Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Bierzesz paracetamol w ciąży? Możesz zaszkodzić dziecku!

| aktualizacja: 02.11.2017 | 3

Należy do grupy leków uznawanych za bezpieczne dla przyszłych mam. Okazuje się jednak, że przyjmowanie go przez około miesiąc może zwiększyć ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Paracetamol w ciąży
fot. Fotolia
Naukowcy z Norwegian Institute of Public Health in Oslo sprawdzili, jaki wpływ na dzieci ma paracetamol przyjmowany przez ich mamy w trakcie ciąży. Jak się okazało zażywanie tych środków przeciwbólowych przez kobiety spodziewające się dziecka przez około miesiąc, zwiększa ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie.

Jednak groźny dla płodu?

Paracetamol, ze względu na niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy do grupy leków bezpiecznych w ciąży. Najnowsze doniesienia mogą sugerować, że wcale tak nie jest. Z danych opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma "Pediatrics" wynika, że ryzyko wystąpienia ADHD zwiększa się u dziecka, którego mama regularnie przyjmowała paracetamol.

Znaczenie ma długość stosowania leków

Naukowcy przebadali 112 973 dzieci, w tym 2 246 ze zdiagnozowanym ADHD, a także 95 242 matek i 75 217 ojców. Prawie połowa kobiet biorących udział w badaniu (47 proc.) przyznała, że w ciąży przyjmowała paracetamol. 27 proc. z przebadanych kobiet sięgnęło po lek w jednym tylko trymestrze, 16 proc. - w trakcie dwóch trymestrów, a 4 proc. w każdy z trzech trymestrów. Badania wykazały, że ryzyko urodzenia dziecka z ADHD było większe o 7 proc., u kobiet, które zażywały paracetamol w trakcie dwóch trymestrów – o 22 proc., a u kobiet, które sięgnęły po tę substancję na przestrzeni całej ciąży – o 27 proc. Natomiast przyjmowanie tych środków przeciwbólowych ponad 29 dni w ciąży zwiększyło ryzyko wystąpienia ADHD aż 220 proc.!

Nie wszyscy są jednak przekonani do wyników badań norweskich naukowców. Badacze nie wzięli pod uwagę np. że ciężarne, które muszą przyjmować paracetamol, cierpią na jakąś poważną chorobę, i to ona może być bezpośrednią przyczyną zwiększonego ryzyka wystąpienia ADHD, a nie samo zażywanie środków przeciwbólowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to pierwsze doniesienia sugerujące, że stosowanie paracetamolu w ciąży może być szkodliwe dla dziecka.

A wy brałyście paracetamol w ciąży? Napiszcie w komentarzu.

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Mta
Mta | 2017-11-10 16:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A Ja często mam migreny w ciąży i neurolog powiedziała ze mogę spokojnie wsiąść paracetamol i że nie zaszkodzi to dziecku. Wrecz mi powiedziała że mój. ból jest bardziej szkodliwy dla dziecka niz sam lek bo matka wtedy się denerwuje, źle czuje.

Odpowiedz

Milka
Milka | 2017-11-03 09:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A gdzie moj komentarz?


Odpowiedz

Jola
Jola | 2017-11-02 22:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja biore co prawda to moja 3 ciaża ale w tej jedynie biore tabketki przeciw bolowe gdyż mam okropne bóle pachwin wiedz wstawanie chodzenie czy obrucenie sie na bok jest bolesne bol głowy też czesty mam. Wiedz 2 tabletki dzienie biore czasem wiecej gdy bol jest niedozniesienia. Biore go już od kilku tygodni. Wiadomos o tym że paracetamol szkodzi zaniepokoiła mnie i mam nadzieje że dziecko niebedzie mniało żadnych problemów zdrowotnych przez zarzywanie tego leku .

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?