Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Będzie można łatwiej dostać odszkodowanie po szczepieniach! Przełomowy wyrok sądu

| aktualizacja: 26.06.2017 | 9

Trybunał Sprawiedliwości uznał, że można przyznać odszkodowanie za NOP nie tylko wtedy, gdy są dowody naukowe, że to szczepionka spowodowała chorobę. To ogromna zmiana, bo do tej pory uzyskanie odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny było bardzo trudne, jeśli nie wręcz niemożliwe.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Szczepienia
fot. Fotolia
Uzyskanie odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny jest bardzo trudne, gdyż trzeba udowodnić związek między podaniem szczepionki a wystąpieniem choroby, który został spowodowany np. wadą szczepionki albo jej niewłaściwym podaniem. W praktyce jest to bardzo trudne, bo jak udowodnić, że szczepionka, która np. zawiera wirus grypy albo wirus zapalenia wątroby może spowodować np. taką chorobę jak stwardnienie rozsiane (SM)?

Zobacz także: Czy dziecko ma NOP? Jak to sprawdzić?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie NOP

Jak pisze "Rzeczpospolita", Trybunał Sprawiedliwości uznał niedawno, że związek choroby ze szczepionką nie musi być udowodniony na podstawie badań naukowych. Wystarczą inne przesłanki, takie jak:
  • krótki czas między podaniem szczepionki a wystąpieniem choroby,
  • brak zachorowań na tę chorobę w rodzinie,
  • znaczna liczba odnotowanych przypadków wystąpienia tej choroby w następstwie przyjęcia szczepionki.

NOP po szczepionce przeciw WZW - sprawa Francuza

Powodem wydania takiej decyzji Trybunału Sprawiedliwości była sprawa Francuza, który został zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Niedługo potem wystąpiły u niego objawy stwardnienia rozsianego (SM).
Chory wystąpił wraz z rodziną z pozwem o odszkodowanie przeciwko producentowi szczepionki. Francuski sąd oddalił sprawę, gdyż jego zdaniem nie został udowodniony związek przyczynowy pomiędzy szczepionką przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby a wystąpieniem stwardnienia rozsianego (SM). Chory kilka lat temu zmarł, ale jego sprawę rozpatrywały kolejne sądy we Francji. W końcu trafiła do Trybunału Sprawiedliwości.
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że sąd może potwierdzić związek przyczynowy między szczepionką a zachorowaniem i że decydują o tym nie tylko dowody oparte na badaniach medycznych, gdyż to by nadmiernie utrudniało, a często wręcz uniemożliwiało pociągnięcia producenta do odpowiedzialności.
Trybunał stwierdził, że przypadku chorego z Francji można by stwierdzić, że przyczyną zachorowania na SM było podanie szczepienia. Świadczyć może o tym zbieżność czasowa między podaniem szczepionki a wystąpieniem choroby, brak osobistej i rodzinnej historii zachorowań na SM oraz fakt, że odnotowano wiele innych przypadków zapadnięcia na SM następstwie przyjęcia szczepionek na wirusowe zapalenie wątroby.

Niepożądane odczyny po szczepieniach (NOP) w Polsce

Jeśli rodzic podejrzewa NOP po szczepieniu u dziecka, powinien jak najszybciej zgłosić to lekarzowi. Jeśli lekarz uzna, że przyczyną pogorszenia stanu zdrowia dziecka może być niepożądany odczyn poszczepienny, powinien leczyć dziecko, a oprócz tego wypełnić formularz zgłoszenia NOP i przekazać go Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zgłoszenia NOP są przesyłane do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. Pojawiały się też postulaty stworzenia funduszu odszkodowawczego po szczepieniach.

Zobacz także: Karta obserwacji dziecka po szczepieniu
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

mh2000
mh2000 | 2017-10-10 11:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiara w to, że ziemia jest płaska w porównaniu do tego, że szczepienia szkodzą to przejaw rozsądku. Proszę nie skazywać tysięcy dzieci na śmierć przez ochotę sprzedaży reklam przy okazji artykułów o sekcie antyszpionkowej.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

pffff
pffff | mh2000 | 2017-10-16 20:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zamknij dupę jak masz nikłe pojęcie o tym co się dzieje!!!

