Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

7 ważnych odruchów niemowlaka – jak wyglądają? Kiedy znikną?

| aktualizacja: 12.06.2014 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
noworodek, odruchy noworodka
fot. Panthermedia
Odruchy noworodka pozwalają stwierdzić, czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki. Badanie odruchów to jedno z podstawowych badań noworodka tuż po porodzie.
Układ nerwowy noworodka musi w krótkim czasie przystosować się do nowych warunków, jakie zastał po porodzie. Odruchy pozwalają stwierdzić, czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki. Badanie odruchów to, obok skali Apgar, jedno z podstawowych badań noworodka tuż po porodzie.
Choć czasami trudno nam dziś wytłumaczyć ich pierwotną funkcję, wiadomo jest jedno: brak odruchów może świadczyć o poważnych problemach układu nerwowego.

1. Odruch Rootinga czyli noworodek szuka piersi mamy 

Połaskocz dziecko delikatnie palcem w policzek, a już za chwileczkę zwróci głowę w stronę ręki i otworzy szeroko buzię. To odruch, który pozwala dziecku odszukać brodawkę podczas karmienia piersią. Dzięki temu dziecko nabywa najważniejszą umiejętność w swoim życiu: jedzenie. Odruch zanika między trzecim a czwartym miesiącem życia dziecka. Potem, jeszcze przez kilka miesięcy możesz zaobserwować tę reakcję podczas snu swojego dziecka.

2. Odruch ssania u dziecka

Jeśli dotkniesz wargi dziecka swoim palcem, dziecko zacznie go mocno ssać. Nawet najedzony noworodek np. podczas trzymania go do odbijania po karmieniu, może wtulić się w twoją szyję i odruchowo zassać jak odkurzacz. Odruchowe ssanie jest zauważalne mniej więcej do 4. miesiąca życia – potem dziecko ssie już tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę.

3. Odruch Babińskiego, czyli „Uwaga, moja stopa!”

Dotknij lub połaskocz delikatnie dziecko w stopę, a zobaczysz prawdziwe czary. Palce (zamiast jak u dorosłego, zgiąć się do dołu) naprężają się i prostują (paluch unosi się do góry), zaś stopa wykrzywia się do środka. Odruch może nawet utrzymać się do dwóch lat, choć najczęściej znika po pierwszym pół roku życia.

4. Odruch Moro: te wstrząsy są normalne!

Gdy zaświecisz ostre światło w pokoju lub głośno klaśniesz w dłonie, dziecko wzdrygnie się gwałtownie. Taka reakcja jest całkowicie normalna – to odruch Moro. Noworodek w reakcji na hałas, światło, lub zmianę położenia ciała (np. gdy potrząśniesz łóżeczkiem, w którym leży dziecko) wygina plecy w łuk, odchyla główkę do tyłu, energicznie prostuje nóżki i ręce, i rozkłada dłonie. Ruch ten przypomina obejmowanie niewidzialnego niedźwiedzia. Drugą fazą odruchu Moro jest szybkie przyciągnięcie przedramion do tułowia, objęcie się rękoma i zaciśnięcie piąstek. Odruch zanika między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Basia
Basia | 2009-01-18 16:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

córeczka nie ma odruchubezwarunkowego do siadania, takmi powiedziano, awcześniejw przychodni nie kazanodziecka sadzać na siłę tylko czekać. Ogólnie juz mowi mama, tata, interesuje się otoczeniem.manipuluje raczkami leżac na brzuszku, ale nie siada.Skierowano ja na rehabilitacje dopiero teraz ale nie checećwiczyc pod kierunkiem lekarza.Co robić?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

dudek
dudek | Basia | 2014-08-29 21:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nic na siłę... usiądzie jak będzie na to gotowa.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?