Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy otyłość jest dziedziczna? Jak uchronić przed nią dziecko – film

| aktualizacja: 23.10.2017 | 1

Za otyłość lubimy obwiniać geny, tymczasem to tylko jeden z czynników tej choroby. I to wcale nie najważniejszy. Sprawdź, skąd się biorą otyłe dzieci i jak ustrzec swoje dziecko przed otyłością – radzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Otyłość w dorosłym życiu bardzo często ma źródło w nieprawidłowym żywieniu w najwcześniejszych latach dzieciństwa. To, jak i czym karmimy dziecko przez jego pierwsze 3 lata, „programuje” jego przemianę materii na całe życie. Nadmiar np. białego cukru i niezdrowych tłuszczów, tak samo jak niedobór zdrowych składników (np. zdrowych kwasów tłuszczowych, zawartych w migdałach, oleju rzepakowym, oliwie czy tłustych rybach morskich) może odbić się nie tylko tu i teraz na odporności dziecka, ale zaważyć też w przyszłości na jego zdrowiu. 

Aby zapobiegać otyłości u dziecka, postaw przede wszystkim na jakość jedzenia – bardzo często otyłe dzieci mają niedobory ważnych składników w organizmie, przez co częściej chorują i paradoksalnie mają mniej energii. (Czytaj także: Polskie dzieci tyją na potęgę – mówi ekspert).

– Genetyka to mniej więcej 30 proc. tego, co może na nas oddziaływać. Reszta to środowisko – mówi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, ekspertka programu żywieniowego VitaMenu*. – Bardzo często otyli rodzice, mający otyłe dzieci mają niewłaściwi styl życia i ten styl życia przekładają na swoje dzieci. Są badania, że ok. 60 proc. osób zachowuje swoje wzorce żywieniowe z dzieciństwa!

Posłuchaj wypowiedzi dr Agnieszki Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia:Dlaczego w 2014 r. zmieniono schemat żywienia dzieci? – Wyjaśnia specjalista ds. żywienia, prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

*Program VitaMenu to program żywieniowy, oferujący gotowe receptury do przygotowania odpowiednio zbilansowanych posiłków, które uwzględniają wiek dzieci – zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia. Powstał dzięki współpracy platformy HelpFood Pomocna Żywność z Fundacją „Centrum Rozwoju Medycyny”. Patronuje mu m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Agata
Agata | 2014-09-03 07:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Według mnie jeśli od małego uczy się dziecko zdrowych nawyków to i potem nie ma się co martwić czy dziecko będzie otyłe...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?