Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.

separator
Wyślij e-mailem
alergie krzyżowe, brzoskwinia, alergia na brzoskwinię, uczulenie na owoce, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Owoce pestkowe (śliwka, brzoskwinia)

Szczególnie silnym alergenem jest brzoskwinia. Może wywoływać zespół alergii jamy ustnej (AOS). Jego objawem jest pojawiający się po zjedzeniu owocu świąd czy obrzęk w jamie ustnej. Jeśli dwie godziny po zjedzeniu brzoskwini mocno się zmęczymy, może dojść także do wstrząsu anafilaktycznego. Uczulenie na śliwkę czy brzoskwinię może towarzyszyć alergii na niektóre pyłki (patrz: tabelka niżej). Razem z nim może również występować alergia krzyżowa na jabłka, gruszki, orzechy oraz lateks, która nosi nazwę zespołu lateksowo-owocowego. Alergię krzyżową wywołują podobne uczulające białka, które zawierają wymienione produkty. Warto wiedzieć, że najsilniej alergizują owoce jedzone ze skórką.

Newsletter rozwoju dziecka

miesiąca życia dziecka
X

Newsletter rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu

Zaakceptuj, aby się zapisać

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?