Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Będą odszkodowania za powikłania po szczepieniach?

| aktualizacja: 24.08.2015 | 16

Skoro państwo ustala kalendarz szczepień, to powinno też płacić za powikłania po szczepieniach: zdecydował Sąd Najwyższy w Czechach. W Polsce na razie nie ma takiego prawa, choć domagają się tego rodzice, nie tylko z ruchów antyszczepionkowych.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
szczepienia
fot. Fotolia
Sąd Najwyższy w Czechach uznał, że państwo musi płacić odszkodowania za powikłania po obowiązkowych szczepieniach. Skoro państwo nakazuje stosowanie niektórych szczepionek, to powinno ponosić konsekwencje takiej decyzji. Z decyzji sądu są zadowoleni zarówno rodzice, jak lekarze.

Odpowiedzialność za niepożądane odczyny po szczepieniu w Polsce

W Polsce nie ma szczególnych uregulowań prawnych dotyczących niepożądanych odczynów po szczepieniu (NOP). Są takie same jak po lekach. W praktyce rodzice, którzy uważają, że ich dziecko po szczepieniu miało niepożądany odczyn, mogą domagać się swoich praw przed sądem cywilnym. Mogą wystąpić przeciw producentowi szczepionki lub przeciw lekarzowi, który wykonał szczepienie.
Dochodzenie praw jest trudne, bo trzeba udowodnić związek szczepienia z chorobą dziecka. Producenci w ulotkach informują o wszelkich możliwych działaniach niepożądanych, dlatego w praktyce trudno oskarżyć ich o NOP, bo skoro rodzic wyraża zgodę na zaszczepienie dziecka, to tym samym potwierdza, że zapoznał się z możliwymi działaniami niepożądanymi. W praktyce nie ma więc szans w sądzie.
Czytaj też: Czy szczepionki wywołują autyzm? Włoski sąd przyznał odszkodowanie

Trudno też udowodnić winę lekarza, zwłaszcza, że szkoda na zdrowiu wywołana szczepieniem musi zostać wywołana podaniem szczepionki niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną. A to oznacza, że nie jest możliwe otrzymanie odszkodowania, jeśli pogorszenie stanu zdrowia zostało wywołane niemożliwą do przewidzenia wrażliwością dziecka na szczepionkę.

Odpowiedzialność za kalendarz szczepień

W  USA i niektórych krajach Europy istnieją specjalne fundusze ubezpieczeniowe, finansowane z podatku nałożonego na leki i szczepionki. Środki zgromadzone w ramach funduszu przeznaczane są na odszkodowania za szkody związane między innymi z NOP.
W Polsce takiego funduszu nie ma.
- Czechy są czternastym krajem w Europie, który wprowadza taki system. W Polsce urzędnicy nie chcą przyznać, że jest to problemem. Brakuje świadomości społecznej, że skoro państwo nakłada obowiązek szczepień, to powinno zapewnić wsparcie jego ofiarom. Stoimy na stanowisku, że również producenci powinni mieć swój udział w pokryciu tych kosztów, jak ma to miejsce w niektórych krajach - komentuje Justyna Socha ze stowarzyszenia STOP NOP.
Za stworzeniem specjalnego funduszu są także lekarze:
- Po reformie systemu ochrony zdrowia państwo przerzuciło kwestie odszkodowań na placówki medyczne, które muszą być ubezpieczone. Jednak w przypadku szczepień powinien być stworzony specjalny fundusz odszkodowawczy w budżecie centralnym, o co środowisko pediatryczne apeluje od 10 lat. Ale nawet dziś, jeśli rzeczywiście wystąpi poważny NOP, to rodzice mogą wystąpić do sądu o odszkodowanie z budżetu państwa, bo to rząd i parlament są autorami kalendarza szczepień obowiązkowych, a nie konkretny lekarz czy pielęgniarka - mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert ds szczepień.


Naszym zdaniem:
Dzięki szczepieniom udało się wyeliminować wiele chorób zakaźnych, na które dziś dzieci nie umierają, jak to było jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Skoro jednak szczepienia w Polsce są obowiązkowe, to Ministerstwo Zdrowia, które jest autorem obowiązkowego kalendarza szczepień i kupuje szczepionki, powinno też ponosić odpowiedzialność za ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne. Choćby po to, by dzieci, które doznały uszczerbku na zdrowiu, miały możliwość jak najlepszej rehabilitacji.
Co o tym sądzicie? Czy w Polsce, podobnie jak w Czechach, powinno się wypłacać odszkodowania po niepożądanych odczynach po szczepieniu? Kto powinien je wypłacać?

