Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Odszkodowania za powikłania po szczepieniach? Jest odpowiedź ministra zdrowia!

| aktualizacja: 22.05.2017 | 6

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie systemu odszkodowań dla dzieci cierpiących z powodu powikłań poszczepiennych. Co na ten temat mówił minister Konstanty Radziwiłł?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Szczepienie u niemowlaka
fot. Fotolia
W poniedziałek, 8 maja, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w Gdańsku. Minister odpowiedział na pytania dotyczące wprowadzenia odszkodowań dla dzieci, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.

Będą odszkodowania za powikłania poszczepienne?

Podczas konferencji minister Konstanty Radziwiłł zapewnił, że obecnie szczepionki są najbezpieczniejszymi i najlepiej przebadanymi preparatami medycznymi. Ciężkie powikłania poszczepienne, które kwalifikowałyby się do odszkodowania, zdarzają się bardzo rzadko. Według ministra to 20-30 przypadków rocznie.

"Ministerstwo widzi problem zdarzeń niepożądanych, które towarzyszą wszystkim lekom, także szczepionkom. Rzeczywiście w tej chwili pracujemy nad ewentualnym rozwiązaniem szczególnym w stosunku do szczepionek i niesłychanie rzadko zdarzającym się niepożądanym odczynom, które towarzyszą szczepionkom" – powiedział minister. Zaznaczył jednak, że deklaracja rodzica, że u dziecka wystąpiły poważne powikłania po szczepieniu, to za mało, żeby dostać odszkodowanie. "Tutaj musi być bardzo solidny, obiektywny sposób oceny, czy rzeczywiście doszło do zdarzenia niepożądanego" – podkreślił Radziwiłł.
 

Zdaniem Katarzyny Pinkosz, dziennikarki "Mamo, To Ja" i Babyonline.pl:

Skoro szczepienia w Polsce są obowiązkowe, a Ministerstwo Zdrowia opracowuje kalendarz szczepień i kupuje szczepionki, to powinno też ponosić odpowiedzialność za ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne. W niektórych krajach tak jest. Na pewno w Polsce nie wszystkie NOP są zgłaszane i ten system trzeba poprawić. Należy jednak pamiętać, że bardzo poważne niepożądane odczyny poszczepienne występują bardzo rzadko. A udowodnienie, że przyczyną pogorszenia zdrowia dziecka rzeczywiście była szczepionka, a nie inny czynnik, jest niezwykle trudne.

Co to jest NOP?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) to niepożądane reakcje i objawy medyczne związane czasowo ze szczepieniem, występujące po podaniu szczepionki. Niepożądanymi odczynami poszczepiennymi mogą być zaczerwienienie w miejscu ukłucia, zmęczenie i senność czy gorączka. Do najpoważniejszych powikłań, występujących jednak niezwykle rzadko, należą zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, sepsa, wstrząs anafilaktyczny, zaburzenia świadomości czy niedowłady.

Co sądzicie o finansowaniu przez państwo odszkodowań dla dzieci, u których wystąpiły powikłania poszczepienne?

Zobacz także: Kalendarz szczepień na 2017 rok. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Źródło: rynekzdrowia.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

ICXFD
ICXFD | 2017-05-13 10:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ten idiota powinien przed sądem odpowiedzieć! To straszne, że minister śmierci żyje za nasze podatki. Lepiej być czarna owca niż czarnym pasterzem

Odpowiedz

obserwator
obserwator | 2017-05-12 16:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tam jest błąd. Ministrowi chodziło o 20-30% przypadków rocznie.
Rocznie są to dziesiątki tysięcy dzieci!!!

Odpowiedz

n4k1r
n4k1r | 2017-05-12 09:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego podatnicy mieliby płacić odszkodowania za coś za co nie odpowiadają?

Szczepienia powinny być dobrowolne, żeby szczepiący nie mieli roszczeń względem budżetu, a koncerny powinny być odpowiedzialne za NOPy i to one powinny odpowiadać i wypłacać grube odszkodowania poszkodowanym przez szczepienia pacjentom. Koncerny, nie podatnicy. Dość ochrony dla BigPharmy!

Odpowiedz

Gagat
Gagat | 2017-05-11 21:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najważniejsze to znieść obowiązek szczepień...powinna to być drcyzja rodzica...

Odpowiedz

pitt
pitt | 2017-05-10 16:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Radziwiłł? - prosze was pierwsze co zrobil to podpisal obowiazkowe dodatkowe szczepienia od stycznia 2017 r - choc wiadomo ze nie jest to w 100% bezpieczne anie tez 100% konieczne - i nikt sie tych szczepien nie domagal ani o nie nie upominal
ale jezlei chodzi o medyczna marichuane to choc ulzyla by wszystkim co jeje potrzebuja to sie na to nie popatrzy - moze w tym temacie mu sie to poprostu najzwyczajniej nie oplaca $$$

Odpowiedz

Mika
Mika | 2017-05-10 14:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinno się w końcu zrobić porządek ze szczepieniami, przede wszystkim w ich składzie i okresie podania dziecku. Każde dziecko w sumie powinno mieć indywidualny program szczepień, a już na pewno nie powinno się dziecka szczepić kiedy jest chore!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?