Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Palenie a ciąża

| aktualizacja: 20.04.2009 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dłoń, papieros, popielniczka, kobieta, ręka
Jesteś w ciąży, a mimo to nie możesz zerwać z nałogiem palenia? Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą Twojemu dziecku oraz jak możesz pozbyć się nałogu?
Jeśli jesteś palaczką to przyjmij do wiadomości to, co zapewne słyszałaś już dziesiątki razy: kiedy Ty palisz, Twoje dziecko pali razem z Tobą!

Wiele przyszłych matek zgasiło ostatniego papierosa z chwilą, gdy dowiedziały się, że są w ciąży; niestety, dla innych nie było to takie łatwe. Jeśli i Ty do nich należysz, przeczytaj parę słów o tym, jakie konsekwencje grożą Twojemu dziecku, jeśli nie rzucisz palenia podczas ciąży.

Wpływ tytoniu na dziecko

Szkodliwe związki dymu papierosowego dostają się do krwioobiegu matki, a potem do dziecka, czyniąc w obu szkody, które nie mijają z końcem ciąży, a dziecko ich konsekwencje ponosi nawet po urodzeniu.

→ Palenie w ciąży:
- zakłóca rozwój systemu nerwowego płodu, powodując zaburzenia w pracy serca i złe dotlenienie,
- zakłóca rozwój mózgu płodu,
- spowalnia rozwój płodu: dziecko rodzi się przeciętnie o 200-500 g lżejsze, zależnie od liczby wypalanych papierosów - im więcej papierosów, tym mniejsze dziecko,
- zwiększa prawdopodobieństwo deformacji, takich jak np. rozszczep podniebienia,
- zakłóca prawidłowy rozwój łożyska,
- powoduje odklejenie się łożyska, zwiększa prawdopodobieństwo poronienia, przedwczesnego porodu, a w najgorszym wypadku może prowadzić do śmierci dziecka podczas porodu.

→ Straty dla dziecka:
- mogą się zmniejszyć jego możliwości intelektualne i ucierpieć system odpornościowy,
- zwiększa się ryzyko nagłej śmierci,
- zwiększa się ryzyko powikłań dróg oddechowych: astmy, zapaleń oskrzeli, infekcji ucha. Wszystkie te komplikacje, związane ze zdrowiem dziecka, nie znikają po porodzie; niebezpieczeństwo będzie istniało cały czas. Może się zdarzyć, że w dzieciństwie czy okresie dorastania dziecko będzie bardziej podatne na infekcje, choroby dróg oddechowych i nowotwory. Duża liczba chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży ma związek z paleniem papierosów przez ich matki w okresie, gdy były w ciąży.

Jak rzucić palenie w ciąży
Jeśli naprawdę chcesz rzucić palenie, musisz zacząć od trzech zasadniczych kroków: podjąć decyzję, ustalić datę (i za nic jej nie zmieniać), poinformować o tym fakcie swoje otoczenie i poprosić o wsparcie. Jeśli Twój partner pali, poproś go bardzo stanowczo o wsparcie Twoich wysiłków; może zechce się przyłączyć?

Uzależnienie fizyczne

Początkowo może być Ci trudno, ale powoli wszystko się unormuje. Największym problemem jest uzależnienie psychiczne. Poszukaj tej najistotniejszej przyczyny, dla której chcesz rzucić palenie. Pamiętaj o swoim dziecku. Zrób sobie tablicę z pozytywnymi przemyśleniami i przyklej do niej zdjęcie dziecka. Trzymaj ją w strategicznych miejscach w domu, w samochodzie...
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?