Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.

separator
Wyślij e-mailem
alergie krzyżowe, jabłka, alergia na jabłka, uczulenie na owoce, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Owoce pestkowe (jabłko, gruszka)

Uczulenie na owoce, takie jak jabłko czy gruszka, często występuje w parze z reakcją uczuleniową na pyłek brzozy (sprawdź: kalendarz pylenia roślin). Rzadziej towarzyszy mu alergia na pyłki traw i zbóż, bylicy, ambrozji oraz niektórych owoców i warzyw. Objawy uczulenia występują zwykle po zjedzeniu świeżych owoców. Jeśli je ugotujemy, upieczemy reakcja nie powinna się pojawić, ponieważ alergeny są wrażliwe na wysoką temperaturę. Warto wiedzieć, że jedzenie obranych owoców wywołuje słabsze objawy, ponieważ najwięcej alergenów jest tuż pod skórką. Czasem może zdarzać się alergia tylko na jabłka bez objawów krzyżowych z pyłkami czy innymi pokarmami.

Newsletter rozwoju dziecka

miesiąca życia dziecka
X

Newsletter rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu

Zaakceptuj, aby się zapisać

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?