Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Ospa wietrzna u dzieci - objawy i leczenie

| 13.02.2012, aktualizacja: 22.09.2015 | 33

Bardzo łatwo zarazić się ospą wietrzną – na 10 osób, które miały kontakt z chorym, choruje aż 9. Co jeszcze warto wiedzieć o ospie u dzieci?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
dziecko, zdrowie dziecka, choroby zakaźne, ospa wietrzna
fot. Panthermedia
Na ospę wietrzną (wiatrówkę) można zachorować niezależnie od wieku. Najczęściej jednak zarażają się nią dzieci do 9. roku życia. Zazwyczaj ospa u dzieci przebiega łagodniej niż u dorosłych, jednak nie zawsze tak jest.

Przyczyna ospy wietrznej

Ospę wietrzną wywołuje wirus varicella–zoster (VZV), który przenosi się przez bezpośredni kontakt, drogą kropelkową oraz na ubraniach, zabawkach, pościeli itd. Chory na ospę zaraża innych już 2-3 dni przed pojawieniem się wysypki, przestaje dopiero po przyschnięciu i odpadnięciu ostatnich strupków. Od zetknięcia się z wirusem do pojawienia się objawów mija od 10 do 21 dni. Wiatrówką można też zarazić się od chorego na półpasiec u dzieci, bo za obie choroby odpowiedzialny jest ten sam wirus.

Objawy ospy wietrznej

Wysypka przy ospie. Najpierw na skórze dziecka pojawiają się niewielkie plamki. Z plamek tworzą się grudki, z grudek wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki, a z pęcherzyków strupki, które odpadają po tygodniu, dwóch (a nawet trzech). W ich miejscu jeszcze przez jakiś czas widać niewielkie przebarwienia. Jeśli dziecko się nie drapie, na jego ciele nie pozostaną żadne blizny. Wykwity pojawiają się w kilku lub nawet kilkunastu rzutach (co kilka godzin), chory ma więc równocześnie i pęcherze, i strupki. Wysypka może być niewielka i pojawić się wyłącznie na plecach i brzuchu. Czasem jednak obejmuje całe ciało, w tym narządy płciowe, odbyt, powieki i wnętrze ust. Zdarza się, że pęcherze są nawet na gałce ocznej. Dziecko musi wówczas jak najszybciej zostać zbadane przez lekarza – zlekceważenie ich mogłoby doprowadzić do uszkodzenia wzroku.

Gorączka przy ospie. Może być bardzo wysoka, nawet do 40°C. Na ogół pojawia się dzień przed wysypką. Jeśli ospa wietrzna łagodnie przebiega, dziecko ma tylko stan podgorączkowy.

Leczenie ospy wietrznej

Z dzieckiem chorym na ospę zgłoś się do pediatry. Jeśli ospa ma wyjątkowo ostrą postać, lekarz może przepisać leki hamujące namnażanie się wirusów, np. Acyklowir. Na ogół wystarczy jednak:
  • Obniżanie gorączki. Możesz podać ibuprofen lub paracetamol.
  • Zapobieganie swędzeniu. Gdy dziecko się drapie, może nadkazić ranki bakteriami, a po zdrapanych strupkach zostają brzydkie dołki. Nie smaruj zmian płynnym pudrodermem (przywiera do nich i utrudnia gojenie, a pod tworzącą się na skórze skorupką namnażają się bakterie), lecz kremami przeciwwirusowymi (Vratizolin, Zovirax) lub roztworem wodnym gencjany. Pomóc mogą także krótkie kąpiele w letniej wodzie. Jeśli dziecko nie może wytrzymać swędzenia, stosuje się także doustne leki przeciwhistaminowe (np. Fenistil, na receptę) i uspokajające (ziołowe, np. Melisal w syropie).
Zobacz, jak wygląda wysypka przy ospie wietrznej.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (33)
avatar

zazii
zazii | 2016-05-15 23:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

WAZNE nie wolno podawać ibuprofenu - tylko paracetamol.

Odpowiedz

Kocia
Kocia | 2016-04-23 10:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie można przy ospie podawać ibuprofenu!! Absolutnie! Tylko paracetamol.

