Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pierwsza pomoc przy oparzeniach u dzieci

| aktualizacja: 11.07.2017 | 0

Co robić, gdy dziecko się oparzy? Nie polewaj oparzonego miejsca lodowatą wodą, bo możesz tylko bardziej zaszkodzić. Nie smaruj też białkiem kurzym. Prawidłowa przeprowadzona pierwsza pomoc przy oparzeniu może zapobiec lub złagodzić blizny.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
oparzenia, dziecko, pierwsza, pomoc
Pierwsza pomoc przy oparzeniu u dziecka polega na schłodzeniu uszkodzonego miejsca. Oparzenia są bardzo bolesne. Jeśli twoje dziecko dotknie gorącego żelazka, piecyka albo wyleje na siebie gorącą herbatę, sama zachowaj zimną krew. W zależności od stopnia oparzenia, możesz pomóc dziecku sama lub musisz niezwłocznie pokazać je lekarzowi. Sprawdź, co robić w przypadku lekkiego oparzenia i jak wygląda pierwsza pomoc przy oparzeniu 2 i 3 stopnia.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu

Oparzenie u dziecka to poważna sprawa, bo jego skóra jest wyjątkowo delikatna. Jeśli zdarzy się wypadek, zastosuj się do tych zasad udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniach:
  • zanurz chore miejsce w zimnej wodzie na kilkanaście minut. To ważne, by nie robić tego zbyt krótko. Możesz włożyć dziecko pod prysznic i polewać oparzone miejsce wodą. To przyniesie dziecku ulgę. Woda nie może być lodowata! Podobnie postępuj w przypadku oparzenia słonecznego;
  • jeśli miejsce po oparzeniu jest tylko zaczerwienione, przykryj ranę jałowym opatrunkiem;
  • zaczerwienienie po oparzeniu możesz popsikać pianką Panthenol lub posmarować np. kremem Bepanthen Derm.
  • nie smaruj uszkodzonej skóry białkiem kurzym lub tłuszczem, by nie doprowadzić do zakażenia.

Kiedy do lekarza z oparzeniem?

W przypadku poważniejszego oparzenia  konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska! Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze to znak, że dziecko musi zobaczyć lekarz. W przypadku niemowląt i dzieci poniżej 2 roku życia, zawsze powinnaś pokazać dziecko, które się oparzyło lekarzowi. Jeśli dziecko doznało oparzenia chemicznego (np. detergentami do sprzątania), zabierz do lekarza opakowanie środka, które je oparzyło.

Pierwsza pomoc przy poważnym oparzeniu

Jeśli na skórze pojawiają się pęcherze lub dziecko oparzyło dużą powierzchnię ciała, pojedź z nim od razu do szpitala lub wezwij pogotowie. Oczekując na pomoc lekarską, w ramach pierwszej pomocy oparzonemu dziecku:
  • rozbierz dziecko, by odsłonić oparzoną powierzchnię skóry. Nie zdzieraj na siłę ubrania, jeśli nie da się go zdjąć. Delikatnie zanurz oparzone miejsce w zimnej wodzie lub przemywaj je pod kranem lub prysznicem.
  •  Owiń dziecko w czyste prześcieradło lub ręcznik. Zawiń w koce, żeby nie traciło już więcej ciepła.
  •  Nie polewaj rany spirytusem, nie smaruj jej oliwką, dermosanem, gencjaną, nie wiesz, co na oparzenie danego typu będzie najlepsze. Przeszkodzi to też lekarzowi w ocenie głębokości rany.
Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?