Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Pierwsza wizyta w ciąży u lekarza

| 27.01.2011 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
kobieta, ciąża, serce
Od chwili, gdy znajdziesz się pod opieką lekarza, i ty, i twoje dziecko możecie się czuć bezpiecznie.
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Wybierz się do lekarza. Zobacz, kiedy pójść i jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u ginekologa.


Kiedy zaplanować pierwszą wizytę u lekarza?

Najlepszy termin na pierwsze spotkanie z ginekologiem przypada między 7. a 8. tygodniem ciąży. Czasem jednak organizm płata figle i o swoim odmiennym stanie dowiadujesz się nieco później. Świadomie nie warto jednak odkładać wizyty u lekarza. Im wcześniej trafisz pod opiekę medyczną, tym lepiej i dla ciebie, i dla dziecka.


Ginekolog-położnik czy położna?

Pierwszą wizytę poprzedza zwykle zrobienie testu ciążowego. Gdy wynik jest pozytywny, pomyśl, czy chcesz, by ginekolog, do którego zwykle chodzisz, był też lekarzem prowadzącym ciążę. Na pierwszą wizytę możesz iść do niego, a ewentualnie potem wybrać innego specjalistę, np. polecanego przez przyjaciółkę. Ważne, by był to ginekolog-położnik. Warto przypomnieć, że od niedawna ciążę mogą prowadzić także położne. Nie jest to jeszcze popularny sposób opieki nad przyszłą mamą w Polsce, ze względu na małą liczbę położnych, które prowadzą taką praktykę. Będąc pod opieką położnej, nie będziesz pozbawiona kontaktu z lekarzem. Raz na trymestr i zawsze wtedy, gdy zdarzy się coś niepokojącego, otrzymasz skierowanie do ginekologa. Położna może prowadzić ciąże fizjologiczne, czyli te, które przebiegają bez komplikacji. Wizyt u niej NFZ nie refunduje.


Jakie badania potwierdzą ciążę?

Ani pozytywny wynik testu ciążowego (czasem może być fałszywie dodatni), ani badanie ginekologiczne nie wystarczą lekarzowi do potwierdzenia ciąży. Dostaniesz skierowanie na badanie USG (albo ginekolog wykona je w swoim gabinecie). Ono da pewność, że w macicy zagnieździł się zarodek. Gdy zgłosisz się do lekarza, dostaniesz skierowanie na badania, które są obowiązkowe:
  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, by wykluczyć konflikt serologiczny,
  • morfologię krwi i badanie moczu, by sprawdzić, czy nie masz np. anemii albo stanów zapalnych,
  • stężenie glukozy we krwi, aby skontrolować, czy nie grozi ci cukrzyca ciążowa,
  • określić czynnik WR, negatywny wynik wykluczy nosicielstwo kiły – choroba ta mogłaby zagrozić zdrowiu dziecka.
Lekarz może zalecić także zrobienie badań, które pomogą troszczyć się o zdrowie dziecka, np. w kierunku:
  • toksoplazmozy, różyczki, żółtaczki typu B, wirusa HIV, by wyeliminować wpływ tych chorób na dziecko,
  • oceny pH wydzieliny z pochwy, by ustalić jej stan bakteriologiczny.
Badania te powinny być wykonane jak najwcześniej. Podczas wizyty będziesz miała również mierzone ciśnienie, staniesz na wadze, by ustalić, ile przytyłaś. Lekarz wypisze ci receptę na witaminy i minerały, których może potrzebować twój organizm, m.in. cenny dla zdrowia dziecka kwas foliowy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

~lola
~lola | 2014-08-03 07:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja pierwsza wizyte mialam w 5 tc, lekarz zbadal mnie, zrobil usg, zalecil przyjmowanie witamin z kwasem foliowym (bralam pregna) i probiotyki-provag (zeby uniknac infekcji intymnej podczas ciazy), oczywiscie zaczelam sie tez zdrowo odzywiac i zrezygnowalam calkowicie z kawy i alkoholu, cala ciaza minela spokojnie, nawet najmniejszej infekcji pochwy nie dostalam:) nie ma to jak wlasciwa profilkatyka!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?