Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co robić, gdy zbliża się poród

| aktualizacja: 10.12.2013 | 1

Pierwsze skurcze nie oznaczają natychmiastowego porodu. Przeciwnie, warto zachować spokój, prowadzić normalny tryb życia i... ćwiczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
ciąża, zegar, brzuch
Podczas fazy utajonej porodu odczujesz pierwsze skurcze i zauważysz pierwsze oznaki sygnalizujące rozpoczęcie się całego procesu. Skurcze macicy pojawiają się w dniach poprzedzających poród, trwają przez parę godzin, a nawet cały dzień. Wygląda to tak, jakby macica przeprowadzała próbę generalną przed samym porodem.

Skurcze sygnalizujące poród

Pierwsze skurcze nie oznaczają jednak natychmiastowego porodu; przeciwnie, należy zachować spokój i prowadzić normalny tryb życia. Poniżej przedstawiamy kilka zasad wartych zapamiętania podczas tego etapu:
  • przygotuj rzeczy potrzebne ci podczas porodu lub te, które zabierzesz do szpitala,
  • jeżeli postanowiłaś rodzić w szpitalu, kontroluj częstotliwość skurczów. Odpowiednim momentem, żeby się tam udać, jest (teoretycznie) chwila, kiedy trwają 40-45 sekund i pojawiają się co 4-5 minut. Jeżeli pojedziesz zbyt wcześnie, oczekiwanie na poród będzie ci się dłużyć. Poza tym, jeżeli oznaki rozpoczęcia akcji porodowej będą nikłe, mogą odesłać cię do domu. Jadąc do szpitala, pamiętaj o odpowiednim oddychaniu przy każdym skurczu.

Co robić, oczekując na poród?

Rób to, co zwykle, chyba, że pojawi się krwawienie lub odejdą wody płodowe.

Spaceruj i ogranicz ćwiczenia rozciągające do tych najprostszych.

Odpręż się, ale unikaj forsownego rozciągania i opierania się na plecach.

Weź relaksującą kąpiel, ale pamiętaj, żeby woda była letnia; gorąca sprawi, że poczujesz się zmęczona.

Jeżeli jesteś głodna, zjedz coś dobrego; potrzebujesz energii i odpowiedniego poziomu cukru. Pamiętaj jednak, żeby jeść potrawy lekkostrawne. Jeżeli czujesz się nadmiernie pobudzona, możesz przygotować sobie napar z rumianku.

Spróbuj spać lub odpoczywać między skurczami. Jeżeli pojawią się w nocy i nie będziesz mogła spać, nie denerwuj się i po prostu staraj się zrelaksować, delikatnie głaszcząc się po brzuchu, lub zdrzemnij się (pamiętaj o przyjęciu możliwie najwygodniejszej pozycji, ale nie leż na plecach).

Zobacz, jak wygląda poród.

Jeśli podczas poprzedniej lub poprzednich ciąż nie odczuwałaś skurczów przed porodem, postaraj się być w domu w terminie wyznaczonym na poród.

Jeżeli postanowiłaś rodzić w domu, zadzwoń do położnej lub prowadzącego cię lekarza; przyjadą i ocenią sytuację.

Jeżeli zamierzasz rodzić w szpitalu, zadzwoń do lekarza, żeby przyjechał cię zbadać i poinformował, kiedy masz zgłosić się na izbę przyjęć.


Jakie są pierwsze objawy porodu? Wyjaśnia ginekolog:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

sylwia
sylwia | 2014-10-31 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

5 rzeczy które musisz zrobić zanim zostaniesz rodzicem! Dodałabyś jeszcze jakiś punkt? minimki.pl/lifestyle/5-rzeczy-ktore-musisz-zrobic-zanim-zostaniesz-rodzicem/

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?