Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak pielęgnować pępek noworodka?

| 29.01.2007, aktualizacja: 17.12.2013 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(11)
pielęgnacja pępka noworodka
fot. mat.arch.
Boisz się dotknąć małego kikuta pępowiny, który sterczy na brzuchu twojego dziecka? Spokojnie. Anna Kieżyńska, położna z I Kliniki Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu podpowiada, jak odpowiednio pielęgnować pępek noworodka, by nie dopuścić do bakteryjnego zakażenia.

Pielęgnacja pępka noworodka wcale nie jest taka trudna, a pozostałość pępowiny odpada zazwyczaj w ciągu 10-14 dni od urodzenia.

Uważaj na pępek noworodka

Zanim ułożysz noworodka na przewijaku, umyj ręce. Mów do dziecka i uśmiechaj się. Oczywiście jeszcze cię nie rozumie, ale twój głos wpływa na niego kojąco. Gdy niemowlak jest spokojny, wszystko przebiega sprawniej.
Pępuszka nie trzeba niczym smarować ani polewać. Goi się sam, a rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty. Całkowicie znika więc stres związany z przygotowywaniem i używaniem spirytusu salicylowego o odpowiednim stężeniu (kiedyś były takie zalecenia). Niezmienna jest tylko jedna zasada: zanim zabierzesz się do pielęgnacji pępuszka czy innych zabiegów przy maluszku –  najpierw umyj ręce!

Przeczytaj, jakie zdarzają się błędy w pielęgnacji niemowląt

Wietrz pępek noworodka

Powietrze przyspiesza gojenie, dlatego „wietrz” pępuszek podczas każdej zmiany pieluch. Nie smaruj go żadnymi maściami, nie pudruj, nie używaj niczego, czego nie zaleci położna lub lekarz. Jeśli nie ma wyraźnego polecenia, nie używaj gencjany – gdyby pojawiło się zaczerwienienie, trudno byłoby je zauważyć.
Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać przyschniętej resztki pępowiny. Poczekaj, aż sama odpadnie. Czasem, gdy pępowina jest gruba, trwa to dłużej niż „przepisowe” 10-14 dni. To nic niepokojącego.

Wybierz odpowiednią pieluchę dla noworodka

Załóż dziecku pieluszkę z dziurką na pępek (możesz ją wyciąć sama, pamiętaj jednak, żeby była duża – dzięki temu jej krawędź nie będzie drażniła skóry) albo wywiń brzeg pieluchy w taki sposób, by nie dotykał pępka. Potem ubierz dziecko albo opuść mu podniesioną podczas pielęgnacji koszulkę. Nie musisz okładać pępka gazikami, opatrunkami ani niczym innym. Wystarczy, że bawełniane ubranko będzie czyste.

Zobacz: pieluszki jednorazowe - test

Lecz stan zapalny pępka noworodka

Jeśli zauważysz, że wokół pępuszka pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, wydobywa się z niego podejrzany, nieprzyjemny zapach albo sączy się z niego krew lub ropa, jak najszybciej idź z dzieckiem, do położnej albo pediatry. Natomiast gdy pojawia się gorączka, a pępek wygląda bardzo brzydko, nie czekaj na rozwój wypadków – wezwij lekarza albo jedź z dzieckiem na ostry dyżur. Takie objawy mogą świadczyć o tworzeniu się stanu zapalnego, a tego nie można lekceważyć. Szybko trzeba podać dziecku odpowiedni lek!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Waldemarus
Waldemarus | 2011-08-03 22:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Poza tym najnowsze zalecenia pediatrów mówią również aby nie używać spirytusu do pielęgnacji pępka.

Odpowiedz

Huhtikuu
Huhtikuu | 2011-06-21 00:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn przyszedł na świat w Wielkiej Brytanii. Położne poradziły mi, aby pępek przemywać tylko wodą, wietrzyć i pilnować by pieluszka dziecka nie zahaczała o niego. Pępek ładnie się zagoił, a pępowina odpadła po tygodniu.

Odpowiedz

Blerva
Blerva | 2011-05-23 16:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najlepiej niczym nie smarowac a zwlaszcza spirytusem, ktory uszkadza gojaca sie tkanke... Pomyslcie, czy murzyniatka w Afryce maja spirytus...? A maja za to po 10 dzieci :) Poprostu nie moczyc w trakcie kompieli i podwijac pieluszke. Proste

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?