Odpowiedz

ginka
ginka | 2016-04-04 11:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czy może zachorować na ospę dorosła osoba-kobieta wiek ok.30lat i jakie są przyczyny

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mirela
Mirela | ginka | 2016-04-10 00:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak mój mąż ma 34 i przeszedł właśnie ospę zarazil się zaprowadzajac synka do przedszkola

Odpowiedz

mama3
mama3 | 2016-04-01 13:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dzieci na szczęście przeszły ospę wietrzną, jak były małe i dosyć lekko.

Odpowiedz

emila
emila | 2016-03-24 21:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie można dawac ibuprofenu przy ospie!!!!! Kto pisal ten artukul??!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

MK
MK | emila | 2016-04-22 23:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie!!!!!!! iBUPROFEN ZAKAZANY PRZY OSPIE!!!!

Odpowiedz

Tok
Tok | emila | 2016-05-05 09:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chciałam zalajkować, a niechcący zgłosiła komentarz. Ale popieram, ten artykuł może krzywdę zrobić! Ibuprofen zakazany przy ospie!!!!

Odpowiedz

nika
nika | 2016-02-02 16:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj 4 letni syn ospe przechodzi bezgorączkowo,krostki od samego początku smarowałam sudocremem. Wapno do picia podawałam i co drugi dzień kąpiel z szarym mydłem oczywiscie delikatnie osuszałam żeby nie zdzierać krostek ze strupkami. Po kapieli czysta piżama i pościel.Narazie wszystko sie ładnie goi. Ospa przechodzi łagodnie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Asia
Asia | nika | 2016-03-08 09:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wapno a wapń!

Odpowiedz

Marta
Marta | 2016-01-19 12:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Właśnie mój 5 letni syn przeszedł ospę i są dwie szkoły co do pielęgnacji. Starszy syn przechodził ospę 10 lat temu stosowałam wówczas pudoderm zostało mu kilka blizn (nakładanie pudru na puder) nie zalecali lekarze zbytnio kąpieli. Teraz myłam syna dwa raty dziennie szarym mydłem potem polewałam nadmanganianem potasu delikatnie wycierałam, spryskiwałam octeniseptem i smarowałam gencjanom. Często zmieniałam pościel. Nie ma ani jednej blizny wszystko super się wygoiło. W pierwszej fazie podawałam Fenistil w kroplach przy swędzeniu.

Odpowiedz

Czytelniczka
Czytelniczka | 2016-01-15 13:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam trójkę dzieci i właśnie przechodzimy ospę, najpierw środkowy syn (7l)teraz starsza córka (10l)i młodszy synek (4) pierwszy syn chociaż dość mocno go wysypało przeszedł ją łagodnie bez gorączki i przy dobrym samopoczuciu, córkę zdecydowanie mocniej wysypało, miała też gorączkę ponad 39st.i kłopoty z oddechem (krótki i szybki) ale najmłodszy synek przechodzi strasznie, bardzo mocno go wysypało szczególnie brzuch, pachwiny, glowa wręcz jest krostka przy kroście bardzo wysoka gorączka ok. 40st.,ciężka do zbicia. Usłyszałam dzisiaj, że alergicy z aktywną alergią przechodzą ospę dużo gorzej-u mnie to się sprawdziło. Ogólnie jest dość ciężko chyba warto się na nią szczepić. Pozdrawiam wszystkie zmęczone ospą mamy.

Odpowiedz

K2O
K2O | 2015-12-13 14:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mamy problem mam 3 letnią córkę wysypało ją w miejscach intymnych i nie wiem co robić. Czy ktoś miał taki problem? prosiłabym o udzielenie mi odpowiedzi.Z góry dziękuje.

Odpowiedz

asica
asica | 2015-02-26 13:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moi chłopcy przechodzili ospę ( potwierdzoną przez lekarza) w czerwcu 2014, bardzo łagodnie mieli po kilka krost ...... kilka dni temu ich wysypało -diagnoza ospa!!! lisa222 czy druga ospa była dużo gorsza od 1-wszej??

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?