Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy można mieć okres w ciąży

| 12.01.2007, aktualizacja: 10.09.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
ciąża, okres w ciąży, miesiączka w ciąży, rozwój ciąży, kobieta w ciąży
Miesiączka w ciąży - możliwy scenariusz czy mit? Co może oznaczać krwawienie w ciąży? Czy można mieć okres w ciąży?

Gdy przyszła mama zobaczy, że krwawi, od razu wyobraża sobie najgorsze – bardzo poważne powikłania albo poronienie. Czasem kobiety mylą krwawienie na początku ciąży z okresem.

Lekarze uspokajają – w zdecydowanej większości przypadków szybka interwencja specjalisty pozwala na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Miesiączka w ciąży?

W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się u około 30% kobiet (w większości przypadków ciąża zostaje utrzymana i rodzi się zdrowe dziecko). Może dlatego wciąż popularny jest mit, że w ciąży można mieć okres. To nieprawda - lekarze mówią czasem o tzw. miesiączce fałszywej, czyli krwawieniu zazwyczaj związanym z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Trzeba jednak odróżnić krwawienie od okresu w ciąży - nie każde krwawienie z pochwy jest miesiączką, może mieć też różne przyczyny.

W drugiej połowie ciąży krwawienie zdarza się u około 20% kobiet. Najczęstsza przyczyna to zagrożenie przedwczesnym porodem – szybka i fachowa interwencja lekarza zazwyczaj pozwala urodzić dziecko w terminie.

Krwawienie w ciąży - pierwsze 20 tygodni ciąży

Przyczyny krwawienia z pochwy mogą być różne w poszczególnych okresach ciąży. W pierwszych miesiącach mogą być związane bezpośrednio z ciążą lub wskazywać na nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych.

a) Ciąża pozamaciczna – krwawienie bywa jednym z jej objawów (czasami zdarza się, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży). Taki stan można potwierdzić w badaniu USG (przez pochwę).
Zobacz też: Objawy ciąży pozamacicznej

b) Zagrożenie poronieniem – pojawia się wówczas krew jasnoczerwona. Krwawienie może być obfite lub niewielkie. Każde wymaga pilnej interwencji lekarza. Specjalista w badaniu USG zbada stan rozwijającego się zarodka i oceni sytuację. Takie krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka. Zawsze jest jednak wskazaniem do wzmożonej kontroli nad kobietą ciężarną (zdarza się, że podczas ciąży przyszła mama musi leżeć i bardzo się oszczędzać).

c) Nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy. Krwawienie (najczęściej ciemnoczerwone ze skrzepami) może wywoływać nadżerka, różnego rodzaju polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe), żylaki pochwy. W badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania, zasięg. Najczęściej zaleca leczenie zachowawcze, które nie zagraża ciąży.

Ginekolog wyjaśnia, jakie objawy w ciąży powinny niepokoić przyszłą mamę:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?