Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Odwodnienie u dziecka

| aktualizacja: 03.07.2015 | 6

Im młodsze dziecko, tym szybciej może dojść u niego do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje. Czy zawsze jesteś w stanie ustrzec przed nim malca? Sprawdź koniecznie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(11)
5283430-683x1024.jpg
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest najważniejszym składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry itd., bierze udział w najróżniejszych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów.
Zdarza się, że w organizmie zaczyna brakować wody, zaś odwodnienie następuje w błyskawicznym tempie. Dlatego warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej.

Ile powinno wypijać dziecko każdego dnia
Jeśli wody brakuje, organizm natychmiast zaczyna szwankować: następuje groźny wzrost poziomu sodu we krwi i dochodzi do odwodnienia komórek. W innym przypadku może niebezpiecznie podnieść się ciśnienie krwi... Na szczęście te najbardziej poważne konsekwencje odwodnienia nie zdarzają się często. Najmłodsze dziecko potrzebuje około 1–1,5 litra płynów dziennie. Ale to nie znaczy, że każdego dnia tyle musi wypić! Woda znajduje się przecież także w jedzeniu, a więc np. w owocach, warzywach, zupach itp. Zatem malec podczas każdego posiłku dostaje niewielkie ilości wody. Do tego jego organizm zazwyczaj doskonale zawiaduje swoją gospodarką wodną. Gdy potrzebuje płynów, od razu zaczyna wysyłać wyraźne sygnały, że chce mu się pić.

Dlaczego w czasie biegunki czy wymiotów szybko zaczyna brakować płynów w organizmie
Podczas biegunki woda jest „ściągana” z całego organizmu do jelit smyka i wydalana z kupką. Zaś gdy maluch ma torsje, woda nie ma szans dostać się do jelit i zostać wchłonięta, bo szkrab wymiotuje ją razem z treścią żołądka.

Jak rozpoznać pierwsze sygnały odwodnienia
Najczęstszym objawem jest pragnienie. Ale nie zawsze się ono pojawia, bo zdarza się, że np. przy wymiotach lub gorączce maluch nie chce pić. Dlatego sygnałem, który powinien cię zaniepokoić, jest fakt, że dziecko nie piło (i nie jadło) od kilku godzin – im młodszy maluch, tym ten czas powinien być krótszy. Brzdąc rzadziej siusia, a jego mocz ma kolor ciemnożółty. Poza tym, smyk ma spieczone usta i suchy język. Zmienia się też zachowanie dziecka: jest senne, nie chce się bawić, może być także bardzo marudne, płaczliwe. Czasem szkrab jest dziwnie pobudzony. Gdy odwodnienie jest poważne, staje się widoczne również na skórze. Po uszczypnięciu jej na brzuszku, pozostaje fałdka, która bardzo wolno znika.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

kapi
kapi | 2017-04-22 18:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Typowe objawy to:
nagły spadek masy ciała, dziecko wskazuje na odczuwanie suchości w ustach, rzadziej oddaje mocz, który jest bardzo ciemny, ma bladą i bardzo suchą skórę (uchwycony w dwa palce fałd skórny nie rozprostowuje się szybko), jest senne, apatyczne a jego gałki oczne i ciemiączko (u bardzo małych dzieci) są zapadnięte.
Źródło: dumnyrodzic.pl/artykul/zaburzenia-trawienia-u-najmlodszych

Odpowiedz

~laura
~laura | 2016-04-23 11:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

odwodnienie u dziecka to bardzo wazny temat dlatego warto o nim wiedzeic jak najwiecej, ja ostatnio szukajac wlasnie info w tym temacie trafilam na bardzo ciekawy poradnik: nawadniaihamuje.orsalit.pl/assets/Poradnik_rodzica_ORSALIT_plus_smektyn.pdf cenne informacje, napisane w przystepnym jezyku! juz biegne kupic jakies dpny na wypadek biegunki u moich dzieci!

Odpowiedz

ilona
ilona | 2015-03-04 16:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

szerzej o reagowaniu - jak i czym: mamytatytematy.pl/niebezpieczne-odwodnienie-dziecka/

Odpowiedz

jolka
jolka | 2013-12-04 21:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wydaje mi się, że dziecko, szczególnie małe, nie jest w stanie wypić 1,5 litra wody kiedy wymiotuje. ilości płynów spożywanych i przyswajanych przez organizm są chyba mniejsze. tak mi się wydaje kiedy patrzę na córkę podczas choroby. warto wtedy podawać dziecku do picia np orsalit, żeby uzupełnić elektrolity. to pomaga zapobiec odwodnieniu.

Odpowiedz

sonia
sonia | 2013-11-23 22:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy biegunce czy wymiotach trzeba szczególnie uważać na odwodnienie, dlatego u mnie podstawą oprócz probiotyków jest orsalit, jak do tej pory dla mnie niezawodny jeśli chodzi o zapobieganie odwodnieniu, ostatnio wypróbowałam orsalit nutrise i rzeczywiście ma lepszy smak, malinowy podaję dziecku przez rureczkę i to schłodzony

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

anka
anka | sonia | 2013-12-01 21:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kiedy dziecko ma biegunkę trzeba koniecznie podać mu probiotyk. dobrym rozwiązaniem są preparaty z elektrolitami, no. orsalit. myślę, ze szczepienia na rotawirusy tez robią swoje, bo pozwalają uniknąć zarażeń.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?