Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Pierwsza kąpiel noworodka

| aktualizacja: 23.07.2012 | 0

Noworodki na ogół uwielbiają kąpiel, ciepła woda rozluźnia i uspokaja. Kąpiel dziecka wcale nie wymaga od rodzica wielkich umiejętności.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(11)
edipresse.BPH006.jpg
fot. Edipresse
Noworodki na ogół uwielbiają kąpiel, ciepła woda rozluźnia i uspokaja. To kojące zakończenie dnia. I wcale nie wymaga od mamy wielkich umiejętności.

Noworodek może się co prawda denerwować podczas rozbierania, ale w wodzie zwykle cichnie. Jeśli jednak Twoje dziecko płacze, bo nie lubi kąpania, możesz kąpać je co dwa, trzy dni, a w pozostałe tylko dokładnie obmywać ciałko zmoczoną wściepłej wodzie myjką. Oto nasze rady na udaną toaletę.

Kup akcesoria do kąpieli noworodka

Możesz zdecydować się na najprostszą wanienkę (jest lekka, tania, da się ją ustawić w każdym miejscu) lub bardziej skomplikowane urządzenie: stelaż z wanienką i odprowadzeniem wody, komoda z wanną, wanienka profilowana. Potrzebne kosmetyki to mydło lub emulsja od pierwszego miesiąca życia (lekarze polecają dla noworodków płyny z tzw. fazą tłuszczową, np. Oilatum, Balneum), oliwka lub balsam do ciała, spirytus rektyfikowany do przemywania pępuszka (70-procentowy), krem lub maść ochronna do pupy. Potrzebne też będą: miseczka na przegotowaną wodę i waciki (do mycia buzi) oraz jałowe gaziki do pielęgnacji pępka.

Ustal dobrą porę na kąpiel noworodka

Powinna być w miarę niezmienna, by przyzwyczajać dziecko do określonego rytmu dnia. A i Tobie łatwiej będzie się zorganizować. Najwygodniej jest kąpać maluszka wieczorem lub późnym popołudniem. Jest wtedy szansa, że rozluźniony wodą lepiej zaśnie. Kąp między posiłkami: głodne dziecko będzie niespokojne, a dopiero nakarmione może ulewać pokarm.

Wybierz miejsce, w którym będziesz kąpać noworodka

Kąpiel przygotuj w pomieszczeniu, w którym będziesz potem ubierała dziecko. Zadbaj, żeby temperatura powietrza podczas jego wieczornej toalety wynosiła przynajmniej 23 stopni C. Jeżeli bowiem noworodek zmarznie po rozebraniu (pamiętaj, że mechanizm termoregulacji nie jest jeszcze u takiego maluszka w pełni sprawny), kąpiel zacznie mu się kojarzyć z nieprzyjemnymi doznaniami i będzie się jej bał.

Przygotuj się do kąpieli noworodka

Ułóż ręcznik, pieluszkę, czyste ubranko, kosmetyki. Wanienkę napełnij ciepłą wodą. Na dnie możesz rozłożyć antypoślizgową wkładkę lub kąpielowy leżaczek dla niemowląt. Temperaturę wody sprawdź łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub termometrem kąpielowym – musi wskazywać 36–37 stopni C.

Rozbierz noworodka

Na przewijarce zawiń golaska w tetrową pieluszkę. Przemyj wacikami buzię, oczka (każde czystym wacikiem), szyjkę i okolice uszu. Pamiętaj o fałdkach, bo lubi się tam gromadzić ściekający pokarm. Możesz od razu na przewijarce namydlić dziecko.

Zanurz noworodka w kąpieli

Przenosząc dziecko, można zawinąć je w pieluszkę, aby się nie wyślizgnęło. Jedną ręką przytrzymuj je pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na Twoim przedramieniu). Drugą ręką namydlaj i spłukuj główkę, potem brzuszek, nóżki i pupę. Pępuszek, dopóki kikut nie odpadnie, chroń przed zmoczeniem. Przemawiaj spokojnie do malucha, możesz mu pośpiewać. W ten sposób nawiązujesz z nim kontakt i dajesz mu poczucie bezpieczeństwa.

Jak kąpać niemowlę - radzi nasz ekspert:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?