Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc

| aktualizacja: 13.08.2015 | 6
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, zdrowie dziecka, opatrunek, plaster
fot. Panthermedia
Nie zawsze udaje się przywieźć z wakacji wyłącznie muszelki i szyszki. Bywa i tak, że o wyjeżdzie przypomina gips, blizna albo wypis ze szpitala. Co robić, by dziecko wróciło do domu całe, zdrowe i bez niechcianych pamiątek? Jak mu pomóc, gdy już coś się stanie? Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?
Lubimy myśleć, że wypadki to coś, co zdarza się wyłącznie innym – tym, o których mówi się w telewizji. Że naszych pociech to nie dotyczy. Statystyki są jednak bezwzględne: według danych Centrum Zdrowia Dziecka najróżniejszych obrażeń (od błahych po poważne) doznaje aż milion dzieci rocznie!
Najpowszechniejsze są upadki z wysokości, zatrucia, oparzenia, wypadki komunikacyjne, skaleczenia i pogryzienia.   

 Jak uniknąć wypadków?

Większości wypadków można uniknąć, dlatego bądź mądra przed szkodą.
  • Nie spuszczaj dziecka z oka i pamiętaj, że jego wyobraźnia nie zna granic.
  • Nie pozwalaj mu bawić się przy ulicy.
  • Sadzaj je w foteliku, nawet jeśli jedziecie samochodem tylko do kiosku.
  • Zabezpiecz okna, kontakty, pochowaj chemikalia.
  • Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa (nie wolno kręcić się w pobliżu huśtawki, zaczepiać obcych psów, skakać z dużej wysokości, machać rękami, gdy w pobliżu pojawia się pszczoła albo szerszeń itd.), nie licz jednak na to, że sam zadba o swoją skórę.

Co robić, gdy zdarzy się wypadek?

Gdy zdarzy się wypadek, staraj się nie tracić głowy. Razem z lek. med. Agnieszką Ryszkowską, pediatrą ze szpitala im. Korczaka we Wrocławiu, podpowiadamy, co robić, gdy maluch wpadnie w tarapaty.

Wstrząs anafilaktyczny

Zdarza się (na szczęście bardzo rzadko), że po użądleniu pszczoły, osy czy szerszenia dochodzi do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Objawy mogą być bardzo różne, np. uczucie mrowienia dookoła ust i na twarzy, uczucie ciepła, ściskania w gardle lub klatce piersiowej, trudności w połykaniu, rumień, pokrzywka, chrypka, świszczący oddech, świąd oczu, kichanie, zaburzenia połykania.
Może dojść również do utraty przytomności oraz zatrzymania krążenia i oddychania.

Co robić: Liczy się każda minuta, dlatego nie czekaj na rozwój wypadków i natychmiast wezwij pogotowie. W aptekach można kupić gotowe zestawy zapobiegające reakcji anafilaktycznej: ampułkostrzykawki zawierające epinephrynę – osoby, u których już kiedyś wystąpił wstrząs anafilaktyczny, powinny ją mieć przy sobie.

Ciało obce

Pomysłowość dzieci nie zna granic. Najróżniejsze przedmioty (od guzików po nasiona) mogą się znaleźć w gardle, nosie, uchu albo oku.
Co robić:
  • Ciało obce w gardle - Połóż dziecko na swoich kolanach buzią ku dołowi i uderz je między łopatkami. Nigdy nie uderzaj maluszka w plecy, gdy ten stoi, bo ciało obce zamiast wypaść, może wpaść jeszcze głębiej.
  • Ciało obce w nosie - Zatkaj dziecku drugą dziurkę i poproś, by spróbowało je wydmuchać. Możesz je wyjąć samodzielnie tylko wówczas, gdy dobrze je widzisz, jesteś w stanie je złapać i wiesz, że nie jest zbyt duże. Nie próbuj wyciągać np. napęczniałego ziarnka groszku. Najlepiej zrobisz, gdy pojedziesz z dzieckiem na ostry dyżur laryngologiczny.
  • Ciało obce  w uchu -  Tu podobnie – jedź z malcem na ostry dyżur laryngologiczny. Jeśli do ucha wszedł owad, zalej go jakąś oleistą cieczą (np. olejem jadalnym), żeby odciąć intruzowi dopływ powietrza.
  • Ciało obce w oku - Spróbuj wypłukać je strumieniem chłodnej wody, możesz też delikatnie odwinąć górną powiekę. 
Ciało obce  - kiedy do lekarza?
Zawsze, gdy dziecko nie może pozbyć się ciała obcego w sposób naturalny (np. poprzez kichnięcie czy łzawienie) i gdy nie uda nam się go usunąć samodzielnie, a także wówczas, gdy trafiło do oka (lekarz musi sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia rogówki).   

Zobacz też: Pierwsza pomoc - co musi umieć twoje dziecko
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

kajja
kajja | 2012-04-27 15:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba coś takiego jest potrzebne w apteczce, zwłaszcza własnie ze juz sie zrobiło ciepło i dzieci jednak szaleja na dworze. Wiec trzeba zaczac kompletowac apteczkę ;)

Odpowiedz

sarah
sarah | 2012-04-23 16:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Spytaj spytaj, bo warto, nie brudzi ubrań, nie ma zapachu a co najważniejsze można go stosować u dzieci:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ella
ella | sarah | 2012-05-17 08:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Racja u mnie w apteczce curiosin jest non stop, nie tylko skaleczenia u dzieci nim leczymy, ale głębsze rany i oparzenia też.

Odpowiedz

iwonna
iwonna | 2012-04-22 18:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie słyszałam o tym żelu, ale zapytam w aptece, zwłaszcza ze jednak zbliza sie lato a o małe zranienia u dziecka niedługo.

Odpowiedz

sarah
sarah | 2012-04-20 16:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na ranki i skaleczenia bardzo dobry jest Curiosin - ułatwia fizjologiczne gojenie się rany

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

sonia
sonia | sarah | 2012-05-17 08:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zel jest świetny, goi nawet trudno gojące się rany, do oparzeń też go stosujemy, po nim skóra wygląda tak jakby żadnego urazu wcześniej nie było.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?