Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Odwiedziny w szpitalu po porodzie: zasady savoir vivre!

| aktualizacja: 07.11.2017 | 7

Kto może odwiedzić w szpitalu mamę i noworodka? Jak powinna wyglądać wizyta w szpitalu po porodzie, czy można przynosić kwiaty, ile osób może przyjść i jak się zachowywać – wyjaśniamy wątpliwości.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
odwiedziny w szpitalu po porodzie
fot. Fotolia

Każdy chce zobaczyć noworodka jak najszybciej, najlepiej już w szpitalu. Czy jednak taka wizyta na porodówce jest wskazana, jak powinny wyglądać odwiedziny w szpitalu i jak się zachowywać, aby nie przeszkadzać mamie i noworodkowi (oraz innym mamom i dzieciom). Wyjaśniamy zasady savoir-vivre na porodówce.

Kto może odwiedzać mamę i noworodka w szpitalu?

To normalne, że rodzina i bliscy chcą zobaczyć noworodka. Jednak odwiedziny w szpitalu powinny być dobrze zorganizowane, aby nie zaszkodzić noworodkowi i nie przeszkadzać innym mamom.
Najlepiej, by czuwał na tym twój partner (ty nie będziesz miała na to ani siły, ani czasu). To on powinien taktownie, ale stanowczo wyperswadować gościom wizyty. Najlepiej, by jednorazowo odwiedzała cię jedna osoba (w wielu szpitalach jest to wymogiem). Oczywiście nie można zabronić odwiedzin twojej mamie czy teściowej, ale wizyta dalekiej ciotki czy delegacja koleżanek z pracy są niepotrzebne i zakłócają spokój pozostałych mam na sali. Poza tym obecność innych osób to też zagrożenie dla noworodków (nie tylko w sezonie grypy).

Polecamy: Jakie masz prawa na porodówce

Kiedy odwiedziny w szpitalu po porodzie?

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń czasowych wizyt w szpitalu po porodzie. Najlepiej jednak, aby odwiedziny nie miały miejsca podczas obchodu lekarskiego – to czas, gdy każda z mam ma okazję  rozwiać swoje wątpliwości dotyczące swojego stanu po porodzie czy też stanu dziecka. Lepiej też, by wizyty nie odbywały się późnym wieczorem – młoda mama chce odpocząć (i inne mamy też).

Jak zachowywać się podczas odwiedzin w szpitalu?

Gdy wchodzimy do pomieszczenia, w którym znajduje się kilka osób, zawsze należy powiedzieć „dzień dobry". To podstawa dobrego wychowania. Partner młodej mamy, który zazwyczaj odwiedza ją w szpitalu codziennie, powinien też przy pierwszej wizycie przedstawić się pozostałym kobietom na sali.
Szpitalni goście powinni:
  • Zachowywać się cicho. Głośne rozmowy są niedopuszczalne. Przeszkadzają innym mamom. Jeśli dyskusje są zbyt hałaśliwe, powinnaś gości uciszyć.
  • Rozebrać się w szatni, założyć ochraniacze na buty.
  • Przed wejściem do pokoju umyć ręce.

Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę?

Telefon komórkowy jest bardzo przydatny. W każdej chwili możesz zadzwonić do rodziny, np. gdy zabraknie ci napojów lub czystych ubranek dla dziecka (w uniknięciu takiej sytuacji pomoże wcześniej spakowana wyprawka do szpitala). Ale używanie telefonu wymaga kindersztuby:
  • Włącz wibracje, a dzwonek wycisz, żeby nie przeszkadzać innym mamom. Jeśli nie chcesz rezygnować z melodyjki, trzymaj telefon pod ręką, żebyś mogła go odebrać już przy pierwszym dzwonku.
  • Staraj się sprawdzać numery na wyświetlaczu i odbieraj tylko ważne rozmowy. Nikt ze znajomych nie obrazi się, jeżeli w szpitalu wyłączysz telefon.
  • Nie krzycz do telefonu. Jeśli wydaje ci się, że słabo słyszysz rozmówcę, wzmocnij głośność telefonu.

Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście?

Wiele mam jest skrępowanych, gdy muszą karmić piersią w obecności innych osób. Również mimowolni obserwatorzy często nie wiedzą, gdzie podziać oczy, gdy kobieta przystawia dziecko do piersi.
  • Nie wstydź się: karmienie piersią jest najnaturalniejszą rzeczą na świecie. Poza tym nie możesz przecież wytłumaczyć głodnemu noworodkowi, że nie dostanie jeść, bo są obce osoby!
  • Jeśli krępujesz się karmić w towarzystwie innych ludzi, przysłoń pierś tetrową pieluszką. Pamiętaj, by zabrać do szpitala koszulę rozpinaną na piersiach. Unikniesz podciągania do góry całej koszuli, by nakarmić dziecko.
Zobacz też: 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Wietrzenie krocza przy gościach?

