Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Powiedz "nie" pieluszkowemu zapaleniu skóry!

| 13.08.2012, aktualizacja: 30.11.2016 | 0

Skóra na pupie Twojego maluszka jest zaczerwieniona, szczypie i piecze? To może być pieluszkowe zapalenie skóry. Dolegliwość może być groźna i jest zdecydowanie bardzo niekomfortowa dla dziecka. Dlatego trzeba się jak najszybciej z nią uporać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
noworodek, pieluszka, przewijanie
fot. Piotr Ratajski
Skóra pod pieluszką nie ma "łatwego życia". Praktycznie całą dobę dokładnie "ukryta", z małym dostępem tlenu (nawet, jeśli pieluszki są wykonane z przepuszczających go materiałów), a także narażona na kontakt z drażniącymi enzymami zawartymi w kupce i siusiu jest wyjątkowo podatna na podrażnienia. Problem ten nasila się u maluchów ze skłonnością do alergii (zwłaszcza tych z AZS). To u nich z pozoru zwykłe odparzenie, w łagodnej postaci, może zmienić się w uporczywe i trudne do leczenia. Dlatego tak ważna jest dokładna, staranna, regularna i troskliwa pielęgnacja skóry w "okolicy pieluszkowej".

Jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry?

Na pośladkach, w kroczu, czasem także w dolnej części brzuszka – a zatem w miejscach, w których pieluszka styka się ze skórą – pojawiają się czerwone zmiany. Początkowo wyglądają jak "klasyczne" podrażnienie. Jednak szybko ich kolor staje się bardzo intensywnie czerwony, a same zmiany zaczynają szczypać i piec. To pierwsza faza stanu zapalnego. W tym momencie trzeba zrobić wszystko, by zahamować jego rozwój – inaczej może dojść do powstania pęcherzyków, a same zmiany mogą zacząć się sączyć. To prosta droga, niestety, do tego, by na skórze pojawiły się pęknięcia, a za nimi owrzodzenia.

To nie tylko bardzo bolesne, ale i groźne, ponieważ przez naruszoną ciągłość skóry mogą do niej wniknąć bakterie i grzyby. Jeśli dołączy się zakażenie drożdżakowe, powstaną wypukłe, zaczerwienione guzki lub białe, wokół których jest czerwona plamka. Swoimi rączkami malec może przenieść zakażenie do ust – w takim wypadku pleśniawki praktycznie "murowane".

Jak uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry?

By uporać się z pieluszkowym zapaleniem skóry, a najlepiej do niego nie dopuścić(!), liczy się regularna, dokładna i kompleksowa pielęgnacja. Najważniejsze jest to, by:
  • Regularnie zmieniać dziecku pieluszkę (zobacz ekologiczne pieluszki jednorazowe, cena promocyjna: 34,99 zł), tak często jak będzie taka potrzeba – u noworodka może być to nawet 12 razy na dobę. Mokra pieluszka to drażniący kompres, będący swoistym "zaproszeniem" dla odparzeń.
  • Starannie oczyszczać strefę, która ukryta jest cały czas pod pieluszką. Idealnie sprawdzą się do tego nawilżane chusteczki (np. organiczne chusteczki Beaming Baby, cena promocyjna: 22,99 zł), które nie tylko dokładnie oczyszczają, ale i pielęgnują wrażliwą skórę malca.
  • Używać łagodnych środków myjących przeznaczonych dla niemowląt. Produkty dla dzieci powinny mieć pozytywną opinię autorytatywnych instytucji, nie zawierać barwników, czy alkoholu. W żadnym wypadku dla dzieci nieodpowiednie jest klasyczne mydło alkaliczne.
  • Często wietrzyć pupę. Przy każdym przewijaniu warto pozwolić maluszkowi, by poleżał chwilę bez pieluszki. Tlen to doskonały "sojusznik" w walce z podrażnieniami.
  • Zabezpieczać pupę, smarując ją kremem przeciw odparzeniom. Najskuteczniejsze są te, które w swojej formule zawierają tlenek cynku.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?