Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

PESEL na legitymacji? Sprawdź, by po wakacjach dziecko nie wróciło z mandatem

| aktualizacja: 30.06.2015 | 2

Sprawdź przed wakacjami, czy twoje dziecko ma na legitymacji wpisany numer PESEL. Nie wszystkie szkoły pamiętały dostosować się do nowych przepisów ministerstwa edukacji.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia.pl
Zgodnie z nowymi przepisami, od stycznia 2015 roku uczniowskie legitymacje muszą zawierać numer PESEL. Ma to ułatwić korzystanie m.in. z systemu e-WUŚ. Ale okazuje się, że nie wszystkie szkoły ten numer do legitymacji wprowadziły. I tu ciężar wiedzy i odpowiedzialności spoczywa na rodzicach, którzy muszą upominać się, o wydanie nowej – ważnej legitymacji, albo uzupełnionej starej. Bez tego dziecko może mieć problem z nabyciem ulgowego biletu.

Rodzice sceptyczni wobec pomysłu ministerstwa

Jednak rodzicom nie do końca pomysł ministerstwa przypadł do gustu. Rodzice mają obawy, że wpisanie w legitymację numeru PESSEL może doprowadzić do kłopotów. Bowiem nasze roztargnione pociechy często gubią legitymację, co może doprowadzić do wykorzystania ich danych przez niepowołane osoby.
Jednak, jak się okazuje, nowe legitymacje wymagane są przez przewoźników, m.in. PKP. Dokumenty bez PESEL-u mogą sprawić kłopot przy wystawieniu biletów ze zniżką. W wakacje zatem mogą posypać się mandaty.
 

GIODO: dane na legitymacji mają potwierdzać tożsamość dziecka


Ministerstwo edukacji tłumaczy, że o taką zmianę prosiło ministerstwo zdrowia, bo PESEL ma ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej.
W tej sprawie głos zabrał także Generalny Inspektor Danych Osobowych. Jego zdaniem, cel wydania legitymacji nie uzasadnia ujawnienia na niej PESEL-u. Legitymacja ma bowiem poświadczać fakt uczęszczania ucznia do szkoły oraz jego uprawnienia do ulg przejazdowych, a oba te cele były do tej pory przez dokument spełniane.

Polecamy: Jak wyrobić dziecku dowód osobisty?
 
Źródło: Radio trójka, TVP Info

Drodzy rodzice wiedzieliście o tym? Piszcie, czy w legitymacjach waszych dzieci, macie wpisany PESEL? Co o tym sądzicie?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Agula
Agula | 2015-07-01 12:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wpisałam sama ten PESEL bo dziecko jedzie na obóz a szkoła się skończyła. Nikt nas o czasie nie poinformował.
Bzdury!!!! Durne przepisy i tyle, co ma PKP do numeru PESEL?

Odpowiedz

zagubiona
zagubiona | 2015-06-29 09:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko nie ma, a szkoła się już skończyła. I co teraz mam zrobić?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?