Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Odwiedziny w szpitalu po porodzie

| aktualizacja: 11.10.2017 | 7

Odwiedziny w szpitalu po porodzie to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Pamiętaj, że uprzejmość i zasady dobrego wychowania obowiązują nawet na oddziale noworodkowym. Ale szpitalna uprzejmość różni się od naszych codziennych zwyczajów. Sprawdź zatem, jak zachować się w szpitalu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
odwiedziny w szpitalu po porodzie
fot. Fotolia

Nocne płacze, tłumy gości, kłótnie z pielęgniarkami – z takim sytuacjami może będziesz musiała się zmierzyć w szpitalu po narodzinach dziecka. Jak sobie z nimi poradzić, by nie denerwować się i nie zatruć życia innym mamom? Sprawdź, jakie problemy najczęściej pojawiają się na oddziale noworodkowym i jak się z nimi uporać.

Kto może odwiedzać mamę i noworodka w szpitalu?

To normalne, że rodzina i bliscy świeżo upieczonej mamy chcą zobaczyć nowo narodzone dziecko. Przecież czekali na nie tyle miesięcy! Ale odwiedziny powinny być dobrze zorganizowane. Najlepiej, by czuwał nad tym twój partner (ty nie będziesz miała na to ani siły, ani czasu). To on powinien taktownie, ale stanowczo wyperswadować gościom zbyt liczne odwiedziny. Najlepiej, by jednorazowo odwiedzały cię trzy, góra cztery osoby. Mąż powinien też ograniczyć liczbę wizyt. Oczywiście nie można zabronić odwiedzin twojej mamie czy teściowej. Ale wizyta dalekiej ciotki czy delegacja koleżanek z pracy są naprawdę niepotrzebne i tylko zakłócają spokój pozostałych mam na sali. Pamiętaj, że w szpitalu będziesz 2-3 doby. Zaproponuj im, by odwiedzili cię już w domu, kiedy będziesz w lepszej formie.

Pamiętaj też, że głośne rozmowy są w szpitalu niedopuszczalne. Przeszkadzają innym mamom, mogą obudzić śpiące dzieci. Jeśli dyskusje twoich gości są zbyt hałaśliwe, powinnaś ich uciszyć. Goście powinni też zawsze nosić ochraniacze na butach i myć ręce przed wizytą.

Sprawdź także twoje prawa na porodówce

Jak zachowywać się podczas wizyty w szpitalu?

Gdy wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia, gdzie znajduje się kilka osób, zawsze należy powiedzieć „dzień dobry". Nieważne, czy jest to winda, poczekalnia u lekarza czy właśnie szpitalna sala. To podstawa dobrego wychowania. Partner młodej mamy, który zazwyczaj odwiedza ją w szpitalu codziennie, powinien też przy pierwszej wizycie przedstawić się pozostałym kobietom na sali. Goście, którzy wpadli z jednorazową wizytą, nie muszą tego robić.

Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę?

Telefon komórkowy w szpitalu to bardzo przydatna rzecz. Możesz w każdej chwili zadzwonić do rodziny, np. gdy zabraknie ci napojów lub czystych ubranek dla dziecka (w uniknięciu takiej sytuacji pomoże ci wcześniej spakowana wyprawka do szpitala). Ale używanie telefonu też wymaga kindersztuby. By nie przeszkadzać innym mamom, włącz alarm wibracyjny lub świetlny. Jeśli nie chcesz rezygnować z melodyjki, trzymaj telefon pod ręką, żebyś mogła go odebrać już przy pierwszym dzwonku. Staraj się sprawdzać numery na wyświetlaczu i odbieraj tylko naprawdę ważne rozmowy. I nie krzycz do telefonu! Jeśli wydaje ci się, że słabo słyszysz rozmówcę, możesz wtedy wzmocnić głośność telefonu. Ale przede wszystkim staraj się wyciszyć i skoncentrować na dziecku. Nikt ze znajomych nie obrazi się, jeżeli w szpitalu wyłączysz telefon.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

a
a | 2016-09-24 00:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ten artykuł jest tak kretyński,że aż głowa mała ! dlaczego niby nie mogę zabronić odwiedzin teściowej ? może nie chce aby ktoś poza moim mężem i moją mama widział jak leże na podkładzie umazanym we krwi ? cztery osoby na raz ? to jakaś kpina ! autor chyba oszalał ! taki tłum nad noworodkiem, przecież na małej sali nie ma zupełnie czym oddychać ! karmienie piersią ma mnie nie krępować i jak mi się nie podoba,ze do sąsiadki przyszedł wujek i stryjek i ciotka klotka z kuzynem to oni maja wyjść a nie będę się zasłaniać ! wietrzenie krocza i rany po cc to mój przywilej i mam gdzieś ,że kogoś to zniesmacza- dlatego wszyscy won ! won won won! odwiedziny na porodówce tylko dla partnera ! ludzie to tylko kilka dni uszanujcie inne kobiety i róbcie sobie pielgrzymki do domu malucha a nie do szpitala !! proste

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mimi
Mimi | a | 2017-03-11 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam sie z Pania.

Odpowiedz

maf
maf | a | 2017-07-26 22:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam identyczne zdanie. Te pielgrzymki to koszmar. Ja zabroniłam przychodzić do siebie wszystkim z wyjątkiem męża, który był przy porodzie. I jakoś musieli to uszanować. Leżałam z kobietą, do której były pielgrzymki (siostra z koleżanką, mama, wujek, ciocia, babcia i na końcu mąż) i to naprawdę nie było fajne.

Odpowiedz

co mogę przynieść od szpitala znajomej po porodzie
co mogę przynieść od szpitala znajomej po porodzie | 2015-12-29 18:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co mogę przynieść do szpitala jako mały prezent pytam

Odpowiedz

janka
janka | 2015-08-17 20:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja znajoma pielęgniarka akurat nie lubi jak się do niej mówi "siostro". Jednemu facetowi kiedyś odpowiedziała, że nie jest jego siostrą, ani zakonnicą i nie życzy sobie, żeby tak do niej mówić.

Odpowiedz

Mili
Mili | 2014-11-20 21:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co to znaczy ze nie moge zabronic mamie albo tesciowej odwiedzin w szpitalu? to ja rodze i ja jestem zmeczona a one maja sie dostosowac, zobacza dziecko w domu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

a
a | Mili | 2016-09-24 00:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no właśnie ! autor to kretyn

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?