesz go na przykład ponosić trochę na rękach. Kiedy zaśnie, najlepsza będzie pozycja na boczku.
  • Gdy nakarmiony niemowlak stale marudzi (przyczyn dyskomfortu może być kilka – być może zjadł zbyt dużo, może dokuczają mu kolki), może pomóc kąpiel noworodka – ciepła woda doskonale rozluźnia i uspokaja. A może sama wejdziesz z nim do wanny? Przytul w wodzie jego brzuszek do swojego brzucha. Dziecko się uspokoi.
  • Czasem niemowlakowi nie odbija się. Wszystko zależy od tego, czy dziecko je łapczywie. Jeżeli po karmieniu trzymasz niemowlę do odbicia bez efektu przez kilka minut, to znaczy, że tym razem jadło spokojnie i żołądek wypełnia tylko mleczko. Jeśli chodzi o nocne karmienie piersią, to po nim nie musisz długo trzymać niemowlaka do odbicia – senne dziecko łyka mniej powietrza.
Zobacz też: Najlepsze pozycje do karmienia piersią

Konsultacja: Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka IMiD, autor książki „Co nieco o rozwoju dziecka”.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?