Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Ospa wietrzna u dzieci - objawy i leczenie

| 13.02.2012 | 2

Bardzo łatwo zarazić się ospą wietrzną – na 10 osób, które miały kontakt z chorym, choruje aż 9. Co jeszcze warto wiedzieć o ospie u dzieci?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
dziecko, zdrowie dziecka, choroby zakaźne, ospa wietrzna
fot. Panthermedia
Na ospę wietrzną (wiatrówkę) można zachorować niezależnie od wieku. Najczęściej jednak zarażają się nią dzieci do 9. roku życia. Zazwyczaj ospa u dzieci przebiega łagodniej niż u dorosłych, jednak nie zawsze tak jest.

Przyczyna ospy wietrznej

Ospę wietrzną wywołuje wirus varicella–zoster (VZV), który przenosi się przez bezpośredni kontakt, drogą kropelkową oraz na ubraniach, zabawkach, pościeli itd. Chory na ospę zaraża innych już 2-3 dni przed pojawieniem się wysypki, przestaje dopiero po przyschnięciu i odpadnięciu ostatnich strupków. Od zetknięcia się z wirusem do pojawienia się objawów mija od 10 do 21 dni. Wiatrówką można też zarazić się od chorego na półpasiec, bo za obie choroby odpowiedzialny jest ten sam wirus.

Objawy ospy wietrznej

Wysypka przy ospie. Najpierw na skórze dziecka pojawiają się niewielkie plamki. Z plamek tworzą się grudki, z grudek wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki, a z pęcherzyków strupki, które odpadają po tygodniu, dwóch (a nawet trzech). W ich miejscu jeszcze przez jakiś czas widać niewielkie przebarwienia. Jeśli dziecko się nie drapie, na jego ciele nie pozostaną żadne blizny. Wykwity pojawiają się w kilku lub nawet kilkunastu rzutach (co kilka godzin), chory ma więc równocześnie i pęcherze, i strupki. Wysypka może być niewielka i pojawić się wyłącznie na plecach i brzuchu. Czasem jednak obejmuje całe ciało, w tym narządy płciowe, odbyt, powieki i wnętrze ust. Zdarza się, że pęcherze są nawet na gałce ocznej. Dziecko musi wówczas jak najszybciej zostać zbadane przez lekarza – zlekceważenie ich mogłoby doprowadzić do uszkodzenia wzroku.

Gorączka przy ospie. Może być bardzo wysoka, nawet do 40°C. Na ogół pojawia się dzień przed wysypką. Jeśli ospa wietrzna łagodnie przebiega, dziecko ma tylko stan podgorączkowy.

Leczenie ospy wietrznej

Z dzieckiem chorym na ospę zgłoś się do pediatry. Jeśli ospa ma wyjątkowo ostrą postać, lekarz może przepisać leki hamujące namnażanie się wirusów, np. Acyklowir. Na ogół wystarczy jednak:
  • Obniżanie gorączki. Możesz podać ibuprofen lub paracetamol.
  • Zapobieganie swędzeniu. Gdy dziecko się drapie, może nadkazić ranki bakteriami, a po zdrapanych strupkach zostają brzydkie dołki. Nie smaruj zmian płynnym pudrodermem (przywiera do nich i utrudnia gojenie, a pod tworzącą się na skórze skorupką namnażają się bakterie), lecz kremami przeciwwirusowymi (Vratizolin, Zovirax) lub roztworem wodnym gencjany. Pomóc mogą także krótkie kąpiele w letniej wodzie. Jeśli dziecko nie może wytrzymać swędzenia, stosuje się także doustne leki przeciwhistaminowe (np. Fenistil, na receptę) i uspokajające (ziołowe, np. Melisal w syropie).
Zobacz, jak wygląda wysypka przy ospie wietrznej.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

mama
mama | 2014-04-11 14:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja zdoswiadczenia wiem ze unas lekarze mowia nie kapac-z brudu sie nie umiera, in nigdy niekopalam dzieci -- lzej przejda ospe.... a pozatym krostki pekaja i ten sposob roznosi sie jeszcze wiecej kropek ,lepiej smarowac tym pudrem..... jedno na drugim

Odpowiedz

kk
kk | 2014-02-16 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jedni każą kąpać inni absolutnie tego zabraniają mi lekarz przepisał puder tu czytam o maściach i sama nie wiem co mam robić?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?