Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alkohol a ciąża

| aktualizacja: 21.02.2014 | 0

Czy kobieta w ciąży może pić alkohol? Sprawdź, czy wypicie w ciąży lampki wina lub kufla piwa może zagrozić zdrowiu dziecka!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
alko214.jpgJestem w drugim trymestrze ciąży i zastanawiam się, czy mogę wypić od czasu do czasu lampkę czerwonego wina albo choć kufelek piwa. Elżbieta

Nie wolno pić alkoholu w ciąży! Taką postawę promuje m.in. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych swoją akcją „Ciąża bez alkoholu”. Stwierdzenie, że kieliszek czerwonego wina wpływa korzystnie na morfologię krwi, to mit. Jeśli przyszła mama pije, to stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak u kobiety. Ryzyko poronienia wzrasta dwu-, a nawet czterokrotnie.

Nadużywanie alkoholu doprowadza do wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego (angielski skrót FAS), to znaczy zniekształcenia twarzy, wady kończyn, serca i układu moczowego. Przy spożywaniu mniejszych ilości alkoholu dziecko może być opóźnione w rozwoju umysłowym i fizycznym. To nie wszystko. Na trzy miesiące przed planowaną ciążą przyszły tata powinien zrezygnować z picia alkoholu, bo może on spowodować uszkodzenie plemników.

dr n. med. Renata Jaczyńska konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska
Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?