Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak pielęgnować roczne dziecko?

| aktualizacja: 25.03.2014 | 0

Nawet jeśli od urodzenia dziecka pilnowałaś niektórych rytuałów, po pierwszych urodzinach wszystko może się zmienić. Jednak pilnuj codziennej higieny. Zobacz, co trzeba robić.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Dziecko myje zęby
fot. Fotolia
Od urodzenia dziecka pilnowałaś codziennego rytuału: kąpiel, masaż z oliwką, nawilżanie noska i czyszczenie buzi gazikiem nasączonym Aphtinem. Czy rocznego smyka nadal trzeba tak pielęgnować?

Czy nadal masować i oczyszczać nosek?

Delikatny masaż po kąpieli przynosi same korzyści – uspokaja przed snem, przyspiesza perystaltykę jelit, itd. Dobra jest też sól fizjologiczna do oczyszczania noska dziecka, bo wypłukuje zanieczyszczenia, nawilża śluzówki noska, ułatwia oddychanie. Tak więc warto masować i nawilżać nosek dziecka.

Zobacz też: Szkoła Masażu część III: masaż plecków na dobry sen

Czy używać Aphtinu do przemywania jamy ustnej?

Nie widzę potrzeby stosowania Aphtinu do pielęgnacji jamy ustnej. Jest to lek i w dodatku dla starszych dzieci. Przed snem wystarczy dziecku wymyć ząbki szczoteczką – wciąż może to  być szczoteczka silikonowa, zakładana na palec rodzica, lub tradycyjną. Roczne dziecko może mieć już sześć mleczaków, o które koniecznie należy odpowiednio dbać.

Zobacz też: Dziecko u stomatologa

Odpowiada: Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog, specjalista chorób dziecięcych, pracuje w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?