Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Opryszczka w ciąży

| aktualizacja: 04.11.2008 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, mama, ciąża, brzuszek
W ciąży nie lekceważ żadnych objawów opryszczki. Jak najszybciej poinformuj o nich lekarza. Jakie mogą być jej konsekwencje?
Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka. Co można zrobić, by uniknąć zagrożenia?

Odpowiedź: Groźna jest jedynie opryszczka warg sromowych i pochwy i to tylko wtedy, gdy ujawnia się tuż przed porodem. Matka może wówczas zarazić dziecko, co jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia. Jak pokazują badania, u kobiet, u których opryszczka występuje po raz pierwszy w czasie ciąży, zwiększa się ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeżeli matka chorowała na opryszczkę wcześniej i w ciąży ma nawroty choroby, dziecku nic nie grozi, bo przekazała mu przeciwciała przez płyn owodniowy. Aby zapobiec zakażeniu, kobiety w ciąży, które nie chorowały na opryszczkę, powinny unikać seksu bez zabezpieczenia z zakażonym partnerem. Te zaś, które są chore na opryszczkę, powinny poinformować o tym lekarza i położną. Wykonuje się wówczas cesarskie cięcie. Opryszczka na twarzy jest innym rodzajem zakażenia wirusowego i nie jest groźna dla zdrowia dziecka.


Odpowiada: lek. med. Beata Sterlińska, ginekolog-położnik.


mtj_dopisek.gif


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

deana
deana | 2010-06-02 10:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie przed cesarskim cięciem uratował heviran, który brałam kilka miesięcy aby nie zarazić dzidziusia. Teraz od kilkunastu miesięcy mam święty spokój i zdrowe dziecko.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?