Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Opieka naprzemienna nad dzieckiem po rozwodzie rodziców

| aktualizacja: 11.05.2015 | 1

Czym jest opieka naprzemienna i jakie możliwości daje rodzicom prawo w tym zakresie? Czy w Polsce sądy orzekają opiekę naprzemienną? W jakich sytuacjach taki rodzaj opieki może zostać zastosowany?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia.pl

Opieka naprzemienna po rozwodzie sprowadza się do tego, że dziecko przebywa na przemian u każdego z rozwiedzionych rodziców. Taki podział opieki nad dzieckiem jest dopuszczalny w obecnym stanie prawnym, mimo braku ustawowych uregulowań w tej materii. Jak można ustanowić opiekę naprzemienną? Jakie prawa przysługują rodzicom w tym zakresie?
 

W jakich krajach opieka naprzemienna jest popularnie stosowana?

Opieka naprzemienna nad dziećmi rozwiedzionych rodziców, w dużym uproszczeniu polega w na tym, że dzieckiem zajmują się na przemian matka i ojciec. Dziecko przebywa pod opieką raz jednego raz drugiego rodzica w dłuższych okresach czasu, np. przez tydzień u jednego z rodziców, następnie przez kolejne tydzień u drugiego. Zdarza się, że w celu sprawowania opieki w tym systemie rodzice kupują mieszkanie, w którym dziecko przebywa na stałe, a rodzice wprowadzają się na przemian, w okresach realizacji swojej opieki nad dzieckiem.
Praktyka opieki naprzemiennej jest zdecydowanie szerzej rozpowszechniona m.in. w Szwecji, Danii, Niemczech, Francji, Anglii, Finlandii, USA, Kanadzie. W każdym z tych krajów ustanowione przepisy regulujące zasady opieki naprzemiennej są nieco odmienne, ale w większości z nich mówi się o pozytywnych skutkach takiego rozwiązania na wiele parametrów wyznaczających jakość życia i dobro dziecka.

Ważne!
Podstawową zaletą opieki naprzemiennej nad dzieckiem jest niewątpliwie zachowanie równych relacji dziecka z obojgiem rodziców.
W przeciwieństwie do wymienionych krajów, w Polsce nie ma regulacji prawnych precyzujących  zakres opieki naprzemiennej, brak też przepisów wyłączających takie rozwiązanie.
 

Opieka naprzemienna a władza rodzicielska

Mimo braku regulacji prawnych, polskie sądy w wyrokach rozwodowych coraz częściej orzekają opiekę naprzemienną. Orzeczenie dotyczące opieki naprzemiennej jest rozstrzygnięciem z zakresu władzy rodzicielskiej wykonywanej wspólnie przez oboje rodziców. Natomiast odpowiednie uregulowania prawne dotyczące władzy rodzicielskiej znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Taki podział opieki jest więc dopuszczalny w obecnym stanie prawnym, przy czym niezbędnym warunkiem, który taką możliwość dopuszcza, jest wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej przez rodziców.
Warunki do sprawowania opieki naprzemiennej mogą więc wystąpić w przypadku pozostawienia wspólnej władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym lub postanowieniu wydanym na podstawie art. 107 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym, władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej.

Polecamy: Zrozum, co dziecko przeżywa podczas rozwodu rodziców.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Ola
Ola | 2017-10-05 17:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mieszkam na Islandii i tu wyglada to w ten sposob,ze dziecko ma 2 swoje pokoje ;1 u mamy i drugi u taty;2 razy obchodzi swoje urodziny ,2 razy ma choinke ,2 komplety ubran itd..Za ortodonte czy dentyste placa po polowie.Na szczescie nie walcza ze soba akurat rodzice tego dziecka nie walcza ze soba i chlopiec jest rozsadnym i madrym czlowiekiem.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?