Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Pierwsza pomoc przy oparzeniu chemicznym

| 23.06.2015, aktualizacja: 30.06.2015 | 0

Dzieci wylewają na siebie żrące środki do czyszczenia toalet, wysypują na dłonie proszki zawierające substancje drażniące. Dochodzi wówczas do oparzenia chemicznego. Jak pomóc dziecku?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Dziecko mogą poparzyć kwasy, zasady i inne drażniące substancje organiczne. W tym przypadku oparzenie, w zależności od substancji, która działa na skórę, może pojawić się od razu lub po pewnym czasie. Oparzenia tego typu najczęściej powodują środki czyszczące zawierające substancje drażniące. Jeśli dziecko oparzyło się substancją chemiczną, bardzo ważne jest, by do lekarza zabrać opakowanie danego środka. Najczęściej znajdują się na nim informacje dotyczące składu produktu, które pomagają wybrać odpowiedni sposób leczenia. 

Czytaj też: Niebezpieczna chemia gospodarcza

Na etykietach niektórych substancji chemicznych zawarte są odrębne procedury postępowania w przypadku oparzenia - należy wtedy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak w większości przypadków, jeśli dziecko oparzyło się substancją chemiczną w formie stałej (np. proszkiem):

1. Usuń substancję
Mechanicznie usuń substancję ze skóry (np. strzep proszek ręcznikiem albo ścierką). Pamiętaj, aby nie strzepywać proszku ręką. Załóż jednorazowe rękawiczki i zachowaj ostrożność.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?