Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pasożyty u dzieci

| aktualizacja: 24.09.2015 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
dziecko, dziewczynka
Na pytania odnośnie pasożytów najczęściej występujących u dzieci. Skąd się biorą i jak je leczyć? Odpowiada pediatra.
Słyszałam, że małe dzieci bardzo często zakażają się lambliami. Skąd się to bierze i jak się leczy?

Odpowiedź: Lamblie to rodzaj pasożytów. Szczególnie narażone są na nie małe dzieci, które bawią się w piaskownicach albo przebywają w miejscach, w których nie przestrzega się higieny osobistej (maluchy najczęściej zakażają się, zjadając niedokładnie umyte owoce lub wkładając do buzi zabawki, na których są cysty lamblii). Większość zakażeń nie daje żadnych objawów. Dzieci są jedynie nosicielami pasożytów i mogą „przekazać” je innym. W sprzyjających warunkach lamblie przywierają do śluzówki jelita, drażnią i uszkadzają nabłonek. Ich obecność w konsekwencji może doprowadzić nawet do częściowego zaniku kosmków jelita cienkiego, zapalenia jelit oraz zaburzeń trawienia. Aby stwierdzić obecność lamblii w organizmie, konieczne jest badanie kału na obecność cyst. Leczenie lambliozy powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. Dziecku podaje się odpowiednie antybiotyki. Zwykle zaleca się powtórzenie kuracji po 7–14 dniach przerwy, by usunąć wszystkie pasożyty obecne w przewodzie pokarmowym. Zaleca się także zbadanie całej rodziny. W przypadku potwierdzenia lambliozy powinno się leczyć jednocześnie wszystkich zarażonych, niezależnie od tego, czy mają objawy, czy nie. Zadbaj, by dziecko umyło ręce zawsze po zabawie w piaskownicy najczęściej występujące pasożyty u dzieci.
 
Najczęściej występujące pasożyty u dzieci
RODZAJ
OBJAWY
DROGA ZAKAŻENIA
Lamblie
Bóle brzucha po posiłku, odbijanie, wzdęcia i nudności, chudnięcie, biegunki, nietolerancja laktozy (cukru mlecznego), niedokrwistość, żółtaczka. Połknięcie cyst znajdujących się na rękach, owocach, naczyniach i sztućcach.
Owsiki
Świąd odbytu, szczególnie w nocy, moczenie nocne, bezsenność, pobudliwość, bóle głowy, rozdrażnienie, brak apetytu, zapalenie wyrostka robaczkowego. Połknięcie jaj, które mogą znajdować się w kurzu, na rękach, za paznokciami.
Glista ludzka
Nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, osłabienie, brak apetytu, bóle głowy, rozdrażnienie, bezsenność, świąd skóry, duszności przypominające ataki astmy. Spożycie surowych jarzyn lub owoców rosnących na ziemi nawożonej ludzkimi fekaliami.
Tasiemce
Bóle brzucha, nudności, okresowe wymioty, nadmierne łaknienie, osłabienie, utrata masy ciała. Rzadziej obserwuje się objawy alergiczne oraz świąd odbytu. Spożycie surowego mięsa wołowego zawierającego tzw. wągry – larwy tasiemca.

 
Syn narzeka na obrzęk i ból kolana. Lekarz podejrzewa boreliozę. Jak to możliwe, że nie zauważyłam rumienia?

Odpowiedź: Dzieci są aktywne, narażone na częste urazy i stłuczenia, dlatego obrzęk i ból kolana nie są rzadkością. Nie należy jednak tego lekceważyć, zwłaszcza gdy pociecha kuleje lub ma trudności z chodzeniem. Zdarza się, że przyczyną kłopotów jest zakażenie wywołane bakteriami przenoszonymi przez kleszcze (np. właśnie borelioza). Zapalenie stawu w takim przypadku pojawia się po kilku tygodniach od ukąszenia. Nie zawsze poprzedza je rumień. Czasem rumień można przeoczyć, gdy jest bardzo mały lub znajduje się w nietypowym miejscu. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona badaniem krwi, leczenie prowadzi się w szpitalu. Należy unieruchomić chorą nogę, stosując lekki gips, i podawać dziecku antybiotyki zwykle nie krócej niż dwa, trzy tygodnie. Długość leczenia ustala lekarz prowadzący. Ale ból i obrzęk kolana może też świadczyć np. o reumatoidalnym zapaleniu stawów. W tym przypadku trzeba jak najszybciej skontaktować się z reumatologiem.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

ara781
ara781 | 2017-02-19 11:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Córka 8 lat od jakiegoś czasu co jakiś czas mówi że jest jej niedobrze,wcześniej miała sen że się dusiła gumą nie chciała jeść bo się bała co to może być na tle nerwowym co robić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

asia
asia | ara781 | 2017-11-17 10:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

i co zrobiliście? jakieś badania? u nas teraz to samo...:-(

Odpowiedz

mała
mała | 2012-09-23 12:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

morze może mieć pasożyty ;)

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2009-04-27 10:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

syn ma przewlekły kaszel. czy to prawda że morze mieć pasożyty.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?