Higiena intymna po porodzie jest bardzo ważna – mamy powinny jak najczęściej wietrzyć krocze, by nie doszło do zakażenia. Jak to robić, by nie czuć się skrępowaną. Zajmij taką pozycję, by krocze nie było pierwszym widokiem, który rzuca się w oczy po wejściu na salę. Najlepiej jest ułożyć się tyłem do drzwi. Zawsze też można przykryć nogi cienkim prześcieradłem albo dłuższą koszulą nocną.

Czy do szpitala można przynosić kwiaty?

Zakaz przynoszenia kwiatów kiedyś obowiązywał w niemal wszystkich szpitalach. Nie wynikał z zasad dobrego wychowania, ale z powodu przestrzegania higieny. Lekarze obawiali się, że razem z kwiatami na oddział zostaną wniesione groźne dla noworodka bakterie i wirusy. Dziś już nie obowiązuje i młoda mama może zostać uhonorowana pięknym bukietem. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością kwiatów, bo będą przeszkadzać pozostałym mamom. Poza tym trzeba potem pamiętać o ich sprzątnięciu lub zabraniu.

Zarezerwować „jedynkę” po porodzie?

W niektórych szpitalach po porodzie jest możliwość pobytu w „jedynce” – sali tylko dla mamy i dziecka. W niektórych szpitalach jest też możliwość rodzenia w sali jednoosobowej, w której potem mama z dzieckiem zostaje (tzw. dom narodzin). Jeżeli zależy ci na ciszy i spokoju w czasie porodu i w pierwszych dniach po porodzie, możesz skorzystać z takiej opcji. W niektórych szpitalach trzeba za to zapłacić – w innych pobyt w domu narodzin nie wiąże się z żadnymi opłatami (jednak nie zawsze jest możliwość skorzystania z takiej opcji – zależy to od liczby rodzących). Niezależnie, czy będziesz w sali jednoosobowej, czy 2-3-osobowej (lub większej), zasady odwiedzin w szpitalu na porodówce są podobne.
 

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

a
a | 2016-09-24 00:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ten artykuł jest tak kretyński,że aż głowa mała ! dlaczego niby nie mogę zabronić odwiedzin teściowej ? może nie chce aby ktoś poza moim mężem i moją mama widział jak leże na podkładzie umazanym we krwi ? cztery osoby na raz ? to jakaś kpina ! autor chyba oszalał ! taki tłum nad noworodkiem, przecież na małej sali nie ma zupełnie czym oddychać ! karmienie piersią ma mnie nie krępować i jak mi się nie podoba,ze do sąsiadki przyszedł wujek i stryjek i ciotka klotka z kuzynem to oni maja wyjść a nie będę się zasłaniać ! wietrzenie krocza i rany po cc to mój przywilej i mam gdzieś ,że kogoś to zniesmacza- dlatego wszyscy won ! won won won! odwiedziny na porodówce tylko dla partnera ! ludzie to tylko kilka dni uszanujcie inne kobiety i róbcie sobie pielgrzymki do domu malucha a nie do szpitala !! proste

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mimi
Mimi | a | 2017-03-11 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam sie z Pania.

Odpowiedz

maf
maf | a | 2017-07-26 22:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam identyczne zdanie. Te pielgrzymki to koszmar. Ja zabroniłam przychodzić do siebie wszystkim z wyjątkiem męża, który był przy porodzie. I jakoś musieli to uszanować. Leżałam z kobietą, do której były pielgrzymki (siostra z koleżanką, mama, wujek, ciocia, babcia i na końcu mąż) i to naprawdę nie było fajne.

Odpowiedz

co mogę przynieść od szpitala znajomej po porodzie
co mogę przynieść od szpitala znajomej po porodzie | 2015-12-29 18:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co mogę przynieść do szpitala jako mały prezent pytam

Odpowiedz

janka
janka | 2015-08-17 20:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja znajoma pielęgniarka akurat nie lubi jak się do niej mówi "siostro". Jednemu facetowi kiedyś odpowiedziała, że nie jest jego siostrą, ani zakonnicą i nie życzy sobie, żeby tak do niej mówić.

Odpowiedz

Mili
Mili | 2014-11-20 21:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co to znaczy ze nie moge zabronic mamie albo tesciowej odwiedzin w szpitalu? to ja rodze i ja jestem zmeczona a one maja sie dostosowac, zobacza dziecko w domu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

a
a | Mili | 2016-09-24 00:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no właśnie ! autor to kretyn

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?