Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Ospa wietrzna u dzieci - objawy i leczenie

| 13.02.2012 | 19

Bardzo łatwo zarazić się ospą wietrzną – na 10 osób, które miały kontakt z chorym, choruje aż 9. Co jeszcze warto wiedzieć o ospie u dzieci?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
dziecko, zdrowie dziecka, choroby zakaźne, ospa wietrzna
fot. Panthermedia
Na ospę wietrzną (wiatrówkę) można zachorować niezależnie od wieku. Najczęściej jednak zarażają się nią dzieci do 9. roku życia. Zazwyczaj ospa u dzieci przebiega łagodniej niż u dorosłych, jednak nie zawsze tak jest.

Przyczyna ospy wietrznej

Ospę wietrzną wywołuje wirus varicella–zoster (VZV), który przenosi się przez bezpośredni kontakt, drogą kropelkową oraz na ubraniach, zabawkach, pościeli itd. Chory na ospę zaraża innych już 2-3 dni przed pojawieniem się wysypki, przestaje dopiero po przyschnięciu i odpadnięciu ostatnich strupków. Od zetknięcia się z wirusem do pojawienia się objawów mija od 10 do 21 dni. Wiatrówką można też zarazić się od chorego na półpasiec u dzieci, bo za obie choroby odpowiedzialny jest ten sam wirus.

Objawy ospy wietrznej

Wysypka przy ospie. Najpierw na skórze dziecka pojawiają się niewielkie plamki. Z plamek tworzą się grudki, z grudek wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki, a z pęcherzyków strupki, które odpadają po tygodniu, dwóch (a nawet trzech). W ich miejscu jeszcze przez jakiś czas widać niewielkie przebarwienia. Jeśli dziecko się nie drapie, na jego ciele nie pozostaną żadne blizny. Wykwity pojawiają się w kilku lub nawet kilkunastu rzutach (co kilka godzin), chory ma więc równocześnie i pęcherze, i strupki. Wysypka może być niewielka i pojawić się wyłącznie na plecach i brzuchu. Czasem jednak obejmuje całe ciało, w tym narządy płciowe, odbyt, powieki i wnętrze ust. Zdarza się, że pęcherze są nawet na gałce ocznej. Dziecko musi wówczas jak najszybciej zostać zbadane przez lekarza – zlekceważenie ich mogłoby doprowadzić do uszkodzenia wzroku.

Gorączka przy ospie. Może być bardzo wysoka, nawet do 40°C. Na ogół pojawia się dzień przed wysypką. Jeśli ospa wietrzna łagodnie przebiega, dziecko ma tylko stan podgorączkowy.

Leczenie ospy wietrznej

Z dzieckiem chorym na ospę zgłoś się do pediatry. Jeśli ospa ma wyjątkowo ostrą postać, lekarz może przepisać leki hamujące namnażanie się wirusów, np. Acyklowir. Na ogół wystarczy jednak:
  • Obniżanie gorączki. Możesz podać ibuprofen lub paracetamol.
  • Zapobieganie swędzeniu. Gdy dziecko się drapie, może nadkazić ranki bakteriami, a po zdrapanych strupkach zostają brzydkie dołki. Nie smaruj zmian płynnym pudrodermem (przywiera do nich i utrudnia gojenie, a pod tworzącą się na skórze skorupką namnażają się bakterie), lecz kremami przeciwwirusowymi (Vratizolin, Zovirax) lub roztworem wodnym gencjany. Pomóc mogą także krótkie kąpiele w letniej wodzie. Jeśli dziecko nie może wytrzymać swędzenia, stosuje się także doustne leki przeciwhistaminowe (np. Fenistil, na receptę) i uspokajające (ziołowe, np. Melisal w syropie).
Zobacz, jak wygląda wysypka przy ospie wietrznej.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (19)
avatar

asica
asica | 2015-02-26 13:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moi chłopcy przechodzili ospę ( potwierdzoną przez lekarza) w czerwcu 2014, bardzo łagodnie mieli po kilka krost ...... kilka dni temu ich wysypało -diagnoza ospa!!! lisa222 czy druga ospa była dużo gorsza od 1-wszej??

