Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

"Patrzą prosto, nie wydają dźwięków i nie wykonują ruchów" - kontrowersyjny regulamin w legnickiej podstawówce.

| aktualizacja: 11.03.2015 | 7

Kontrowersyjny regulamin, wiszący na drzwiach klas w Szkole Podstawowej nr 2 w Legnicy, reguluje w najdrobniejszych szczegółach sposób wchodzenia do klasy, nawet to, gdzie dziecko ma patrzeć. Komentarze w sieci: "To chore."

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dziecko, chłopiec, nastolatek, szkoła
fot. fotolia

"Uczniowie stoją, nie stykają się, mają plecaki położone na ziemi tuż przy prawej nodze, ręce ułożone są wzdłuż tułowia, patrzą prosto, nie wydają dźwięków i nie wykonują ruchów" –  mówi punkt 3 regulaminu wchodzenia do klasy, obowiązującego w Szkole Podstawowej nr 2 w Legnicy.

Jak wygląda regulamin w legnickiej podstawówce?

Regulamin liczy 10 punków.  Dalej jest w nim mowa o tym, że  "od momentu ustawienia, czyli od stanu możliwego do zaakceptowania (patrz pkt 3.) nauczyciel odlicza minutę. Jeżeli uczniowie w ustawieniu wytrzymają minutę, nauczyciel zaczyna wpuszczać kolejne osoby do klasy. Wpuszcza pierwszą osobę. Pierwsza osoba wchodzi, zajmuje miejsce i siada. Następnie wchodzi kolejna osoba etc. "

Nauczyciel wpuszcza do klasy tylko te osoby, które zachowują się zgodnie z regulaminem. Pozostałe mają czekać. Nauczyciel wyznacza im kolejną minutę.  Ostatecznie wpuszcza je jednak do klasy.

"Jeżeli podczas procesu wchodzenia, któryś z uczniów odezwie się, uczeń powraca na swoje miejsce i stoi zgodnie z pkt. 3"

Gdy uczniowie już siedzą w ławkach, nauczyciel odczytuje regułkę "Uczeń za swoje dobre zachowanie jest nagradzany. Opłaca się dobrze zachowywać" i rozdaje grzecznym dzieciom żetony, które później wymieniane są na nagrody, np. odroczenie zadania domowego.

Tak wygląda kontrowersyjny regulamin (fot. www.legnica.naszemiasto.pl)


Co internauci sądzą o regulaminie?

"To chore!", "Jak w kolonii karnej", "Jak w wojsku", "To jak tresura psów. Posłuszny, dostaje nagrodę"  "[Ten regulamin - przyp. red.] utrwala przekonanie, że dobre zachowanie nie jest naszym obowiązkiem, tylko sposobem na zdobycie nagrody"  –  komentują ludzie, których ten regulamin oburza. Zrobiło się o nim głośno poza szkołą, także w mediach (jako pierwszy napisał o tym portal legnica.naszemiasto.pl) i na Facebooku, gdzie regulamin jest udostępniany na potęgę.

Niektórym osobom sytuacja w legnickiej podstawówce skojarzyła się to tak:

Sztywno, równo i posłusznie
A do tego bez wahania
Dyscyplina, dyscyplina
To podstawa wychowania


Polecamy także: Co to znaczy "grzeczne dziecko"? Wywiad z supernianią

Dlaczego wprowadzono taki regulamin? Co na to kurator oświaty, fundacja "Dzieci Niczyje" i psycholog? Czytaj na kolejnej stronie.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Misiek2
Misiek2 | 2015-03-12 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ten regulamin pisali psychologowie we współpracy z nauczycielami i rodzicami dzieci. To klasa gdzie jest duzo dzieci a ADHD, psychologowie doszli do wniosku ze dzieci potrzebują mieć jakiś sposób przejscia od lekcji do przerwy i odwrotnie. zanim napisze się tak jednostronnie, warto posłuchać drugiej strony. Zapytać, dlaczego i po co coś się robi, a nie gonić za sensacją

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

cat
cat | Misiek2 | 2015-04-11 02:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zanim sie skomentuje, moze warto przeczytac? jest druga strona, Misku 2

Odpowiedz

cat
cat | Misiek2 | 2015-04-11 02:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jest w tekscie odpowiedzi, dlaczego. ale mnie to nie przekonuje.

Odpowiedz

bej
bej | Misiek2 | 2015-04-16 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

druga strona zostala wysluchana, ale mnie to nie przekonuje. wytresują te dzieci w szkole, będą reagowaly jak psy Pawlowa na gwizdek, a co poza szkołą? Naprawdę nie widzisz w tym nic zlego, Misiek2? Czy zgodzilbys się (zgodzilabys się), zeby twoje dziecko bylo tak traktowane? poza tym to nie ejst szkola specjalna, tylko czesc klas terapeutycznych, a wszystkie dzieci mają wchodzic wlasnie w taki sposob

Odpowiedz

lary
lary | 2015-03-11 09:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co będzie poza szkołą? Jak nie będzie żetonów??? Czy dyrekcja, wprowadzając taki regulamin pomyślała o tym? A może nie chodziło o wychowanie, tylko o to, by w szkole dzieci były "grzeczne", a to co się będzie działo poza nią nieważne...

Odpowiedz

bej
bej | 2015-03-10 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dlaczego rodzice nie interweniowali?

Odpowiedz

dezerter
dezerter | 2015-03-10 18:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

patrząc na pokolenie, wychowane w tamtych czasach (jestem z rocznika 1990) dostrzegam wszystkie te ohydne, drobnomieszczańskie cechy, wliczając w to hipokryzję, fałszywą pruderię, zachłanność, zakłamanie oraz przenoszenie tychże na następne pokolenie. musztra i kreowanie posłusznych lemmingów to nienajlepszy sposób na radzenie sobie z niesforną młodzieżą. podejście PARTNERSKIE, pedagogiczne, wzajemny szacunek, konsekwencja i własna nienaganna postawa - tego brakuje wychowawcom. dziecko jest tylko dzieckiem, nigdy nie powinno za to przepraszać. a jak dorosły nie ma pojęcia o nietoksycznym wychowawstwie, nie powinien garnąć się do pracy z dziećmi. to one są przyszłością narodu. czy naprawdę chcemy armii klonów-niewolników na usługach władzy i kapitału? czy to spełnienie pedagogicznych marzeń kadry z legnicy? wstyd.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?