Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy można mieć okres w ciąży

| aktualizacja: 28.07.2017 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
ciąża, okres w ciąży, miesiączka w ciąży, rozwój ciąży, kobieta w ciąży
Miesiączka w ciąży - możliwy scenariusz czy mit? Co może oznaczać krwawienie w ciąży? Czy można mieć okres w ciąży?

Gdy przyszła mama zobaczy, że krwawi, od razu wyobraża sobie najgorsze – bardzo poważne powikłania albo poronienie. Czasem kobiety mylą krwawienie na początku ciąży z okresem.
Tymczasem lekarze uspokajają – w ciąży nie można mieć okresu. Lekkie plamienie na początku ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym, bo często to łuszcząca się tkanka, pozostałość z macicy, która miała być częścią zbliżającego się okresu (który nie będzie miał miejsca ze względu na zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka). Natomiast krwawienie w późniejszym czasie (2. i 3. trymestr) powinno już zwrócić twoją uwagę. Wtedy należy udać się do ginekologa, ale w zdecydowanej większości przypadków szybka interwencja specjalisty pozwala na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Miesiączka w ciąży?

W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się u około 30% kobiet (choć często jest zagrożenie poronieniem, w większości przypadków ciąża zostaje utrzymana i rodzi się zdrowe dziecko). Może dlatego wciąż popularny jest mit, że w ciąży można mieć okres. To nieprawda - lekarze mówią czasem o tzw. miesiączce fałszywej, czyli krwawieniu zazwyczaj związanym z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Trzeba jednak odróżnić krwawienie od okresu w ciąży - nie każde krwawienie z pochwy jest miesiączką, może mieć też różne przyczyny.

W drugiej połowie ciąży krwawienie zdarza się u około 20% kobiet. Najczęstsza przyczyna to zagrożenie przedwczesnym porodem – szybka i fachowa interwencja lekarza zazwyczaj pozwala urodzić dziecko w terminie.

Krwawienie w ciąży - pierwsze 20 tygodni ciąży

Przyczyny krwawienia z pochwy mogą być różne w poszczególnych okresach ciąży. W pierwszych miesiącach mogą być związane bezpośrednio z ciążą lub wskazywać na nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych.
  • Ciąża pozamaciczna – krwawienie bywa jednym z jej objawów (czasami zdarza się, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży). Taki stan można potwierdzić w badaniu USG (przez pochwę).
  • Zagrożenie poronieniem – pojawia się wówczas krew jasnoczerwona. Krwawienie może być obfite lub niewielkie. Każde wymaga pilnej interwencji lekarza. Specjalista w badaniu USG zbada stan rozwijającego się zarodka i oceni sytuację. Takie krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka. Zawsze jest jednak wskazaniem do wzmożonej kontroli nad kobietą ciężarną (zdarza się, że podczas ciąży przyszła mama musi leżeć i bardzo się oszczędzać).
  • Nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy. Krwawienie (najczęściej ciemnoczerwone ze skrzepami) może wywoływać nadżerka, różnego rodzaju polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe), żylaki pochwy. W badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania, zasięg. Najczęściej zaleca leczenie zachowawcze, które nie zagraża ciąży.
Ginekolog wyjaśnia, jakie objawy w ciąży powinny niepokoić przyszłą mamę:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

pani w
pani w | 2017-10-20 20:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kochalismy sie z moim chlopakiem jak mialam okres 4 dzien .. i spuscił sie .. dalej mam okres czy to tylko krwawienie ? Czymoge byc w ciązy ?? Juz 6 mam okres jak nigdy

Odpowiedz

Gregorika
Gregorika | 2017-09-12 15:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przez krwawienia na początku ciąży w ogóle nie wiedziałam, że w niej jestem :D byłam święcie przekonana, że to okres. Dopiero jak doszły inne objawy - ciągły ból piersi, senność i, o zgrozo, mdłości - zrobiłam test

Odpowiedz

Ilonek
Ilonek | 2017-09-12 15:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja krwawiłam na początku ciąży. Byłam niemalże pewna, że poroniłam, ani przez chwilę nie myslałam, że to "okres w ciąży". Na szczęście udało się to zahamować i dziś cieszę się 2 letnią Janką

Odpowiedz

Syriu
Syriu | 2017-09-12 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie w 31 tygodniu odkleiło się łożysko. W szpitalu kazali leżeć i tak doczekałam do 35 tygodnia, kiedy już porodu nie dało się powstrzymać

Odpowiedz

DryfującaFoka
DryfującaFoka | 2017-09-12 15:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Krwawienia w ciąży nie warto bagatelizować - ono samo nie przejdzie. Przekonałam się o tym dość boleśnie, kiedy straciłam pierwsze dziecko

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?