Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

8-latka jedną z najmłodszych ofiar raka piersi

| aktualizacja: 09.12.2015 | 1

8-letnia dziewczynka wyczuła w piersi mały guzek. Okazało się, że to nowotwór piersi – tzw. rak wydzielniczy, który może pojawiać się już u bardzo małych dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziewczynka chora na raka piersi
fot. Screen: Facebook
Boimy się dziecięcych katarów, grypy i ospy. Ja jednak po każdej takiej chorobie moich córek dziękuję losowi, że to był tylko katar albo że skończyło się tylko na gorączce.

Mama 8-letniej Chrissy Turner nie miała tyle szczęścia co ja – u jej córki lekarze zdiagnozowali właśnie raka piersi. Tak – tego raka, o którym myślimy raczej w kontekście nas, a nie naszych dzieci.

8-latka kilka tygodni temu powiedziała swoim rodzicom, że w swojej piersi wyczuła mały guzek. Okazało się, że to wcale nie jest przedwcześnie rozwinięty gruczoł piersiowy, ale tzw. rak wydzielniczy – forma nowotworu piersi występująca już u kilkulatków.

Mała Chrissy w oczekiwaniu na leczenie:

Dziewczynka po usłyszeniu diagnozy wykazała się większą dzielnością niż niejedna dorosła kobieta:
Bałam się, co to będzie – powiedziała w wywiadzie do amerykańskiej telewizji ABC4 – Ale wiem, że mogę z tym walczyć i mam nadzieję, że z nim wygram.

Na szczęście rak wydzielniczy to bardzo rzadka forma nowotworu, wśród samych raków piersi stanowią tylko 0,15%. 

Większość guzów piersi u dzieci jest łagodna, mogą jednak dawać przerzuty do węzłów chłonnych pod pachami. Z tego powodu zwykle usuwa się je przez mastektomię – chociaż ta forma terapii wiąże się to z usunięciem części piersi, to jednak wiąże się z mniejszym zagrożeniem niż radioterapia. 

Na ten typ nowotworu mogą chorować bardzo małe dzieci: najmłodszą znaną w medycynie dziewczynką z rakiem wydzielniczym jest trzyletnia Koreanka.

Jak pisze Guardian, rak w rodzinie ośmiolatki, jest niestety stałym gościem. Mama Chrissy chorowała na raka szyjki macicy, a jej tata jest właśnie teraz w trakcie chemioterapii chłoniaka.

Czytaj także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?