Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ostatnia prosta. Jak wygląda końcowka ciąży?

| aktualizacja: 28.10.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, mama, ciąża, brzuszek
W dziewiątym miesiącu ciąży brzuch wygląda już jak oddzielny, przyczepiony jakimś cudem twór, piersi – jak dwa balony, a stopy… cóż, właściwie nieważne, jak wyglądają, bo i tak ich nie widać zza brzucha. Czy w takim stanie można czuć się dobrze? TAK!

Ostatni miesiąc przed porodem jest najcięższy i nie chodzi tu tylko o wagę twojego ciała. Kumulują się dolegliwości ciążowe i pojawia się strach przed porodem (bezsenne noce sprzyjają czarnym myślom, a właśnie tuż przed porodem większość przyszłych mam często się zmaga z bezsennością). Jak przetrwać końcówkę ciąży? Są na to sposoby, które nawet jeśli czasem brzmią banalnie, to są bardzo skuteczne.

Zrelaksuj się przed porodem

Z jednej strony nie możesz się doczekać dzidziusia i wyobrażasz sobie, jak to będzie, gdy się urodzi. Z drugiej – ciążowy brzuch coraz bardziej cię ogranicza. Jeśli nie nadążasz ze wszystkim, pomyśl, z czego możesz zrezygnować, jakie sprawy przekazać, kogo prosić o pomoc. Ulgę przynosi też rozmowa z życzliwą osobą (umów się z przyjaciółką, która niedawno urodziła dziecko, może przyda ci się szczera rozmowa z partnerem).

Co ci może pomóc na trudności w zasypianiu:
  • ciepła, ale nie za gorąca i nie za długa kąpiel. Pamiętaj, że za gorąca kąpiel może być przyczyną przedwczesnego porodu (czytaj więcej o porodzie przed terminem)
  • słuchanie spokojnej muzyki, masaż stóp (to oficjalnie należy do zadań przyszłego taty),
  • dobre przewietrzenie sypialni wieczorem,
  • ciepłe mleko przed snem – zawiera tryptofan, aminokwas wywołujący senność.


Pod koniec ciąży nie ograniczaj picia wody

Pobudki na siusianie zwykle mają miejsce nie tylko na początku, lecz także pod koniec ciąży. To efekt powiększania się macicy, a pod koniec ciąży jej obniżania się. Do tego u przyszłych mam nerki pracują bardziej intensywnie i wyższy jest poziom progesteronu, który pobudza pęcherz moczowy – przez to możesz mieć uczucie, że chcesz do toalety, choć w rzeczywistości pęcherz jest niemal pusty.

Co ci może pomóc w nocnych pobudkach na siusiu:
  • tak naprawdę – jedynie ograniczenie napojów w ostatnich dwóch godzinach przed snem. Pilnuj za to, aby pić dużo (przynajmniej 2,5 l dziennie) w ciągu dnia  – picie wody w ciąży jest bardzo ważne dla twojego zdrowia i rozwoju płodu.


Przeciwdziałaj przed porodem nocnym skurczom łydek

Nocne kurcze nóg wraz z postępem ciąży stają się coraz bardziej bolesne. Do końca nie wiadomo, co je powoduje. Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami są: niedobory magnezu, potasu albo wapnia w organizmie, gromadzenie się płynów w nogach pod koniec dnia, a także osłabienie krążenia podczas długiego siedzenia lub stania.

Co ci może pomóc w przypadku nocnych skurczów nóg:
  • gdy złapie cię kurcz, wyprostuj nogę w kolanie, unieś ją wyżej i przygnij stopę w pozycji stopa flex (nie obciągaj jej jak baletnica, ale przeciwnie kieruj palce w stronę kolana). Kurcz ustąpi, choć lekki ból może jeszcze pozostać.
  • spróbuj wstać i chwilę chodzić boso lub pomasuj bolące miejsce.
  • Powiedz o kurczach lekarzowi – może przepisze ci preparaty z magnezem, potasem czy wapniem.
  • Jedz produkty bogate w te pierwiastki (np. banany, fasolę, pomidory, orzechy, migdały, jogurty i twarożki).

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?