Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pierwszy raz w przedszkolu? Damy radę!

| aktualizacja: 27.08.2014 | 2

Mogą pojawić się łzy, ale to przejściowe smutki. Z czasem wszyscy przyznają, że przedszkole to najlepsze rozwiązanie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
przedszkole, przedszkolaki

Dzieci nie lubią być niczym zaskakiwane, dlatego rozpoczęcie przedszkolnej kariery powinny poprzedzić solidne przygotowania i ustalenie odpowiedniej strategii na pierwsze tygodnie. Dni adaptacyjne, które już zapewne macie za sobą, to bardzo ważny krok w oswajaniu z nowym miejscem, ale jeśli poprzestaniecie tylko na nich, szybko może okazać się, że to jednak za mało. Bo pójście do przedszkola to duże wyzwanie nawet dla otwartego i towarzyskiego dziecka.

Weź pod uwagę doświadczenia

Dziecku, które chodziło wcześniej do żłobka lub brało udział w zajęciach klubu malucha, łatwiej będzie zostać w przedszkolu. Choć nawet ono może czuć się onieśmielone nowym miejscem i kolegami. Jemu też może udzielić się nastrój innych dzieci (skoro one płaczą przy rozstaniu, popłaczę i ja). Najtrudniej jednak mają dzieci, które do tej pory pozostawały w domu pod opieką mamy, babci lub niani. Dla nich pójście do przedszkola to naprawdę wielka zmiana.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko do przedszkola - 5 praktycznych sposobów

Nie wrzucaj na głęboką wodę

Zanim pierwszy raz odprowadzisz dziecko do przedszkola, sporo z nim na ten temat rozmawiaj. Podkreślaj pozytywne strony przedszkola, wtedy zacznie mu się dobrze kojarzyć. Opowiadaj o tańcach w kółeczku, rysowaniu, lepieniu z plasteliny, wyjściach na plac zabaw. Wspominaj, jak sama chodziłaś do przedszkola, pokaż zdjęcia z tego czasu. Pamiętaj, by nie straszyć dziecka przedszkolem. Ugryź się w język, zanim wypowiesz kwestię w stylu: musisz ładnie zjadać obiadek, bo pani w przedszkolu na pewno nie będzie zachwycona resztkami na talerzu. Czy ktoś chciałby mieć do czynienia z taką panią? Kieruj się wyczuciem. Jeśli zauważysz, że dziecko ma dość twoich opowieści, zmień temat. Nadmierne zachwalanie może przynieść odwrotny efekt.

Przygotuj wyprawkę

Każdy znajomy przedmiot w obcym miejscu powoduje, że dziecko czuje się pewniej. Zabierz więc malucha do sklepu, gdy będziesz kupować wyprawkę. Pozwól mu wybrać kapciuszki, kredki, farby, piżamkę (jeśli przedszkole jej wymaga). To spowoduje, że dziecko będzie potem lepiej rozpoznawać własne rzeczy. Dowiedz się, czy może zabierać do przedszkola ulubioną maskotkę. Gdy nie ma w pobliżu rodziców, ze smutkami pomoże uporać się pluszowy przyjaciel.

Zadbaj o dobry poranek

Postaraj się, by dziecko szło do przedszkola wyspane. Wypoczęty maluch ma lepszy humor, jest więc większa szansa, że rozstanie przebiegnie bez komplikacji. Nie zapomnij o śniadaniu. Przez pierwsze dni przedszkolaki są tak pochłonięte przeżywaniem tego, co dzieje się wokół, że mogą mieć słabszy apetyt. Nie poganiaj dziecka. Raczej staraj się stworzyć atmosferę święta. Ciesz się tym, że maluch wkracza w nowy etap życia. Jeżeli to możliwe, odprowadźcie go do przedszkola razem z tatą.

Dyskutuj na forum: Jak Wasze dzieci przechodzą pójście do przedszkola?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Julia M.
Julia M. | 2017-09-06 12:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze dni w przedszkolu dla jednych dzieci są naprawdę szkołą życia, a dla innych super placem zabaw.
Jak dobrze,że wybrałam przedszkole nr 4 Pod Dębusiem Olbrzymkiem :)

Odpowiedz

anemone
anemone | 2010-09-03 23:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się w 100% że wspólne kompletowanie to świetna sprawa (: Ale warto zwrócić uwagę na jakość produktów. Dobrze spojrzeć na wyprawkę pod kątem, tego czy produkty są przystosowane do dzieci pod kątem ergonomii. Np. Stabilo ma w ofercie kredki, które mają odpowiednio dostosowane uchwyty, aby dzieciom trzymało się je pewniej i wygodniej (: Świetna sprawa!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?