Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co pamięta niemowlę? Najnowsze doniesienia naukowców

| aktualizacja: 23.11.2013 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko, dziecko tygodnia, niemowlę, Julia
Choć do niedawno sądzona, że niemowlęta niczego nie zapamiętują, najnowsze badania zmieniają ten pogląd. Zobacz, jak to wykorzystać w praktyce.
Okazuje się, że nawet bardzo malutkie dzieci zapamiętują ważne wydarzenia ze swojego życia. Choć psychologowie twierdzą, że z pierwszych trzech lat życia człowiek nie pamięta nic, to przecież doświadczenia z dzieciństwa mają trwały wpływ na psychikę. Spróbowano wyjaśnić ten paradoks.

Co nowego odkryto na temat pamięci niemowlaka?

Zespół badaczy z Duke University wykazał, że niemowlęta mają i przechowują wspomnienia. Półroczne dziecko zapamiętuje coś na mniej więcej dobę. Większość dzieci do ósmego miesiąca tworzy wspomnienia równie łatwo jak dorośli. Są one jednak bardzo kruche. Zdolność pamiętania w ciągu pierwszych 18 miesięcy stopniowo się wydłuża. Ale małe dzieci zapominają banalne zdarzenia szybciej niż dorośli i starsze maluchy. Prawdopodobnie przyczyną braku wczesnodziecięcych wspomnień jest właśnie szybsze zapominanie niż trudności z zapamiętywaniem.

Jak wykorzystać najnowsze doniesienia naukowców?

Choć maluchy pamiętają krótko, to wyróżniające się zdarzenia z przeszłości mogą zachować w pamięci na dłużej – mówi dr Aleksandra Jasielska, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Warto, by rodzice wzięli to pod uwagę!


td_dopisek.gif

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

nika
nika | 2014-03-01 19:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Choć psychologowie twierdzą, że z pierwszych trzech lat życia człowiek nie pamięta nic..." - to bardzo ograniczające/uogólniające stwierdzenie na psychologów. Jestem psychologiem i wręcz uważam przeciwnie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?