Odpowiedz

mateńka
mateńka | 2017-09-30 16:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Samo to, ze nie ma tak ze rodzic nie może nie zaszczepić dziecka. jest zmuszony do szczepień przez Służbę Zdrowia U nas jesteśmy nękani nawet listownie o tym, aby zgłosić się na szczepienie- to chore bezczelne zwracanie się pielęgniarek w przychodni tonem jakby człowiek był przygłuchy żeby wszyscy słyszeli naokoło ze ,,Jeszcze Pani nie zaszczepiła dziecka, proszę przyjść na szczepienie''. A co zwróci wtedy zdrowie naszym maluszkom, nawet odszkodowanie nic nie pomoże. Jeśli coś zagraża życiu, tym bardziej tak niewinnej istoty powinno być wycofane...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mh2000
mh2000 | mateńka | 2017-10-10 11:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani zagraża życiu swojego dziecka. Może wierzyć sobie Pani, że ziemia jest płaska, a raka leczy się jedząc czosnek, ale jeśli jest w Pani choć odrobinę miłości do własnego dziecka niech go i innych Pani dzieci nie naraża na ryzyko śmierci przez swoje zabobony.

Odpowiedz

descarada
descarada | 2017-09-25 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko ładnie pięknie, tylko lekarz nie zgłosi NOPa, bo zaraz będzie miał kontrolę z sanepidu ;) Zawsze znajdą wytłumaczenie, żeby nie narażać się na nieprzyjemności. Każdy chroni swój tyłek. Najlepiej po prostu nie szczepić, nawet nie ma dowodów na ich skuteczność, natomiast na ich szkodliwość są.

Odpowiedz

Wika
Wika | 2017-06-27 23:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zależy Wam na zdrowiu i bezpieczeństwie Waszych dzieci i bliskich osób ? UWAŻAJCIE NA SZCZEPIENIA !
WAŻNE !!! W Izraelu NIE MA obowiązkowych szczepień !!!! jest TYLKO kalendarz zalecanych szczepień !
A żadnej epidemii w Izraelu NIE ma i Nie było !!!
W żadnym kraju nie ma obowiązkowych szczepień dla wszystkich noworodków w 1 dobie na gruźlicę !!!!
Obowiązkowe szczepienia - to DRENOWANIE milionów zł pieniędzy podatników w imię rzekomej epidemii !!!
Szczepienia - to powolne uszkadzanie zdrowia dziecka, Szczepienia działają tak perfidnie,
że NIE od razu widać działania uboczne. Toksyny ze szczepionek POWOLI zatruwają i DEGENERUJĄ MAŁE CIAŁO DZIECIACZKA !!!!!

Te szczepienia to ROSYJSKA RULETKA , padnie dziecko od razu, albo po n-tym strzale !!!
Tak czy owak szczepienia OKALECZAJA !!!! Dowód - działaniem niepożądanym moze być zgon !

Skoro aż tak jest toksyczne szczepienie, to nawet jeśli zgon nie nastąpi - na bank sa trwałe uszkodzenia wewnętrzne :((( Ludzie - zrozumcie to !!!! Przestańcie dawać się okłamywać !!!!
Żaden kraj na świecie na próbował wprowadzić mega toksycznego szczepienia przeciwko rzekomemu HPV jako szczepienia obowiązkowego !!!!

Odpowiedz

Rafał
Rafał | 2017-06-27 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W Polsce ponad 100 tys rodzin ma dzieci OKALECZONE PRZEZ SZCZEPIENIA !!!
Żadne pieniądze, żadne odszkodowania nie przywrócą, zdrowia, szczęścia i harmonii tym rodzinom !!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

dzidziniunio
dzidziniunio | Rafał | 2017-08-23 12:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mnie syn po szczepionce zaczął sie dziwnie zachowywać ,cofnął się w rozwoju stwierdzono ...autyzm

Odpowiedz

M
M | Rafał | 2017-10-16 20:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?