Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Objawy i leczenie odry u dziecka

| aktualizacja: 24.02.2017 | 0

Co kilka lat pojawiają się epidemie odry – zwykle na wiosnę. Już teraz dowiedz się, co robić, jeśli twoje dziecko zachoruje, bo powikłania po odrze są poważne.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
dziecko, choroba, chore dziecko, szpital, lekarz
fot. Gina Sanders - Fotolia.com
Odra u dzieci to choroba wirusowa. Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób, a niezaszczepionemu na odrę dziecku niezwykle trudno jest się przed nią uchronić. Dzieci zwykle łagodnie przechodzą odrę, ale trudno przewidzieć, jak będzie u konkretnego dziecka. Co jakiś czas docierają do nas wiadomości o epidemii odry, dlatego pytamy eksperta, jakie są objawy odry u dzieci i jak leczyć tę chorobę.

Objawy odry u dzieci

Do najczęstszych objawów odry należą:
  • gorączka
  • katar
  • ból gardła
  • kaszel
  • zaczerwienienie oczu i światłowstręt.
Kaszel jest zazwyczaj męczący i suchy, a twarz chorego dziecka wygląda jak po długotrwałym płaczu. Później pojawia się gruboplamista, zlewająca się wysypka, początkowo za uszami, następnie na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach. Śluzówka jamy ustnej jest zaczerwieniona. Po wystąpieniu wysypki (po około 4–5 dniach) gorączka spada i dziecko powoli wraca do zdrowia. Niektóre maluchy, zwłaszcza te z mniejszą odpornością, mogą dość ciężko przechodzić infekcję (nawet z wysypką krwotoczną, drgawkami).

Kiedy można zarazić się odrą?

Po kontakcie z innym chorym dzieckiem. Odra przenosi się drogą kropelkową (poprzez kaszel, kichanie), nawet na duże odległości. Czas, w którym maluch jest już zakażony, ale jeszcze nie ma objawów (okres wylęgania), wynosi 9–14 dni. Odra staje się najbardziej zaraźliwa pięć dni przed pojawieniem się wysypki oraz cztery od momentu jej wystąpienia.

Jak leczyć odrę u dziecka?

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe. Należy obniżać gorączkę środkami przeciwgorączkowymi, stosować lekkostrawną dietę i podawać dużo napojów. W czasie silnego kaszlu podaje się leki przeciwkaszlowe. Jeśli choroba nie przebiega ciężko, dziecko może przebywać w domu, ale powinno leżeć w łóżku, także kilka dni po ustąpieniu gorączki. Pokój chorego musi być starannie wietrzony. Zaczerwienione oczy można przemywać solą fizjologiczną, a ulgę przy światłowstręcie przyniesie przytłumione światło w pokoju.

Zobacz też: Alergiczne niemowlę - testy alergiczne, leczenie alergii

Czy są szczepienia na odrę?

Tak. Obowiązkowo podaje się szczepionkę na odrę wszystkim dzieciom w wieku 13–14 miesięcy (potrójną – przeciw odrze, różyczce i śwince). Daje ona skuteczną ochronę do około siódmego roku życia. Kolejne szczepienie jest zalecane (a zatem płatne). Można je wykonać w przychodni rejonowej. Receptę na szczepionkę wypisuje lekarz prowadzący, a zabieg wykonywany jest w przychodni bezpłatnie.

Powikłania po odrze

Najczęstszym powikłaniem po odrze jest zapalenie ucha (które może zagrażać utratą słuchu), krtani (bywa, że towarzyszą mu silne ataki duszności, zwłaszcza u dzieci przed piątym rokiem życia), płuc, mięśnia sercowego oraz – najgroźniejsze – odrowe zapalenie mózgu. Powikłania odrowe występują u jednego na piętnaścioro dzieci, które zachorowały. Powikłanie można podejrzewać, jeśli po okresie bez gorączki ponownie wzrasta temperatura. Wtedy trzeba szybko zgłosić się do lekarza.


Odpowiada ekspert: pediatra onkolog prof. Maria Korzon, członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii.
 
Zobacz też:
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?