Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Odruchy noworodka

| aktualizacja: 20.11.2008 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Te pierwsze odruchy noworodka są niezwykle ważne. Przeczytaj dlaczego.
Tuż po urodzeniu pediatra sprawdza, czy dziecko urodziło się zdrowe i ocenia w dziesięciopunktowej skali Apgar. Ale zanim zostaniecie wypisani ze szpitala do domu, noworodka czeka jeszcze drugi sprawdzian. Lekarz oceni, czy ma ono odruchy, które są charakterystyczne dla tego wczesnego okresu życia.

Po co noworodkowi odruchy
Gdy delikatnie dotkniesz prawego policzka dziecka, odwróci główkę w tę stronę. Kiedy czegoś się przestraszy, wyprostuje rączki i nóżki. Robi to mimowolnie: takimi czynnościami nie steruje świadomość. Niektóre z odruchów są właściwie niepotrzebne. To tylko pozostałości po naszych przodkach – były im niezbędne do przeżycia (np. chwytność stóp). Ale są i takie, które pomagają dziecku przystosować się do nowego otoczenia.

W momencie urodzenia układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Gdy dzidziuś porusza rączką, nóżką czy główką, to najczęściej robi to automatycznie, bez udziału woli. Nie potrafi jeszcze świadomie ssać piersi, wyciągać rączki po zabawki, uśmiechnąć się czy unosić główki.

Obecność odruchów świadczy o tym, że z mózgiem dziecka wszystko jest w porządku, pracuje tak, jak powinien.

Kiedy odruchy u noworodka znikną
Układ nerwowy dziecka stale się rozwija, dlatego z czasem odruchy przestaną już być mu potrzebne. Muszą zniknąć – właśnie po to, by dziecko mógło decydować, co chce robić, a czego nie: na przykład, że chce teraz wyciągnąć rączkę po zabawkę albo wstać.

Odruchy powinny zanikać w określonym czasie i tak zwykle się dzieje. Ich dłuższe pozostanie może świadczyć np. o nieco wolniejszym rozwoju dziecka, zbyt silnym lub za słabym napięciu mięśniowym. Nie martw się jednak, tylko idź z malcem do pediatry. Jeżeli zauważy coś niepokojącego, wypisze skierowanie do neurologa.

Noworodek lubi ssać
Gdy włożysz dziecku palec do buzi, zacznie go ssać. Dzięki temu odruchowi, który wykształcił się już w życiu płodowym, noworodek potrafi zaspokoić głód. Ale uwaga: maleństwo ssie nie tylko wtedy, gdy jest głodne! To odruch, noworodek będzie więc ssać wszystko, co znajdzie się w jego buzi: smoczek, kołderkę, pieluszkę, a także... twój palec!

Jeśli dziecko ma słaby odruch ssania, jak najszybciej idź z nim do neurologa, a także do logopedy (to konieczne do prawidłowego rozwoju mowy). Ten odruch zanika około trzeciego miesiąca. Potem dziecko ssie już tylko wtedy, gdy chce, bo np. jest głodne, zmęczone, czegoś się przestraszyło.

Noworodek szuka piersi
Gdy delikatnie dotkniesz prawego policzka maleństwa (palcem, brodawką piersiową), odwróci się w tę stronę. Ten odruch pomaga maluszkowi odnaleźć pierś. Odruch zanika w trzecim, czwartym miesiącu.

Noworodek jest silny
Gdy dotkniesz kciukiem wewnętrznej strony dłoni dziecka, ono natychmiast zaciśnie na niej swoją rączkę (nawet bardzo mocno!). Robi to jednak nieświadomie. Gdy coś odwróci jego uwagę, puści twój palec.
Odruch zanika około szóstego miesiąca. To konieczne, by maluszek świadomie nauczył się chwytać zabawkę, otwierać i zamykać dłoń, a podczas raczkowania podpierał się na całej rączce, a nie na piąstce.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

aluś
aluś | 2011-07-03 19:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"...może świadczyć np. o nieco wolniejszym rozwoju dziecka, zbyt silnym lub za słabym napięciu mięśniowym. Nie martw się jednak, tylko idź z malcem do pediatry. Jeżeli zauważy coś niepokojącego, wypisze skierowanie do neurologa..." A JA ZAPYTAM GDZIE ZNAJDZIEMY DOBREGO pediatrę? Ja przeżyłam czas kiedy coś mnie niepokoiło i byłam uspakajana przez pediatrę. Zmieniłam nawet na innego a poza tym inna pani przyjeżdżała na wizyty do domu... szkoda gadać. Po roku się okazało, że dziecko nie rozwija się jednak prawidłowo... Teraz ma 5 lat i dopiero zaczyna mówić... Który pediatra nam teraz powie coś mądrego??? Znają się głównie na przeziębieniach...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Krys
Krys | aluś | 2017-04-02 08:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kuzynka tak samo, zauważyła, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, a pediatra uspokajał.... dziecko miało paraliż całej lewej strony. Potem 2 lata codziennej rehabilitacji, by wrócić do zdrowia... mały ma 3lata i zaczyna mówić, a lewe oczko nadal opadniete, już tylko pozostaje operacja w przyszłości... także...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?