Odpowiedz

mama2
mama2 | 2015-02-14 16:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

my właśnie mamy ospę. Mam piankę i puder. Pianka łagodzi swędzenie, puder przysłusza krosteczki. Wieczorem zaaplikuję kąpiel+kalia. No i wapno podaję mam pytanie czym płukać buzię? znalazłam ze woda i sól pomoże, ale jaka sól?

Odpowiedz

Dosia2009
Dosia2009 | 2015-02-11 09:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Moja córka choruje właśnie na ospę, i mam takie pytanie, czy to normalne że nie miała i nie ma w ogóle gorączki? Ma też tylko kilkanaście wyprysków na plecach i kilka na brzuchu, i to właściwie wszystko. Wysypało ją z soboty na niedzielę i tylko raz. Dziwnie tak. Może to nie ospa?

Odpowiedz

lisa222
lisa222 | 2014-12-20 09:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nieprawda że ospe przechodzi się raz bo mój syn przechodzi ją drugi raz tyle że za pierwszym razem przechodził ją bardzo lekko

Odpowiedz

iza
iza | 2014-09-17 18:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u moich dzieci w przedszkolu panuje ospa - 3 dzieci juz zachorowała w tym jedno z grupy mojej 3 letniej corki. Dzis synek ma podwyzszoną temp. ciała 37,2 i tak nei bardzo sie czuje martwie sie ze moze to przyszla do nas ospa :(

Odpowiedz

Klaudyna
Klaudyna | 2014-08-26 16:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Strupki dobrze jest smarować kremem z ziół szwedzkich. Wtedy przestają swędzieć i łatwiej się goją.

Odpowiedz

majka
majka | 2014-07-13 18:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj syn ma ospe od 19 czerwca ogólnie strupki pospadały poza czterema w okolicy narządów płciowych, struki nie są takie jak pozostałe były czyli płaskie te są nabrzęknięte tak jakby nie wyszły spod skóry mimo że jest strupek na wierzchu proszę o jakąś podpowiedz co z tym robić czy nadal smarować gęcjaną czy skonsultować się z lekarzem bo może w takim przypadku jest potrzebny antybiotyk?

Odpowiedz

Pariah
Pariah | 2014-07-09 15:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie katujcie maluchów gencjaną i brakiem kąpieli!
Po dwóch nieprzespanych nocach (bardzo córę swędziały krostki), znalazłem w necie artykuł, w którym lekarz zalecał częste mycie dziecka (byle niedługie kąpiele) i przemywanie krostek octeniseptem. Z mojego lenistwa przemywałem jej całą skórę tym środkiem. W naszym wypadku różnica ogromna, córa spokojnie przeszła chorobę i prawie śladów po krostach nie ma.

Odpowiedz

Miszek
Miszek | 2014-06-25 15:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Możliwe jest kilkukrotne przechodzenie ospy (chociaż rzeczywiście rzadko kiedy taka sytuacja ma miejsce). W zdecydowanej większości przypadków kąpiel jest lepsza niż brak kąpieli - trzeba jednak pamiętać, żeby nie rozdrapywać pęcherzyków ani strupków - same po pewnym czasie odpadną. Co to farmaceutyków to należy unikać aspiryny i innych salicylanów. Ibuprofen i paracetamol są dopuszczalne.
Więcej wiadomości i porad można znaleźć na hartujmisie.pl , wikipedii oraz portalach medycznych

Odpowiedz

ewelia
ewelia | 2014-06-18 09:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kwasu acetylosalicylowego nie można stosować czyli aspiryny, polopiryny itp bo grozi to zespołem Reya

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?