Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Co zapamięta Twoje dziecko?

| 16.01.2008, aktualizacja: 23.09.2015 | 4

Czy dziecko pamięta cokolwiek z okresu, gdy było jeszcze w brzuchu mamy? Czy po latach przypomni sobie, co dostało na 2. albo 3. urodziny? Dlaczego zabawka, która leżała w szafie, po tygodniu jest „nowa”?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
fot. Edipresse

Usiądź wygodnie w fotelu i sięgnij pamięcią wstecz tak daleko, jak potrafisz. Co pamiętasz z wczesnego dzieciństwa? Ile mogłaś mieć wtedy lat? Prawdopodobnie 4., może 3., ale raczej nie mniej! Podobnie będzie z Twoim dzieckiem.

Jednak uwaga:  to, czego dziecko nie zapamięta, i tak będzie miało ogromny wpływ na jego życie!

Amnezja dziecięca

To, co wydarzyło się w ciągu kilku pierwszych lat życia, jest objęte tak zwaną amnezją dziecięcą – wyjaśnia profesor Maria Jagodzińska, psycholog, autorka książki „Rozwój pamięci w dzieciństwie”.

Jak wyjaśnia pani profesor, jedną z podstawowych przyczyn amnezji dziecięcej jest dziecięcy sposób odbioru świata: mały człowiek nie potrafi zrozumieć, uporządkować i nazwać tego, co się wokół niego dzieje, a co za tym idzie „zapakować” doświadczeń do odpowiednich „szufladek” w umyśle.
 
Druga ważna przyczyna:  małe dziecko nie ma jeszcze poczucia własnego „ja”, co utrudnia gromadzenie wspomnień.  Z badań wynika, że jedynacy sięgają pamięcią wstecz dalej niż ludzie, którzy mają rodzeństwo.
Dzieje się tak, ponieważ nie mając konkurencji w postaci brata czy siostry wcześniej nauczyli się odróżniać siebie od reszty świata, a więc wcześniej mogli zacząć gromadzenie swoich osobistych wspomnień.

Zapomniane, ale ważne

Zapomniane zdarzenia nie ulatniają się z umysłów bez śladu.

Jednym z największych paradoksów związanych z ludzką pamięcią jest to, że choć nie pamiętamy pierwszych trzech, czterech lat naszego życia, to właśnie zdobyte wówczas doświadczenia w dużej mierze nas kształtują – wyjaśnia profesor Maria Jagodzińska.

Zapomniane wspomnienia wpływają na nasze decyzje, wybory, decydują o tym, jacy jesteśmy, jaki mamy stosunek do innych, co lubimy. Na przykład boimy się psów, ale nie pamiętamy, że kiedyś nastraszył nas Burek sąsiada. Lubimy zapach pieczonych jabłek, choć nie umiemy sobie przypomnieć babcinej szarlotki.

Podobnie jest z innymi, o wiele ważniejszymi sprawami, np. poczuciem bezpieczeństwa. Gdy reagujesz na płacz niemowlęcia, kodujesz w jego umyśle informację: „Nie jestem bezradny. Było mi źle, więc zawołałem mamę i ona przyszła, by mi pomóc. Poradziłem sobie!”.

Tak, to prawda: Twoje dziecko nie będzie pamiętało, że wstawałaś do niego w nocy. Ale będzie wierzyło we własne siły i czuło się w świecie bezpiecznie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Michał
Michał | 2015-02-05 22:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Całkowicie nieprawdziwy artykuł i stwierdzenia. Dużo osób w tym ja bez problemu pamięta swoje życie jak miało 1 rok, a dwa lata bez problemu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | Michał | 2015-05-01 20:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pamiętasz "z głowy" czy pamiętasz bo "mama/babcia mówiła, że..."? Osobiście pamiętam tylko te sytuacje, które z jakichś powodów wywarły na mnie - małej dziewczynce - olbrzymie wrażenie, np. dzień, gdy tata zabił ostatnią kurę ;)
Sądzę, że często wydaje nam się, że pamiętamy coś z wczesnego dzieciństwa, bo regularnie nam opowiadano o jakimś zdarzeniu, pokazywano zdjęcia bądź filmy - i w ten sposób owe zdarzenie zapisało się w pamięci na stałe.

Odpowiedz

bakoma
bakoma | Michał | 2016-07-07 23:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba Ty....no ja nic nie pamietam.

Odpowiedz

Jhn
Jhn | Michał | 2016-09-26 23:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawe..

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?