Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czego nie wiesz o owsikach? [WIDEO]

| aktualizacja: 28.04.2017 | 0

Owsica to bardzo częsta choroba u małych dzieci i niezwykle łatwo się nią zarazić. Musisz być na to przygotowana. Czy można zarazić się owsikami w piaskownicy lub od zwierząt domowych? Takie rzeczy warto wiedzieć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Owsica to wstydliwa choroba i trudno się o niej mówi. Ale aż 60 proc. rodziców przyznaje, że ich dziecko miało kiedyś owsiki.

Co to są owsiki?

Owsik to 1-centymetrowy pasożyt  z gatunku nicieni, który wywołuje owsicę. Najczęściej chorują na nią małe dzieci, które chodzą do żłobków lub przedszkoli. Jednak zachorować można w każdym wieku.

Dlaczego to dzieci łatwo zarażają się owsicą?

Owsicą najłatwiej zarażają się małe dzieci, bo nie mają jeszcze wyrobionych prawidłowych nawyków higienicznych, m.in. częstego mycia rąk. Najłatwiej można zarazić się jajami owsików, które są przenoszone pod paznokciami dziecka, a także m.in. za pośrednictwem zabawek, pościeli, ręczników.

Zobacz też: Po czym poznać, że dziecko ma owsiki?

Jak nie można zarazić się owsikami?

O owsikach krąży mnóstwo mitów. Na przykład, że owsikami można zarazić się od kota lub psa albo innego zwierzątka domowego. Tymczasem to nieprawda, bo na owsicę chorują tylko ludzie. Równie nieprawdziwe jest to, że łatwo można się nią zarazić w piaskownicy. Również niemyte owoce nie są źródłem owsików, choć mogą na nich osiąść jaja unoszące się w powietrzu i w ten sposób dostać się do przewodu pokarmowego człowieka.

Czy owsicy można zapobiegać?

Tak i wcale nie jest to takie trudne. Najważniejsze, by:
  • często myć dziecku ręce, zwłaszcza przed posiłkami i po powrocie ze żłobka
  • uczyć malucha, by nie wkładał do buzi rączek, kredek czy zabawek
  • krótko obcinać paznokcie dziecku 

Zobacz też: Jak walczyć z owsikami?
 
Choć rozmowa o owsikach jest trudna, to jeśli stwierdzisz, że twoje dziecko ma owsiki, poinformuj o tym w żłobku lub przedszkolu, bo to może zapobiec roznoszeniu się owsicy na inne dzieci.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?