Sprawdź też: Kalendarz szczepień dla dzieci od 0 do 18 lat
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (16)
avatar

jan
jan | 2017-08-23 13:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w Polsce jest Konstytucja i Kodeks cywilny -tam jest odpowiedź na pytanie : kto odpowiada za powikłania powstały wskutek obowiązkowych szczepień ; trudno natomiast tę odpowiedzialność wyegzekwować bo w sądach siedzi specjalna kasta

Odpowiedz

komisja
komisja | 2017-08-09 22:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego w 18 krajach Unii szczepienia są dobrowolne ?
Po pierwsze ukaranym rodzicom dzieci, które nie wyraziły zgody na szczepienia należy zwrócić pieniądze za kary nalożone przez sanepid.
Jaki jest koszt szczepionek przez cały okres szczepienia dziecka do 18 lat ?
Które szczepionki sa bezpieczne, bo wiadomo że konserwanty w szczepionkach są szkodliwe ?
Dlaczego za komuny pierwsze szczepienia dzieci były po 3 miesiącu życia dziecka ?
Dlaczego lekarze japońscy zrezygnowali ze szczepienia dziecka przed
ukończeniem pół roku ?
Dlaczego komisja zdrowia w Sejmie jest odporna na argumenty Wiceministra Sprawiedliwości ?
Kto wydaje decyzje na szczepienia a kogo powinno się ukarać za NOP - czy budżet państwa ?
Dobrze że będą odszkodowania.
Oczyszczanie organizmu po szczepieniu, czy jest to możliwe ?

Odpowiedz

danutek@wp.pl
danutek@wp.pl | 2017-01-14 14:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn po szczepieniu w wieku 5 lat dostał zapalenia ucha i po tym stracił słuch na to ucho jest nerwowy głośny krzyczy jak coś mówi i nie otrzymał żadnej na te okoliczność żadnego zasiłku czy dodatku

Odpowiedz

Kaśka
Kaśka | 2015-08-27 14:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Owszem, takie rozwiązanie wydaje się satysfakcjonujące zarówno dla lekarzy i dla rodziców. Mimo wszystko, nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy NOP wystąpi po szczepieniu czy nie, trochę to takie koło fortuny...

Odpowiedz

m.
m. | 2015-08-27 08:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

popieram, skoro każą szczepić, niech płacą za NOP. ale kto by płacił? państwo. czyli my wszyscy. podatnicy. zamknięty krąg.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mich
mich | m. | 2017-01-07 14:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Płacić ma producent. Stworzył niebezpieczną szczepionkę niech płaci za swój błąd.

Odpowiedz

omega-19
omega-19 | 2015-08-24 16:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

panstwo niech placi skoro naklada obowiazek szczepienia

Odpowiedz

Mika
Mika | 2015-08-23 13:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Go Adragop Zależy jaki to był NOP, bo ból ręki to żaden NOp, tylko normalna reakcja. A NOP-ow nie wpisuje się do książeczki, tylko jak wystąpi POWAZNY NOP, bo zgłasza się do sanepidu

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mich
mich | Mika | 2017-01-07 14:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale w Polsce rejestruje się mały procent NOPów i to jest fakt. Po pierwsze rodzice nie wiedzą że to NOP, po drugie jest niechęć służby zdrowia do rejestracji NOPów.

Odpowiedz

Adragop
Adragop | 2015-08-22 20:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek miał NOP ale lekarz odmówił wpisania odczynów w książeczkę, mimo iż były ewidentne i nastąpiły bezpośrednio po podaniu szczepionki. Jeśli ktoś myśli że żyje w kraju gdzie możemy decydować o zdrowiu swoich dzieci to żyje w świecie iluzji. Odmówiłam kolejnych szczepień i już jestem źle traktowana.Ale nie ugnę się przed systemem, bo w grę wchodzi zdrowie MOJEGO dziecka!

Odpowiedz

iza
iza | 2015-08-21 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kto powinien płacić? Państwo. A pieniądze od firmy, która i tak ma tyle zysku na szczepieniach

Odpowiedz

AlaS
AlaS | 2015-08-21 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tylko kiedy u nas taki fundusz powstanie, skoro nie wystąpi o to nigdy żadna firma farmaceutyczna. Ale dobrze, że się o tym mówi.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?